یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گزارش مشروح دیدارهای پوتین در تهران


• ولادیمیر پوتین که به منظور شرکت در دومین اجلاس سه جانبه رئیسان جمهوری سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان به تهران رفته است، با خامنه ای و روحانی ملاقات و در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۰ آبان ۱٣۹۶ -  ۱ نوامبر ۲۰۱۷ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که به منظور شرکت در دومین اجلاس سه جانبه رئیسان جمهوری سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان به تهران رفته است، با علی خامنه ای و حسن روحانی ملاقات و در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهور اسلامی ایران و آذربایجان که شامگاه چهارشنبه در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد، شرکت کرد.

اظهارات خامنه ای در دیدار با پوتین
خامنه ای با اشاره به تجربه خیلی خوب همکاری دو کشور (جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه) در موضوع سوریه، اظهار داشت: نتایج این همکاری نشان داد تهران و مسکو می توانند در میدان های دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند.
خامنه ای عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس جمهور روسیه با استقبال از پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای گسترش روزافزون همکاری ها در همه زمینه ها تأکید کرد: باید از تجربیات مفید سالهای اخیر در مسائل منطقه ای و روابط دو جانبه، برای تحکیم و توسعه روابط بهره جست.
خامنه ای، ظرفیت همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی خواند و افزود: در زمینه حمل و نقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و دیگر عرصه های اقتصادی می توانیم همکاری گسترده تری داشته باشیم.
رهبر حکومت اسلامی به تجربه خیلی خوب همکاری دو کشور در موضوع سوریه اشاره کرد و افزود: نتایج این همکاری نشان داد تهران و مسکو می توانند در میدان های دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند.
وی خاطرنشان کرد: شکست ائتلاف امریکایی حامی تروریست‌ها در سوریه واقعیتی انکارناپذیر است اما آنها همچنان مشغول طراحی و توطئه هستند، بنابراین حل کامل مسئله سوریه نیازمند تداوم همکاریهای مستحکم است.
رهبر حکومت، ایستادگی مشترک ایران و روسیه در مقابل تروریستهای تکفیریِ مورد حمایت چند کشور خارجی را دارای نتایج مهم برشمرد و افزود: ترکیب خیلی خوب و ایستادگی مشترک تهران و مسکو در مقابل فتنه و فساد تروریستها در سوریه، پرمعنا است و روسیه را در مسائل منطقه غرب آسیا تأثیرگذار کرده است.
خامنه ای، مردم سوریه را تصمیم‌گیر نهایی مسائل آن کشور خواند و افزود: همانطور که شما گفتید باید همه مسائل و راه حلها درباره حکومت سوریه از درون این کشور بجوشد، و دولت سوریه برای اجرای هیچ طرحی تحت فشار قرار نگیرد و هرچه ممکن است طرحها جامع الاطراف باشد.
رهبر حکومت اسلامی، سخنان رئیس جمهور روسیه در این دیدار را درباره برجام و ضرورت رعایت معاهده های چند جانبه، خوب دانست و افزود: امریکایی ها متأسفانه به یاغی گری خود ادامه می دهند که باید با تکیه بر عقل و استفاده از راههای صحیح با آنها برخورد شود.
خامنه ای با تأیید مواضع پوتین درباره حل مشترک مسائل منطقه ای بدون طرفهای خارجی خاطرنشان کرد: امریکایی‌ها درصدند که در همه مسائل منطقه و جهان دخالت کنند و برای این کار، بر روی مسئولان ضعیف برخی کشورها، حساب باز کرده اند.
وی، دخالت‌های خونین سعودی ها در برخی کشورها از جمله جنایات روزانه این کشور در یمن را زمینه‌ساز گرفتار شدن عربستان در مخمصه‌های عمیق خواند و افزود: آنها حتی نمی‌گذارند به مردم مظلوم یمن که گرفتار بیماریهای واگیر و کُشنده شده اند، دارو و کمک برسد.
رهبر حکومت همکاری برای مقابله مشترک با تحریم های امریکا بر ضد ایران و روسیه را مفید خواند و افزود: بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم های امریکایی ها را با روشهایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و امریکا را منزوی کنیم.
وی، پوتین را دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل خواند و افزود: به همین علت می توان با روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ درباره کارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاریِ منطقی کرد.
خامنه ای همچنین پیشنهاد پوتین را برای گسترش چند جانبه همکاریهای منطقه ای قابل قبول دانست.

اظهارات رئیس جمهور روسیه در دیدار با خامنه ای
در این دیدار که بیش از یک ساعت و ربع طول کشید، رئیس جمهور روسیه با ابراز خرسندی فراوان از سفر به تهران و دیدار با رهبر حکومت تأکید کرد: ایران را «شریکی استراتژیک» و «همسایه ای بزرگ» می دانیم و از هر زمینه و فرصتی برای گسترش و تحکیم همه جانبه روابط استفاده می کنیم.
پوتین دیدار خود با رئیس جمهور اسلامی را بسیار خوب توصیف کرد و انرژی، حمل و نقل، فناوریهای نوین، کشاورزی، و طرحهای مشترک نفت و گاز و انرژی را از جمله زمینه‌های مناسب برای گسترش روابط اقتصادی خواند.
رئیس جمهور روسیه گفت: صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه ۷ برابر شده اما همچنان در زمینه های مختلف، ظرفیتهای فراوانی برای همکاری وجود دارد.
پوتین با تأکید بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت در منطقه گفت: با همکاری مشترک در سوریه به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم و باید ضمن ادامه مبارزه با تروریسم، روند سیاسی مناسبی در این کشور در نظر گرفته شود.
رئیس جمهور روسیه، مواضع رهبر حکومت ایران را در تحقق اهداف مشترک در سوریه بسیار موثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان دادیم که بدون نیاز به کشورهای فرامنطقه ای قادر به حل و فصل مسائل منطقه بسیار مهم خود هستیم.
پوتین حفظ تمامیت ارضی سوریه و حمایت از دولت و بشار اسد رئیس جمهور این کشور را از اصول سیاست خارجی روسیه خواند و گفت: معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر کشوری از جمله سوریه باید از درون شکل بگیرد.
رئیس جمهور روسیه با اعلام حمایت مسکو از برجام گفت: با هرگونه تغییر یک جانبه در مفاد این توافقنامه چند جانبه مخالفیم و یکجانبه گرایی را زیر پا گذاشتن قوانین و نظام بین الملل می دانیم.
رئیس جمهور روسیه افزود: تغییر اصول اصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاری نادرست می دانیم و با مرتبط کردن برنامه هسته ای ایران با مسائل دیگر از جمله مسئله دفاعی مخالفیم.
ولادیمیر پوتین همکاری دفاعی- نظامی دو کشور را در چارچوب مقررات بین المللی، قابل گسترش بیشتر ارزیابی کرد.
پوتین با اشاره به اینکه کشورهای غیرمنطقه ای درصدد آتش افروزی هستند، گفت: امریکا می خواهد در همه مسائل جهان و منطقه دخالت کند و در این راه اگر لازم شود حتی منافع متحدان خود را نادیده می گیرد.
رئیس جمهور روسیه با اشاره به دروغ‌گویی مقامات امریکایی درباره روسیه در مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل گفت: به هیچ وجه فکر نمی‌کردم در این سطح از روابط بین الملل چنین کارهایی انجام شود اما اکنون به اینگونه رفتار امریکایی ها عادت کرده‌ایم.
رئیس جمهور روسیه، تکیه بر توان داخلی را سیاست اصلی این کشور در مقابله با تحریم های امریکا اعلام کرد و گفت: برخی تولید کنندگان و صاحبان صنایع روسی دعا می کنند تحریم‌های امریکا پایان نیابد، زیرا موجب شده به ظرفیتهای آنها توجه شود.
پوتین افزود: از سال ۲۰۱۴ یعنی آغاز تحریم‌های امریکا، منابع مالی را عمدتاً به پیشرفت علمی و فناوری اختصاص دادیم و در زمینه بیوتکنولوژی، آی‌تی، کشاورزی و صنایع فضایی رشد قابل توجهی داشته ایم.
رئیس جمهور روسیه گفت: اکنون برخلاف نگرانی‌های اولیه فهمیده‌ایم که هرکاری را اراده کنیم، می‌توانیم انجام دهیم.
پوتین در پایان تأکید کرد: ما به مواضع اصولی خود پایبندیم و با هرکسی کاری را شروع کنیم، تا پایان ادامه می‌دهیم.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی: کریدور شمال-جنوب مقرون به صرفه است
رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، گفت: کریدور شمال و جنوب که آزمایش آن سال گذشته انجام شده به لحاظ اقتصادی، بسیار مقرون به صرفه است.
ولادیمیر پوتین شامگاه چهارشنبه در نشست خبری مشترک اجلاس رئیسان جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در سالن اجلاس سران در تهران گفت: ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان قصد دارند در این کریدور با یکدیگر همکاری خوبی داشته باشند.
رئیس جمهوری روسیه افزود: در نشست امروز در خصوص مسائل مختلف از جمله مبارزه با جرم و جنایت و تروریسم بحث و تبادل نظر کردیم، اما مسائل اقتصادی در راس مذاکرات قرار داشت.
وی با ابراز امیدواری از اینکه نشست امروز رئیسان جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان برای همه ملت ها مفید باشد، تصریح کرد: به همکاری در خصوص مسائل فرهنگی، آموزشی و پزشکی در میان کشورهای خود علاقه مند هستیم.
رئیس جمهوری روسیه گفت: با رئیس جمهوری ایران در خصوص مسائل دوجانبه از جمله انرژی و مسائل مورد علاقه مذاکرات خوبی داشتیم و همچنین با رهبرعالی ایران دیدار بسیار مفید و با محتوایی داشتم و در خصوص مسائل مختلفی از جمله امنیت منطقه ای با هم صحبت کردیم.

* هیچ یک از مشکلات یک طرفه حل نخواهد شد
پوتین با بیان اینکه در خصوص مساله هسته ای ایران و سوریه هم در دیدارها با مقامات ارشد ایران صحبت داشتیم، افزود: با ایران در خصوص حل مساله سوریه همکاری بسیار مثمرثمری داریم، هیچ یک از مشکلات یک طرفه حل نخواهد شد و به همین خاطر روی همکاری با شرکای ایرانی و غیر ایرانی حساب باز کرده ایم.
وی سفر امروز به تهران و اجلاس سه جانبه را بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: از دکتر روحانی برای برگزاری این اجلاس در تهران بسیار تشکر می کنم.
پوتین با ابراز رضایت از گفت و گوهای انجام شده بین روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان در نشست سه جانبه تهران، گفت: مطمئنم این دیدارهای صمیمی و شفاف نتایج مهم و منافع زیادی برای ملت هایمان خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در این نشست گفتگوهای مهمی درباره صلح و ثبات، مبارزه با جرائم سازمان یافته، مبارزه با تروریسم و در راس آنها همکاری های اقتصادی داشتیم، افزود: ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان هر سه از تولیدکنندگان مهم هیدروکربن ها هستند و هیچ کدام بنا ندارند در این زمینه با یکدیگر رقابت کنند، بلکه به دنبال همکاری در این عرصه با هم هستیم.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه همکاری های سه کشور در عرصه های مختلف تا به حال نتایج مثبت و مفیدی برای طرفین داشته است، تصریح کرد: کریدور ترانزیتی شمال – جنوب بین سه کشور که سال گذشته با ارسال تعدادی کانتینر از هند به روسیه و ادامه مسیر آن از روسیه آزمایش شد، دارای منافع و صرفه اقتصادی بسیار مناسبی است.
پوتین تصریح کرد: سه کشور همکاری های خوبی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز دارند و میزان تولید آنها نیز در سطح خوبی است؛ می توانیم در این زمینه نیز همکاری های خود را گسترش دهیم و به عنوان مثال از سیستم نقل و انتقال گاز آذربایجان، گاز روسیه را برای مصرف در مناطق شمالی ایران منتقل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: سه کشور همچنین ظرفیت های خوبی برای گسترش همکاری ها در عرصه های دیگر از جمله در زمینه همکاری های فرهنگی و آموزشی و پزشکی دارند. همچنین ظرفیت های خوبی برای گسترش ارتباطات مرزی و همکاری بین استان های سه کشور وجود دارد.
رئیس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که رژیم حقوقی دریای خزر به زودی نهایی شده و به امضای کشورهای ساحلی برسد.
پوتین به ملاقات های دوجانبه بین روسای جمهوری سه کشور در حاشیه اجلاس امروز اشاره کرد و افزود: هم چنین در گفت و گو با رئیس جمهوری ایران، مذاکرات خوبی در زمینه های اقتصادی، همکاری ها در خصوص انرژی و تولید ماشین های سنگین داشتیم.
وی اظهار داشت: همکاری های روسیه با ایران به ویژه در زمینه مسائل سوریه بسیار مثمر ثمر جریان دارد و با تشریک مساعی با ایران و ترکیه شرایط در مبارزه با ترویسم در سوریه بسیار خوب پیش می‌رود.
رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر اینکه هیچ کشوری نمی تواند مشکلات را یک طرفه و به تنهایی حل کند، تصریح کرد: مذاکرات آستانه درباره سوریه بسیار خوب، مثبت و مفید پیش می رود و روسیه روی همکاری با ایران، ترکیه و دیگر شرکای خود در این زمینه حساب می کند.

روحانی در کنفرانس مطبوعاتی: روحانی: تعامل گسترده با جهان به ویژه کشورهای همسایه سیاست راهبردی تهران است

از دیدگاه ما برگزاری نشستِ نخستِ سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو و اراده قاطع سران سه کشور در برگزاری دور دوم این نشست در تهران به عنوان ابتکاری مثبت و ارزشمند، فرصت مهمی برای طرح دیدگاه‌ها و پیگیری مناسبات در چارچوب منافع مشترک است.
توسعه روابط همه جانبه و پایدار با همسایگان از مهم‌ترین راهبردها و اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. از سوی دیگر، اقتصاد ایران می‌تواند با ظرفیت رشد یک تریلیون دلاری در بیست سال پیش رو، یکی از امیدبخش‌ترین اقتصادهای نوظهور جهان باشد. لذا تعامل گسترده با جهان به ویژه کشورهای همسایه، سیاست راهبردی ما برای تحقق رشد است و در این چارچوب، از هرگونه ایده و سازوکاری که به تقویت روابط با فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان بیانجامد، استقبال می‌کنیم.
جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در تعامل با فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان، همکاری‌های سه جانبه را در موضوعات مختلف گسترش دهد. پیوندها و اشتراکات تاریخی در کنار قرابت‌های فرهنگی، منابع خدادی طبیعی و زیرزمینی، موقعیت جغرافیایی، رویکردهای مشترک و اراده سیاسی موجود در رهبران سه کشور، زمینه‌های مهمی را برای توسعه مناسبات دوجانبه و سه جانبه میان جمهوری اسلامی ایران با فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان فراهم کرده است.
همکاران گرامی؛
روابط تهران و مسکو طی سالهای اخیر روند مثبتی را در همه حوزه‌ها طی کرده است. همکاری و رایزنی جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه در مسیر حل موضوع هسته‌ای ایران، اجرای برجام و تداوم همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای، مبارزه با تروریسم، مواجهه و مدیریت بحران سوریه و ایجاد زمینه‌های لازم برای توسعه روابط تجاری از جمله امضاء اسناد متعدد مانند موافقت‌نامه تسهیل صدور روادید، همکاری‌های گمرکی، سرمایه گذاری و همکاری در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل، علوم و فن‌آوری، باعث تعمیق روابط میان طرفین شده و چشم‌انداز مثبتی برای مناسبات ایجاد کرده است.
تهران و باکو نیز طی سالهای اخیر با تکیه بر حسن همجواری، احترام متقابل و منافع مشترک گام‌های ارزنده‌ای را برای توسعه روابط برداشته‌اند. امضای توافق‌نامه گمرکی، توافق‌نامه فروش برق، توافق‌نامه اتصال خطوط راه‌آهن دو کشور، قرارداد احداث پل ریلی در مرز دو طرف ازجمله زمینه‌های توسعه روابط تجاری و اقتصادی بوده‌اند. تهران همواره خواستار پایان مناقشه قره‌باغ در این منطقه و حل و فصل این مسأله با اتکای به گفت‌وگوی طرفین و راه‌حل های دیپلماتیک و مسالمت آمیز بوده و نشست اخیر رهبران آذربایجان و ارمنستان را گامی مثبت تلقی می­کند که می­تواند ثبات آفرین و امنیت زا باشد.
از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، تعامل سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان فراتر از روابط دوجانبه و در قالب یک فرمت سه‌جانبه، نه تنها می‌تواند به توسعه و تقویت ظرفیت‌های موجود میان سه کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی بیانجامد، بلکه می‌تواند با ایجاد هم‌گرایی، فرصت‌های جدیدی را در مواجهه با چالش‌های موجود در منطقه فراهم نماید. بدیهی است که چنین ترتیباتی علیه هیچ کشور یا طرف ثالثی نبوده و باید با رویکرد برد – برد مورد بهره برداری قرار گیرد.
دریای خزر حوزه پیشران همکاری‌های سه کشور و محل هم‌افزایی منافع و هم‌گرایی ملت‌های ما است. این دریا که موجب همبستگی بیشتر ما شده است، دارای ذخایر غنی نفت و گاز و آبزیان و منبع ثروت برای همه ما است. دریای خزر، دریای صلح و همکاری است و این چنین نیز باید بماند. گسترش همکاری زیست محیطی در حوزه دریای خزر، نیاز و وظیفه عمومی همه کشورهای ساحلی است.
معتقدیم ضمن تداوم و گسترش همکاری‌های پیشین میان طرفین و ضرورت اجرای توافقات گذشته به ویژه دستاوردهای نشست نخست در باکو، سه کشور می‌توانند همکاری‌های خود را در حوزه‌هایی مانند حمل و نقل و ترانزیت جاده‌ای، ریلی و دریایی، پیشبرد «کریدور شمال – جنوب»، همکاری گمرکی، همکاری‌ها در استخراج، انتقال و تجارت منابع نفتی و گازی، هماهنگی در بازار جهانی انرژی، همکاری در ایجاد زیرساخت‌ها و همچنین تجارت دیگر منابع انرژی از جمله اتصال شبکه برق سه کشور، همکاری در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی، همکاری‌های فنی و صنعتی، همکاری‌های زیست محیطی، همکاری در تعاملات بانکی و استفاده از ارزهای ملی، توسعه و تعمیق بخشند. در این راستا، تنظیم و تدوین ساز و کارهای حقوقی و سیاسی برای پیشبرد و اجرایی شدن این همکاری‌ها را ضروری می‌دانیم.
گسترش رایزنی‌های سه جانبه وزرای امور خارجه، بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی و هماهنگی در نشست‌های پارلمانی بین‌المللی، همکاری و همفکری در نهادهای بین‌المللی و برگزاری نشست‌های سه جانبه مقامات امنیتی ایران، روسیه و آذربایجان به منظور رایزنی درخصوص تهدیدات مشترک از جمله مقدمات ضروری تنظیم و گسترش مناسبات سیاسی میان سه کشور است.
میهمانان عالی‌قدر؛
جامعه جهانی در مواجهه با تحولاتی تئوریک، بویژه در دو حوزه یکجانبه گرایی و ناسیونالیسم افراطی، نگرانی های روزافزونی از رشد این تفکرات و حضور آن در تصمیم­گیری­های بین المللی احساس می­کند. تفسیر ناسیونالیستی از تفاهمات و توافقات بین­المللی و قدرت محور نمودن تحولات جهانی، آفریننده بزرگترین مخاطرات در عرصه معادلات بین کشورها است. خروج از توافقات و تعهدات چندجانبه و تأکید افراطی بر یک‌جانبه‌گرایی زور محور، آینده تاریکی فراروی ما قرار خواهد داد. اگر قرار باشد این روند بر جهان حکمفرما باشد دیگر نمی‌توان بر تباهی‌های نقض عهد و سود محور ناسیونالیستی غلبه کرد چرا که در شرایط کنونی منطقه و جهان، به دلایلی نظیر پیچیده‌شدن تهدیدات امنیتی و فرامرزی بودن این تهدیدات و هم‌چنین ظرفیت‌های هم‌گرایی منطقه‌ای در گسترش صلح و ارتقاء سطح امنیت، توسعه و رفاه، همکاری دولت‌ها امری اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود و جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن اعتقاد به ضرورت تعامل و همکاری دولت‌ها، منافع خود را در همکاری با دیگران به خصوص با کشورهای هم‌جوار و دوست، جست‌وجو می‌کند.
علاوه بر ضرورت بهره‌برداری از فرصت‌های موجود، برگزاری چنین نشست‌هایی و تعمیق روابط سه کشور می‌تواند نقش مهمی در مواجهه با تهدیدات مشترک ایفا کند. معتقدیم پیچیدگی و فرامرزی شدن تهدیدات، ضرورت همکاری دولت‌ها برای مواجهه با آن‌ها را ضروری ساخته است و تحولات سال‌های اخیر در منطقه و جهان شاهدی بر این ادعا است که با همکاری، تعامل و درک منافع متقابل، می‌توان بر بسیاری از تهدیدات و چالش‌ها فائق آمد.
در دوران کنونی، چالش‌هایی نظیر تروریسم و افراط‌گرایی، مداخله مخرب قدرت‌های فرامنطقه‌ای در امور کشورها، بهره‌گیری سیاسی از ابزار تحریم با هدف پیش‌برد اهداف نامشروع سیاسی، معضلات زیست محیطی، قاچاق مواد مخدر و گسترش جرایم فراملی و سایبری از جمله تهدیدات مشترکی هستند که همکاری و هم‌فکری دولت‌ها، تنها راهکار مدیریت و کنترل آن‌ها به شمار می‌رود. جمهوری اسلامی ایران نیز از تعمیق همکاری با فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در مواجهه با این چالش‌ها استقبال می‌کند.
برای جمهوری اسلامی ایران تأمین امنیت منطقه در همکاری با سایر شرکا و مبارزه با گروه‌های تروریستی اهمیت زیادی دارد. هم‌چنین تأکید بر راهکارهای سیاسی برای حل بحران‌های مختلف نیز از اصول مد نظر ما می‌باشد. این رویکرد در مواجهه با بحران سوریه در همکاری با دولت روسیه مورد توجه بوده و ما تلاش داشته‌ایم با تداوم روند آستانه به برقراری صلح و تنش‌زدایی در سوریه کمک نماییم.
در موضوع عراق نیز حفظ تمامیت ارضی و وحدت این کشور و همکاری با دولت مرکزی آن در روند مبارزه با تروریسم برای ما موضوعی حیاتی محسوب می‌شود و معتقدیم همراهی و هماهنگی سایر بازیگران در این ارتباط بسیار مهم خواهد بود؛ چرا که عدم همکاری در این حوزه‌ها می‌تواند پیامدهای زیان‌باری برای تمامی کشورهای منطقه داشته باشد.
در پایان، از حسن توجه روسای محترم جمهور و هیأت‌های همراه تشکر می‌نمایم. مطمئنم تشکیل این جلسه نقش موثری در پیشبرد همکاری‌های منطقه‌ای و تقویت و تحکیم صلح منطقه‌ای خواهد داشت.

* منبع گزارش ها: خبرگزاری جمهوری اسلامی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست