یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آزاد سازی رقه و شکست خلافت اسلامی داعش


عیسی پهلوان


• شکست خلافت اسلامی داعش در جنگ با عراق وسوریه به معنای پایان کار این گروه تروریستی به عنوان یک حکومت است و موفقیت و پیروزی مهمی بشمار می آید، زیرا به عمر یک حکومت بسیار واپس گرا و ارتجاعی که گوی سبقت را از دیگرحکومت های واپسگرای سنی و شیعه ربوده، پایان بخشیده است، اما همانگونه که نمونه های طالبان و القاعده نشان داد این شکست به مفهوم نابودی این گروه تروریستی نیست ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۷ آبان ۱٣۹۶ -  ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷


سرانجام پس از چهارماه نبرد سخت و بمباران های پیاپی و درگیری های خانه به خانه،   آخرین مقاومت های اعضای گروه تروریستی و ارتجاعی داعش درهم شکست و گروه „نیروهای دمکراتیک سوریه „که از گروه های سنی مذهب سوری وحزب اتحاد دمکراتیک کردهای سوریه و اعضای پ.ک.ک تشکیل یافته و مورد پشتیبانی آمریکا است ، رقه پایتحت این دولت خودخوانده را تسخیر کرد. پس از آزاد سازی موصل در عراق ، سقوط رقه در چند ماه آینده از سوی تحلیل گران گوناگون پیش بینی می شد. پیش بینی ای که اینک جامه عمل پوشیده است. اکثر جمعیت ٣۰۰ هزار نفری رقه این شهر را ترک کرده و آواره شده اند واز آن جز ویرانه ای برجای نمانده است . در واپسین روزهای نبرد رقه شماری از اعضای سوریه ای داعش در توافقی با سازمان نیروهای دمکراتیک سوریه این شهر را ترک کردند وتنها چند صد نفر از اعضای خارجی داعش در آن ماندند که سرانجام همگی کشته شدند.

داعشی ها ، تروریستهای واپسگرایی که با نمایش خونین بی هراسی از مرگ بر طبل دروغین شجاعت می کوبند ، در واقع ترسویان و هراسناکانی اند که شجاعت رویارویی با زندگی مدرن و واقعی دوران کنونی را ندارند و با واپسمانده ترین شکل های ممکنه ی زندگی که آنرا به ایده آل هایی قدسانی فرارویانده اندوبه آن جامعه اسلامی با اجرای شریعت اسلامی نام نهاده اند، برای انسان های زیر سلطه ی خود جهنمی واقعی برپاساخته اند . جامعه ای با ، بازارهای برده فروشی ،حجاب اجباری کامل برای زنان وسلب هرگونه حقوقی از آنان، گذاشتن اجباری ریش برای مردان ، قتل دگر اندیشان و غیر مسلمانان و مسلمانان غیر سنی سلفی وگرفتن جزیه ، بریدن دست و پا وگردن و زنده سوزندان کسانی که به زعم آنان خلاف کارند وشلاق زدن و اعدام آدمیان در ملا عام و تعطیلی هرگونه نهاد مدنی و نهاد انتخابی سیاسی. آنها برای پس از مرگ هم با آرزو وتوهم بهشت و حوریان برای خود تصویر های خیالی دلپسند می سازند تا راه فرار از زندگی سده بیست و یکمی را بر خود هموار تر سازند. شکست داعش در نبرد رقه به معنی شکست قطعی این گروه درجنگی است که با دیگر نیروهای داخلی وخارجی در سالهای گذشته در سوریه وعراق بدان مشغول بوده است وبه معنای برچیده شدن بساط همه ی جنایتها وواپسگرایی ها برشمرده شده ی این خلافت اسلامی در این دو کشور است و شکستی است مهلک برای همه ی انواع اسلامگرایی تندرو وواپسگرای سنی و شیعی در جهان.   

داعش به رهبری ابوبکر البغدادی با شدت یابی جنگ داخلی در سوریه و مشکلات دولت شیعی عراق ، توانست در سال ۲۰۱۴ بخش بزرگی از این دوکشور را تسخیر کندودر بخشهای اشغالی که تا ۹۰۰۰۰ هزار کیلومتر مربع تخمین زده میشد با شعار اجرای قوانین شریعت اسلامی وبازگشت به دوران صدر اسلام ، حکومت ترس و خشونت وسرکوب را برقرار نماید. داعش در دوره اوج قدرت گیریش حدود ۵۰ درصد خاک سوریه را در تصرف خود داشت. درهم ریختن مرزهای موجود در خاور میانه از جمله آماج ها اصلی این گروه بود .البغدادی که خودرا خلیفه مسلمانان اعلام کرده بود در سال ۲۰۱۴ در یکی از نماز جمعه های موصل گفت که داعش پیشروی خودرا تا کوبیدن آخرین میخ بر تابوت قرارداد سایکس- پیکو ادامه خواهد داد . او و همدستانش بدین سان مرزهای صدساله ی بر ساخته ی این قرارداد را به پرسش کشیدند وبا هر وسیله ممکن وبا دستیازی به هرجنایتی کوشیدند بردامنه ی نفوذ و قلمروداعش بیافزایند .جنگ داعش در عراق وسوریه تاکنون حدود ۵۰۰۰۰ کشته و صدهاهزار زخمی و آواره وویرانی های بسیار برجا نهاده است .

پس از آزادسازی رقه پایتخت داعش ، آمریکا وروسیه به عنوان قدرت های اصلی تاثیر گذار در جنگ داخلی سوریه به شکست داعش در رقه واکنش نشان دادند.
تیلرسون وزیر خارجه آمریکا با شادباش پیروزی بر داعش در رقه گفت که آمریکا افتخار رهبری ائتلاف جهانی علیه داعش را دارد و این پیروزی را چرخش مهمی در جنگ با این گروه تروریستی می داند. سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید هم گفت شکست داعش از وعده های اصلی مبارزه انتخاباتی دونالد ترامپ بوده وپس از رسیدن به این هدف ، این کشور در پی کاهش تنش در سایر مناطق سوریه است.

وزیر دفاع روسیه هم با اشاره به نقش ارتش این کشور در جنگ با تروریست ها گفت که نیروی هوایی روسیه از آغاز عملیات نظامی در سوریه صدها اردوگاه آموزشی و کارگاه های تولید جنگ افزار و۱۵۰۰ خودرور گروه های تروریستی را نابود کرده است . افزون بر این دو کشور ، جمهوری اسلامی و ترکیه هم به شکست گروه تروریستی داعش در سوریه واکنش نشان دادند و بر سهم خود در این پیروزی تاکید کردند. با شکست داعش در سوریه واز دست دادن بخش های اساسی سرزمین های تصرف شده در این کشور، به منابع درآمدی این گروه هم ضربه ی سختی وارد آمده است . داعش گویا تنها درسال ۲۰۱۵ نزدیک به ٣ میلیارد دلار از فروش نفت از منابع نفتی تصرفی اش در سوریه درآمد داشت که با شکست واز کف دادن بخش های تصرفی درسوریه ، یک منبع بسیارمهم مالی خود را برای همیشه از دست داده است ، این زیان سبب خواهد شد تا از دامنه کنشها و عملیات تروریستی و ضد بشری این گروه در سراسر جهان کاسته شود.

داعش هنوز بخش کوچکی از استان حمص و اطراف دمشق و استان دیرالزور را در اختیار دارد که بی تردید از این منطقه ها هم بزودی بیرون رانده خواهدشد و دیگراز خلافت اسلامی عراق وسوریه به عنوان حکومتی با مرزهای معین و ارتش و زندان هیچ نشانی برجای نخواهد ماند . گر چه داعش به عنوان یک گروه تروریستی ارتجاعی سلفی همچنان به زندگی جنایت بارش ادامه خواهد داد ودر اینجا و آنجا به عملیات انتحاری و تروریستی دست خواهد زد.
سرکوب داعش در سوریه وعراق بر اوضاع کنونی هردو کشور تاثیرات جدی بر جای می گذارد و تناسب نیروهای داخلی و خارجی ورویارویی آنها رابا یکدیگر به گونه ای دیگر رقم می زند . در سوریه ، آمریکا و دولت های متحدش وگروه های اسلامی سنی و کرد سوریه ای هم پیمانش ، مستقیمن رویاروی روسیه و ایران وحزب الله لبنان و حکومت بشار اسد قرار میگیرند وترکیه هم در این میان خواهد کوشید با ادامه دخالت مستقیم نظامی در سوریه نصیب بیشتری از وضعیت پیش آمده ببرد ومناطق گسترده تری را تسخیر نماید و بویژه از قدرت گیری سازمانهای کرد در سوریه بکاهد. سفر اخیر تیلرسون به خاورمیانه رااز جمله می توان درچارچوب شکست داعش در عراق وسوریه وتوازن جدید نیروها در این دوکشور ومنطقه ارزیابی کرد. سخنان مقام های آمریکایی در زمینه خروج نیروهای نظامی وابسته به جمهوری اسلامی با عنوان مدافعان حرم و نظامیان مسلح گروه حزب الله لبنان از سوریه از پیآمدهای اوضاع جدید در این کشور است.

دولت روسیه به مثابه ی یکی از قدرت های مهم در عرصه ی سیاست جهانی و منطقه ای ، در رویدادهای چندسال اخیرعراق واز جمله در جنگ با داعش در عراق نقش موثر ومستقیمی بازی نکرده است وبازیگران اصلی خارجی در این کشور ، دولت های آمریکا و جمهوری اسلامی و ترکیه بوده اند که می کوشند در پیوند با دولت عراق و نیروهای کردی این کشور بر عرصه ی سیاست در عراق تاثیر بگذارند وبر میزان نفوذشان در این کشور بیافزایند. اگر چه روسیه با سرمایه ی یک میلیارد دلاری در منابع گازی شمال عراق ، می کوشد جای پای بیشتری در این کشور باز کند ، اما رویدادهای چند هفته گذشته شمال عراق این هدف را با چالش هایی روبرو خواهد ساخت.

شکست خلافت اسلامی داعش در جنگ با عراق وسوریه به معنای پایان کار این گروه تروریستی به عنوان یک حکومت است و موفقیت و پیروزی مهمی بشمار می آید، زیرا به عمر یک حکومت بسیار واپس گرا و ارتجاعی که درعرصه های کاربست قانون های سبعانه و سرکوب های ضد بشری گوی سبقت را از دیگرحکومت های واپسگرای سنی و شیعه ربوده ، پایان بخشیده است ، اما همانگونه که نمونه های طالبان و القاعده نشان داد این شکست به مفهوم نابودی این گروه تروریستی نیست و جانیان داعشی همچنان خواهند توانست به عملیات تروریستی و انتحاری و ضربه های موضعی نه تنها در عراق و سوریه بلکه در دیگر کشورهای منطقه و جهان بویژه در اروپا دست بزنند و انسان های بسیار دیگری را با عملیات جنایتکارانه شان به خاک وخون بکشانند. بویژه این خطر از سوی کسانی است که از منطقه های شکست خورده می گریزند وبه کشورهای محل سکونت شان برمی گردند. ارزیابی میشود که از سال ۲۰۱۴ حدود ۴۰۰۰۰ پیکار جوی غیر سوری و غیرعراقی از ۱۱۰ کشور به گروه داعش پیوسته باشند، نزدیک به ۶۰۰۰ اروپایی و ٨۰۰۰ نفر از کشورهای سابق اتحاد شوروی ونزدیک به ۵۰۰ نفر از آمریکای شمالی وبقیه از سایر کشورها. با شکست های پیاپی داعش در سوریه و عراق شماری از آنان به تروریست های اسلامی در افغانستان ، لیبی، صحرای سینای مصر و فیلیپین و نیجریه پیوسته اند و نزدیک به ۵۵۰۰ نفر هم به ۲٣ کشوری که شهروند آن هستند باز گشته اند.
شاید هنوز به زمان درازی نیاز باشد تا جهان از شر اسلام گرایان داعشی و گروه ها ی نظیر آن رها گردد ، اما باید مطمئن بود که چنین روز خجسته ای دیر یا زود فرا خواهد رسید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست