یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

عجیب‌ترین سرویس مدرسه دانش‌آموزان


• طی مسیر طولانی خانه تا مدرسه با پای پیاده یا سوار بر قسمت بار نیسان و وانت ماجرای تکراری هر سال دانش‌آموزان مناطق فقیر نشین است و در شرایطی که بودجه مربوط به تأمین سرویس دانش‌آموزان روستایی تأمین نمی‌شود، ترک تحصیل یا تهدید جان در کمین آنهاست. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۴ آبان ۱٣۹۶ -  ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷
حوادث مربوط به سرویس‌های دانش‌آموزان همواره در طول سال تحصیلی تکرار می‌شود. سال گذشته از ابتدای سال تحصیلی در چند مورد شاهد حوادث مختلفی برای سرویس‌های حامل دانش‌‌آموزان در سراسر کشور بودیم.

به گزارش ایلنا، مدت‌هاست دانش‌آموزان مناطق محروم به‌دلیل فاصله زیاد مدرسه با روستای محل زندگی مجبورند این مسیر را با پای پیاده یا سرویس‌های ناامن و فاقد حداقل‌ استانداردهای مطمئنه طی کنند.

در بودجه سالانه کشور، اعتباری برای تأمین سرویس دانش‌آموزان روستایی در نظر گرفته می‌شود اما در اغلب سال‌ها، این اعتبار به‌دلیل کسری بودجه آموزش‌وپرورش تخصیص نمی‌یابد و دانش‌آموزان مجبورند مسافت طولانی مسیر مدرسه را پیاده طی کرده یا از خودروهای ناامن برای رفتن به مدرسه استفاده کنند.

بررسی حوادث رخ‌داده برای دانش‌‌آموزان حکایت از این دارد که عمده این موارد به‌دلیل تصادفات رانندگی سرویس‌هاست و این مسئله عمدتا در شهرهای کوچک و مناطق روستایی مشاهده می‌شود.

در مناطق محروم، استفاده از سرویس نامناسب که معمولا وانت برای جابه‌جایی دانش‌آموزان مورداستفاده قرار می‌گیرد، منجر به وقوع تصادفات و حوادث می‌شود.

عجیب ترین مورد استفاده از وانت بار بعنوان سرویس مدارس در روستای سرابتاوه یاسوج مشاهده شده است که تعداد زیادی از دانش آموزان دختر یکی از مدارس این روستا سوار بر وانت راهی مدرسه می‌شوند .

این اقدام برای رساندن دانش آموزان به مدرسه علاوه برآنکه خلاف مقررات راهنمایی و رانندگی بوده با کوچکترین حادثه جان این دانش آموزان نیز تهدید می شود.

تأمین نشدن سرویس برای حمل‌ونقل دانش‌آموزان روستایی منجر به ترک تحصیل آنها یا استفاده از خودروهای نامناسب برای رفت‌وآمد به مدرسه و تهدید جان دانش‌‌آموزان می‌شود تا زمانی که اعتبار لازم برای تامین سرویس دانش‌آموزان روستایی فراهم نشود، ترک تحصیل و تهدید جان همواره کودکان و نوجوانان مناطق محروم کشور را تهدید خواهد کرد.


در مناطق محروم، استفاده از سرویس نامناسب که معمولا وانت برای جابه‌جایی دانش ‌آموزان مورداستفاده قرار می‌گیرد، منجر به وقوع تصادفات و حوادث می‌شود. طبق اعلام مسئولان آموزش ‌و پرورش استان هرمزگان، ٣۰ وانت‌بار جهت سرویس مدارس روستایی در این شهرستان فعالیت می‌کنند و دلیل استفاده از وانت‌بار برای جا به‌ جایی دانش ‌آموزان این است که جاده‌های روستایی شهرستان بشاگرد صعب‌العبور است و نمی‌توان از مینی ‌بوس جهت جابه‌جایی دانش ‌آموزان استفاده کرد و مجبور هستیم با وانت‌بار دانش‌ آموزان را جابه‌جا کنیم.

همین چند هفته پیش بود که رسانه ها در مورد یکی از تصادف هایی که به مرگ چندین دانش آموزان منجر شد، گزارش دادند: براثر واژگونی یک اتوبوس حامل دختران دانش‌آموز راهنمایی و دبیرستانی در شهرستان داراب فارس «۴۴ نفر» کشته و زخمی شده‌اند.

در گزارش دیگری اقتصا آنلاین با اشاره به افزایش وقوع تصادف و مرگ دانش آموزان نوشت: این حادثه دومین موردی بود که طی امروز برای دانش آموزان استان فارس رخ داد و طی آن هفت دانش آموز ١٢ تا ١٥ سال مصدوم شدند. و شبکه خبر زیر عنوان "مرگ تلخ ۴ دانش آموز پشت وانت سرویس مدرسه"، نوشت: براثر تصادف کامیون با وانت سرویس مدرسه در ایرانشهر، چهار دانش آموز کشته شدند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست