یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گردهمایی نیروهای چپ و دمکرات اروپا در مارسی برای ایجاد آلترناتیو


• نمایندگان احزاب، سازمان ها و جنبش های اجتماعی چپ، اتحادیه های کارگری، سبزها و سوسیال دمکراتهای اروپا روزهای دهم و یازدهم در مارسی گردهم آمدند تا در باره ی ایجاد یک آلترناتیو مترقی رایزنی کنند. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۱ آبان ۱٣۹۶ -  ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷اخبارروز- همایش دوروزه ی نیروهای مترقی اروپا در روزهای جمعه و شنبه در شهرمارسی فرانسه برگزار شد. شرکت کنندگان در این همایش می‌گویند به‌دنبال راهی دیگر و ایجاد اروپای آلترناتیو هستند: ایجاد اروپایی برپایه پیشرفت اجتماعی و محیط‌زیستی، اروپایی دموکراتیک، اروپایی فمنیست و مخالف نژادپرستی، اروپایی برپایه ی همبستگی، پذیرا و صلح‌طلب.

در کنفرانس دوروزه مارسی گروه‌های زیادی از چپ های رادیکال تا چپ میانه، شماری از سازمان‌های کمونیستی و سوسیالیستی، شرکت کردند. آنان در طول دو روز در۷۱ گروه به مشاوره و گفتگو در باره ایجاد آلترناتیو اروپا پرداختند. در بیانیه ی "فروم اروپا" آمده است: همه مردم اروپا، چه عضو اتحادیه باشند و چه‌ نباشند، از سیاست‌های ریاضتی و نابرابری‌های هولناک رنج می‌برند. آنها نمی‌پذیرند که تنها آلترناتیو برای وضعیت موجود رقابت میان پوپولیست‌ها، نیروهای ملی‌گرای دست‌راستی افراطی و نیروهایی باشد که سیاست‌های ریاضتی نئولیبرالی را تقویت می‌کنند. سیاست هایی که منشا ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌های کنونی در اتحادیه اروپا هستند و چیزی جز فقر و تیره‌روزی بیشتر برای توده مردم به‌همراه نیاورده‌اند.

آن سابورن، نماینده حزب کمونیست فرانسه در این گردهمایی گفت: «کار اتحادیه اروپا تمام است. این اتحادیه به تقویت نیروهای ناسیونالیست افراطی در سراسر اروپا منجر خواهد شد».

افراد و نمایندگان احزابی که در "فروم اروپا" در مارسی حضور داشتند، این گردهمایی را اولین گام احزاب چپ و مترقی اروپا برای هم‌گرایی سیاسی و یافتن مسیری سیاسی مشترک در اروپا می‌‌دانند. شرکت‌کنندگان در "فروم اروپا" معتقدند که مردم اروپا می‌توانند وضعیت اروپا را تغییر دهند و این تنها اتحاد نیروهای چپ و مترقی است که تغییر را ممکن می‌کند.

گریگور گیزی رهبر احزاب چپ اروپا یکی از سخنرانان فروم مارسی بود. گیزی سرشناس ترین چهره چپ آلمان و اروپا در پایان همایش مارسی گفت: این نخستین گردهمایی چپ ها، نمایندگان سندیکا ها، سبزها، جنبش های اجتماعی، نهادهای مدنی، روشنفکران و سوسیال دمکرات های اروپا در نوع خود است و "فرومی" است برای همکاری سیاسی بلند مدت مجموعه ی شرکت کنندگان در راستای ایجاد اروپای آلترناتیو.

رهبرچپ های اروپا افزود: برای دستیابی به هدف باید بتوانیم تفاوت نظرات و اختلافات را پشت سربگذاریم و براشتراکات تاکید کنیم و بگوئیم برای چه چیزی تلاش می کنیم و مشترکا به چه هدفی می خواهیم برسیم.

گیزی در ادامه ی سخنان خود تاکید کرد: اتحادیه اروپا دچاربحران عمیق است. این اتحادیه بر همبستگی پایه ریزی نشده، دمکراتیک نیست، به محیط زیست بی توجه و در پی عدالت اجتماعی نیست، شفاف نیست، بوروکراتیک است و در راستای ایجاد ارتش مشترک اروپا و نظامی تر شدن تلاش می کند. ما هیچ یک از اینها را نمی خواهیم. ولی ما نمی خواهیم اروپا متلاشی شود. ما می خواهیم اروپا تغییر کند. ما به یک آلترناتیو احتیاج داریم. یک اروپای دیگر؛ اروپای مبتنی بر همبستگی، عدالت اجتماعی، زیست محیطی، شفاف و دمکرات، مدافع صلح و نه اروپایی که می خواهد نیروی نظامی داشته باشد تا توان تهاجمی بیابد.

گیزی در ارزیابی از گردهمایی مارسی افزود: ما توانستیم گام به پیش برداریم و اشتراکات را درمحور تلاش قرار دهیم. بنابراین من امیدوار هستم. درتمام اروپا دولت های دست راستی، پوپولیست‌ها، نیروهای ملی‌گرای ‌راستی افراطی وجود دارند که ما نمی توانیم در برابر آن سکوت کنیم و بدون اقدام عملی، نظاره گر باشیم. بنابراین ضروری است مشترکا علیه این نیروها مبارزه کنیم و زمینه های رشد آن را ریشه کن کنیم. این از دستاوردهای مهم همایش مارسی است که به توافق رسیدیم سال دیگر این گردهمایی را تکرار کنیم. همینطور سال بعد از آن. ما می خواهیم یک نهاد پایداری مثل "کنفرانس اجتماعی سان پائولو" برای آلترناتیو اروپا ایجاد کنیم. ما می خواهیم مردم اروپا باردیگراحساس خوبی داشته باشند، فقر از بین برود و مردم از زندگی لذت ببرند. برای این هدف باید کار مشترک انجام دهیم و من با احساس رضایت مارسی را ترک می کنم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست