یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا: موشکی که از یمن شلیک شد «ایرانی» بود!


•  یک مقام بلندپایه نیروی هوایی آمریکا گفته است موشکی که هفته گذشته از یمن به سوی فرودگاه ریاض شلیک شد، ساخت ایران بوده است. اظهارات ژنرال آمریکایی ادعاهای پیشین عربستان سعودی را تأیید می‌کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۰ آبان ۱٣۹۶ -  ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ یک مقام بلندپایه نیروی هوایی آمریکا گفته است موشکی که هفته گذشته از یمن به سوی فرودگاه ریاض شلیک شد، ساخت ایران بوده است. اظهارات ژنرال آمریکایی ادعاهای پیشین عربستان سعودی را تأیید می‌کند.

به گزارش دویچه وله، ژنرال جفری هریگیان، مقام بلندپایه‌ی نیروی هوایی ایالات متحده در خاورمیانه، گفت موشکی که هفته گذشته از سوی شورشیان حوثی یمن به سوی فرودگاه ریاض شلیک شد، ایرانی بوده و به طور واضح مارک ایران روی آن دیده می‌شود.
ژنرال هریگیان، در اظهارات خود روز جمعه (۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان) این ادعای عربستان که ایران به شورشیان حوثی یمن موشک داده است را تأیید کرد.
عربستان سعودی روز ۴ نوامبر اعلام کرد که یک موشک دوربرد را در نزدیکی فرودگاه ریاض سرنگون کرده است. وزارت خارجه عربستان اطلاع داد که با بررسی قطعات موشک معلوم شده که منشاء آن ایران بوده است.
ژنرال هریگیان رئیس ستاد فرماندهی نظارت بر عملیات هوایی در قطر است و این اظهارات را در دبی، پایتخت امارات متحده عربی، بیان کرده است.
علاوه بر عربستان چندین منبع دیگر نیز "ایرانی بودن" موشک ساقط شده در عربستان را تأیید کرده بودند.
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته بود که این موشک "آشکارا" ایرانی بوده است.
نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل، نیز روز سه‌شنبه (۷ نوامبر) گفته بود که ایران موشک دوربرد در اختیار شورشیان حوثی قرار داده است.
هنوز درباره نوع و مشخصات دقیق موشک شلیک‌شده به ریاض اطلاعاتی منتشر نشده، اما احتمال می‌رود که از نوع موشک "قائم" باشد که برد آن از تمام موشک‌هایی که تاکنون در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته بیشتر است.
جمهوری اسلامی هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است، اما مقامات ایران همواره تأکید کرده‌اند که حمایت آنها از شورشیان یمن تنها جنبه تبلیغاتی و معنوی دارد.

حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف عربستان به پایتخت یمن

در همین حال عربستان و چند متحد کوچک آن، به حملات نظامی خود به یمن ادامه می دهند. جنگنده‌های ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی ساختمان وزارت دفاع یمن و یک ساختمان مسکونی را بمباران کردند. در این حمله هوایی دست‌کم سه نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در نخستین ساعات روز شنبه (۱۱ نوامبر / ۲۰ آبان) به ساختمان وزارت دفاع یمن در صنعا، پایتخت این کشور حمله کردند.
در جریان این حمله یک ساختمان مسکونی نیز خسارت دیده است.
خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی نوشت، در این حمله هوایی دست‌کم سه نفر زخمی شده‌اند.
پس از حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به فرودگاه ریاض، ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، بمباران مواضع حوثی‌ها در یمن را شدت بخشیده است.
در پی حمله موشکی به ریاض، ائتلاف عربی تمامی گذرگاه‌های هوایی، دریایی و زمینی یمن را بست. گفته شد که این اقدام برای جلوگیری از ورود جنگ‌افزارهای ایران به یمن صورت گرفته است.
در درگیری‌های مسلحانه یمن تاکنون بیش از ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کشته شده‌اند.
سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر کمک‌های بشردوستانه به یمن از سر گرفته نشود، میلیون‌ها تن از ساکنان این کشور بر اثر گرسنگی جان خواهند باخت.
علاوه بر این، کمبود آب آشامیدنی و انباشت زباله باعث شیوع بیماری‌های گوناگون شده است. بر اساس آماری که سازمان بهداشت جهانی در اواخر ماه سپتامبر منتشر کرد، شیوع وبا تنها در سال جاری میلادی باعث مرگ بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست