یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

خطر حذف باشگاه‌های ایرانی از لیگ آسیا
۲۴ ساعت تا اعلام ورشکستگی فوتبال دولتیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۷ آبان ۱٣۹۶ -  ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷* باشگاهی که نتواند مجوز حرفه‌ای را از «ای‌اف‌سی» بگیرد از لیگ‌ قهرمانان حذف می‌شود. فردا، آخرین فرصت برای چهار نماینده ایران در لیگ‌ قهرمانان آسیای ٢٠١٨ است که از خطر حذف فرار کنند.

اخبار روز- بخش ورزشی: بر اساس آخرین اعلام فدراسیون فوتبال روز دوشنبه ٨ آبان آخرین فرصت تمامی تیم های لیگ برتری برای دریافت مجوز حرفه ای گری است. نمایندگان ایران در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا برای حضور در این مسابقات نیاز به دریافت این مجوز از سوی فدراسیون فوتبال و با تایید AFC دارند و در صورتیکه فدراسیون فوتبال این مجوز را برای این باشگاه ها صادر نکند، نمی توانند در مسابقات آسیایی شرکت کنند. فدراسیون فوتبال آسیا بر اساس چند معیار مجوزی تحت عنوان “Pro License” برای باشگاه ها صادر می کند که پیش نیاز حضور در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا محسوب می شود. وضعیت مالی، اداری، آکادمی و دیگر موضوعات از جمله مسائلی است که در این مجوز بررسی می شوند و باشگاه ها باید معیارهای مورد نظر فدراسیون فوتبال آسیا را فراهم کنند.

گزارشهای منابع خبری در ایران را در باره وضغیت بیش آمده برای چهار تیم ایرانی حاضر در کورس مسابقات آسیا را در پی می خوانیم :سهیل مهدی درباره جلسه روز گذشته مدیران چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا با رئیس فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: باشگاه‌ها باید از طریق کمک‌ سازمان بالادستی‌شان مشکلات خود را حل کنند؛ حالا این سازمان می‌تواند هیئت مدیره، رئیس مجمع و یا هر جای دیگری باشد. آنها باید کمک کنند که مشکلات چهار باشگاه استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و نفت تهران برطرف شود، اما اینکه اگر آنها کمک نکنند و این مشکلات حل نشود، مشخص نیست که چه اتفاتی می‌افتد و تیم‌های ما حذف می‌شوند یا خیر. واقعاً در توان باشگاه‌ها نیست که به‌ تنهایی این مشکلات را حل کنند.
حمید رعنا در اعتماد نوشته است :همه شایعات از سفر مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال ایران به کردستان آغاز شد. رییس فدراسیون فوتبال در دیدار با هیات‌های فوتبال استان کردستان پس از تعریف و تمجیدی که از پنج ستاره بودن فوتبال ایران در دنیا داشت جمله‌ای را بر زبان آورد که ساعتی بعد در اقدامی عجیب آن را تکذیب کرد. او گفت: «چیزی که الان فوتبال را تهدید می‌کند بدهکاری باشگاه‌ها به خصوص استقلال است که من خودم خیلی امیدوار نیستم این تیم بتواند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. ولی باید تلاش کنیم و ببینیم چه می‌شود. همین دیشب تا ساعت ١١-١٠ شب در وزارت ورزش بودیم.» خبرگزاری مهر ادعا کرده فایل صوتی این اظهارنظر را در اختیار دارد و بنابراین تکذیب رییس فدراسیون تنها برای فرار از واقعیت است. ٢٤ساعت تا ارسال مدارک مانده است و اخبار غیررسمی و رسمی، چندان امیدوار‌کننده نیست. در آخرین اظهارنظر، مسوول کمیته مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ با نگرانی از اعلام میزان بدهی باشگاه‌ها توسط فدراسیون اعلام کرد: «مبلغ بدهی نباید اعلام می‌شد. این موضوع برای فردی که مبلغ را اعلام می‌کند، مسوولیت و تعهد ایجاد می‌کند. این اعداد و رقم‌ها باید از سوی باشگاه‌ها اعلام شود نه مسوولان سازمان لیگ. نباید از طرف ما مبلغی تعیین یا اعلام شود.» نشانه‌ها حاکی از حذف «برخی» باشگاه‌های ایران است اما مثل عملکرد مالی باشگاه‌های فوتبال ایران که شفاف نیست، تصمیم فدراسیون فوتبال ایران هم شفاف نیست.

سقوط فوتبال ایران
١٠ سال پیش بود که مسوولان کنفدراسیون فوتبال آسیا به این نتیجه رسیدند کشورهای آسیایی تنها در جام جهانی ٢٠٠٢ که در ژاپن و کره برگزار شد، عملکرد خوبی داشتند. نتایج ضعیف تیم‌های آسیایی در جام جهانی ٢٠٠٦ باعث شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا به فکر تشکیل لیگ حرفه‌ای بیفتد. جمع‌بندی جلساتی که در AFC برگزار شد این بود که مشکل در عدم توجه به باشگاه‌هاست و با وجود اینکه مسابقات باشگاهی در سه گروه در آسیا برگزار می‌شد، این مسابقات نتوانست کمکی چشمگیر به تیم‌های ملی آسیایی کند. تصمیم گرفته شد «لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا» به صورت جدی آغاز شود و باشگاه‌های آسیا به استانداردهای موردنظر برسند. پس از این تصمیم، مبنای حرکت، کمک گرفتن از یوفا و سازمان لیگ حرفه‌ای ژاپن قرار گرفت و محوریت هم سازمان لیگ ژاپن بود و بدون اینکه به صورت رسمی اعلام شود، سازمان لیگ ژاپن به عنوان دبیرخانه دایمی لیگ حرفه‌ای کارش را آغاز کرد و بعد از چندین جلسه و مطالعه، کنفدراسیون فوتبال آسیا در بهمن ماه سال ٨٥ به کشورها اعلام کرد که قصد راه‌اندازی لیگ حرفه‌ای را دارد. ایران در همان ابتدا، چهار سهمیه دریافت کرد. سوم دی‌ماه ١٣٨٧ بود که محسن صفایی‌فراهانی، نایب‌رییس آن روزهای کمیته مسابقات AFC، در جلسه با مدیران عامل باشگاه‌های فوتبال ایران به آنها هشدارهای مهم داد: «تعبیر گرفتن چهار سهمیه از نظر من این است که فردی کنکوری درس خوانده یا نخوانده و با استفاده از نوشته‌های پشت سری خود از دیوار دانشگاه بالا می‌رود و وارد دانشگاه می‌شود. هم‌اکنون این اتفاق برای فوتبال ما افتاده و ما داخل دانشگاه شده‌ایم اما، واقعیت این است که این چهار سهمیه موقتی است و تنها برای دو سال است و مطمئنا در ارزیابی‌های آینده تقسیم‌بندی دیگری انجام خواهد شد. هم‌اکنون از دیوار دانشگاه وارد دانشگاه شده‌ایم اما باید توجه داشته باشیم که این دانشگاه با کسی شوخی ندارد و اگر سر کلاس نرویم نباید امیدی به گرفتن نمره داشته باشیم و این طور نیست که بگویند چون ما پسر خوبی هستیم نمره‌ای برای حضور در کلاس بالاتر به ما می‌دهند. » سقوط فوتبال ایران اتفاق افتاد و فوتبال ایران از چهار سهمیه مستقیم به دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه مشروط رسید.

٢٤ ساعت حیاتی برای باشگاه‌های ایرانی
از سال ١٣٨٧ تا هفتم آبان‌ماه ١٣٩٦ فوتبال ایران اقدامات ویژه‌ و اساسی انجام نداده است و هرچه انجام شد، روی کاغذ و بیشتر «سندسازی» است. باشگاه‌های دولتی در همه این روزها، قدمی برای حرفه‌ای‌شدن برنداشتند و تاسف‌آور است که دولت هم در جهت تدوین قوانین تازه گامی برنداشت. شمارش معکوس برای فوتبال ایران به ‌صدا درآمده است. آخرین خبر از فوتبال عربستان بود که هفت تیم عربستانی به دلیل بدهی و مشکل مالی مجوز حضور در لیگ قهرمانان فصل آتی را نخواهند داشت و سهمیه آنها بین پنج تیم دیگر تقسیم خواهد شد. ٢٤‌ساعت تا پایان مهلت ارسال مدارک باشگاه‌ها باقی است و هنوز مشخص نیست آیا باشگاه‌های ایرانی می‌توانند در رقابت‌های فصل بعد لیگ قهرمانان حضور داشته باشند یا نه. درباره باشگاه نفت، هیچ اتفاق تازه‌ای رخ نداده است. آنها تا امروز حتی یک برگ سند برای ارسال مدارک باشگاه در سامانه آپلود نکرده‌اند. سهیل مهدی، رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ در آخرین اظهارنظرش اعلام کرد: «باشگاه نفت هم باید مدارکش را کامل کند که البته این اتفاق هنوز رخ نداده و باید منتظر بمانیم ببینیم تا روز دوشنبه آیا این اتفاق خواهد افتاد یا نه؟» مهدی همچنین درباره مساله بدهی‌های باشگاه نفت گفت: «بدهی‌های این باشگاه نیز جزو همین ماجرا است و اظهارنامه بدهی‌های باشگاه و نحوه تسویه حساب آنها نیز باید به ‌ای‌اف‌سی ارسال شود.»

باشگاه‌های جایگزین
در حالی که پرسپولیس و استقلال به دلیل بدهی‌های کلان خود در خطر حذف از لیگ قهرمانان آسیا قرار دارند و اگر آنها نتوانند تا روز دوشنبه ضرب‌الاجل AFC را اجرا کنند و بدهی میلیاردی خود را بپردازند در آن صورت تیم‌های دیگری از لیگ برتر جایگزین آنها خواهند شد. این مساله در مورد تیم نفت تهران هم صدق می‌کند و اگر نفت تهران نتواند استانداردهای لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند و مجوز حرفه‌ای برای حضور در این مسابقات را بگیرد در آن صورت نیز یک تیم دیگر ایرانی جایگزین نفت در لیگ قهرمانان آسیا خواهد شد. براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا و همچنین آیین‌نامه مسابقات لیگ قهرمانان، در صورت حذف پرسپولیس، استقلال و نفت تهران از لیگ قهرمانان و در صورتی که ایران ۱+۳ سهمیه در مسابقات فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا داشته باشد در آن صورت تا رده هشتم جدول فصل گذشته تیم‌ها شانس جایگزینی دارند و می‌توانند به جای ۳ تیم پرسپولیس، استقلال و نفت تهران به این مسابقات وارد شوند. طبق جدول فصل گذشته لیگ برتر، ۸ تیم اول به این ترتیب هستند:
١- پرسپولیس ٢- استقلال تهران ٣- تراکتورسازی تبریز٤- ذوب‌آهن اصفهان ٥- سپاهان ٦- پیکان ٧-استقلال خوزستان ٨- گسترش فولاد تبریز
که در صورت حذف پرسپولیس، استقلال و نفت تهران، تیم‌های ذوب‌آهن، سپاهان و پیکان به احتمال فراوان جایگزین این تیم‌ها در لیگ قهرمانان‌ آسیا خواهند شد.

راستی‌آزمایی فدراسیونِ تاج
همه‌چیز به فدراسیون فوتبال ایران بسته است. آنها در مرحله اول باید مدارک حرفه‌ای‌سازی باشگاه‌ها را تایید کنند. گفته می‌شود در صورت تخلف فدراسیون فوتبال، محرومیت‌هایی برای فدراسیون درنظر گرفته خواهد شد. رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ درباره وضعیت باشگاه‌ها گفت: «شرایط سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و نفت مثل سابق است و درواقع وضعیت‌شان به موازات هم پیش می‌رود. امیدواریم بتوانند مشکلات‌شان را حل کنند.» سهیل مهدی در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون فوتبال در این باره تصمیم می‌گیرد یا AFC عنوان کرد: «ما در ایران وظیفه رسیدگی به پرونده‌ها را داریم؛ سپس ضمن ارسال مدارک، پیشنهاد خودمان درباره صدور مجوز را به AFC ارایه می‌دهیم. در نهایت این فدراسیون فوتبال آسیا است که در این باره تصمیم می‌گیرد.»

حساب مسدود و اسپانسر پرابهام؛
اوضاع آشفته مالی سازمان لیگ و فدراسیون/ سرِ باشگاه‌ها زیر گیوتین!
خبرگزاری مهر نیز از دریچه دیگری به معضل بیش آمده پرداخته است ودر گزارش خود می نویسد :درحالی که چهار باشگاه ایرانی در آستانه حذف از لیگ قهرمانان آسیا قرار دارند، اوضاع مالی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم آشفته و پر از ابهامات ریز و درشت است. چند سال است که قبل از شروع رقابت های لیگ برتر مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تاکید می کنند به تیم های بدهکار اجازه حضور در مسابقات داده نمی شود. اما زمان شروع لیگ که می رسد همه خاموش می شوند و «زیرسبیلی» رد می کنند و همه بدهکاران هم «چست و چابک» وارد لیگ می شوند و انگار نه انگار به زمین و زمان بدهکار هستند!
مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هم چشم بر قوانین می بندند و برای اینکه صندلی شان لرزان نشود و از سوی هواداران تیم ها تحت فشار قرار نگیرند بدون هیچ مخالفتی اجازه می دهند بدهکاران وارد مسابقات شوند و هر سال هم بر میزان بدهی هایشان اضافه کنند!
حالا کنفدر اسیون فوتبال آسیا پا را بیخ گلوی فوتبال ایران گذاشته و کاری که باید مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال سالها پیش می‌کردند را انجام می دهد و قرص و محکم ایستاده تا تیم بدهکاری وارد لیگ قهرمانان آسیا نشود.

شاید هم مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ دوباره با ترفندهای خاص خودشان سر کنفدراسیون فوتبال آسیا را «گول» مالیدند و مثل چند سال گذشته که با «دفترسازی» و «باشگاه سازی» توانستند مجوز بگیرند، بازهم مشکل این چهار تیم را حل کردند.
اما تا کی می توان با این روش ها جلو رفت؟ کنفدراسیون فوتبال آسیا را فریب می دهیم یا خودمان را؟ آیا آنها ضرر می کنند یا ما که چند سال برای تسویه این بدهی ها فرصت داشتیم و دست روی دست گذاشتیم تا کار به اینجا کشید؟ تا چه زمانی می خواهیم با سندسازی کار را پیش ببریم و سرمان را از زیر برف در نیاوریم و نگاهی به اطرافمان نیندازیم.
فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در حالی با اوضاع آشفته ای مواجه شده اند که حساب سازمان لیگ و رئیس فدراسیون فوتبال همچنان مسدود است و رفت و آمد مالی هم نخواهند داشت. ضمن اینکه تکلیف اسپانسر این فصل فوتبال به درستی مشخص نیست و پر از ابهامات ریز و درشت است.اینکه این اسپانسر با کدام مزایده تبلیغات محیطی فوتبال را از آن خود کرد و چقدر تاکنون پرداخت کرده است و با چه شرایطی کار را ادامه می دهد همه ابهاماتی است که وجود دارد. انطور که شواهد پیدا است این اسپانسر نتوانسته تاکنون به تعهداتش عمل کند و مبلغی کمتر از ۵ میلیارد تومان به فدراسیون پرداخت کرده که آن هم مستقیما برای پاداش بازیکنان تیم ملی و دستمزد کارلوس کی روش هزینه شده است.

فرصت طلایی برای بازیکنان طلبکار
بدهی به طلبکاران داخلی دلیل اصلی مشکلاتی است که در این روزها برای باشگاه‌های ایرانی ایجاد شده. باشگاه‌های ایرانی در این سال‌ها با احکام فیفا پول طلبکاران خارجی‌شان را پرداخت می‌کردند، اما نسبت به بازیکنان و مربیان ایرانی که از آنها طلب داشتند بی‌تفاوت بودند. این بار اما شرایط فرق کرده است. برخی بازیکنان اسناد مطالباتشان را به
«ای‌اف‌سی» ارسال کردند و حالا باشگاه‌ها چاره‌ای به‌غیر از پرداخت این مطالبات ندارند. در آن‌سو این فشار «ای‌اف‌سی» هم فرصتی طلایی در اختیار بازیکنان طلبکار قرار داده که طلب‌هایشان را پس از چند سال بگیرند. باشگاه‌ها دو راه دارند؛ یا پرداخت بدهی یا امضای تفاهم‌نامه با بازیکن طلبکار.
امیرحسین صادقی، بازیکن سابق استقلال، دیروز تأکید کرد اهل تفاهم نخواهد بود و طلبش را می‌خواهد. از آنجا که آخرین مهلت ارسال مدارک فردا ظهر است، مدیران پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی تبریز و نفت تهران اگر می‌خواهند آسیایی شوند، امروز باید این طلبکاران را به هر شکلی که شده راضی کنند.
بدهی ها در این سنوات خیلی زیاد شده و به رقم سنگینی تبدیل شده است تا جایی که بودجه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس قادر به پرداخت این حجم از بدهی نیست. هر سه تیم ایرانی دست به توافق با طلبکاران زده اند اما همه آنها همکاری لازم را ندارند و رفتارهای زشت گذشته عوامل باشگاه با طلبکاران باعث شده آنها هیچ تخفیفی هم ندهند. برخی از آنها حتی زیر بار تقسیط هم نمی روند و همه پول شان را یکجا و نقد می خواهند چرا که به چک های باشگاه هم اعتمادی ندارند و می خواهند از اولتیماتوم کنفدراسیون آسیا نهایت بهره را ببرند و به زندگی خودشان سروسامانی بدهند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که برخی بازیکنان بدون اینکه به ارکان قضایی فدراسیون فوتبال مراجعه کرده باشند، مستقیما به AFC مراجعه کردند. این تبی است که در بین بازیکنان ایرانی افتاده و شکایت شان را به AFC می‌برند. بدهی‌های باشگاه استقلال در ۱۰سال گذشته ایجاد شده و بدهی‌های سنواتی است و با توجه به درآمدهای که باشگاه داشته قابل پرداخت نبوده است.درحالی که باشگاه ها از سازمان لیگ خواسته اند که از محل درآمدشان بدهی طلبکاران را بدهد تا مشکل حضور در لیگ قهرمانان آسیا حل شود، اما سازمان لیگ درآمد مشخصی نداشته که بخواهد به باشگاه ها پول بدهد. حتی اگر پول هم داشته باشد حسابش به خاطر بدهی های مالیاتی بسته است و نمی تواند پرداختی داشته باشد.
اوضاع آشفته تر از چیزی است که فکرش را می کنید. فدراسیون فوتبال که حالا پنج ستاره شده جیب خالی دارد و سازمان لیگ هم بدتر از فدراسیون. باید منتظر اتفاقات دیگر بود و دید که مهدی تاج و حیدر بهاروند برای خروج از این وضعیت نسخه شفا بخشی خواهند داشت یا اوضاع بدتر خواهد شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست