یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هشتاد و پنجمین مصاف استقلال و پرسپولیس
دربی سرخ آبی ها در فضای مردانه و کشمکش پخشاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٣ آبان ۱٣۹۶ -  ۲۵ اکتبر ۲۰۱۷هشتاد و پنجمین مصاف استقلال و پرسپولیس
پنج‌شنبه ۴ آبان ۱۳۹۶، هفته دهم لیگ برتر
پرسپولیس تهران-استقلال تهران
ورزشگاه آزادی تهران - ساعت ۱۶:۴۰

اخبار روز- بخش ورزشی: کامنت و توئیت های را راجع به دیدار فردا پنچشنبه دربی تهران بین سرخ آبی ها را مرور می کردم که چند کامنت بیشتر از بقیه جلب توجه می کرد و البته یک کامنت بسیار شاخص تر از بقیه اظهار شده بود که مورد تائید تعداد قابل توجهی از کاربران دیگر نیز بود.

Alireza”۳۸۹۵: من به احترام دختران وطنم روز دربی به استادیوم نمیرم. البته اینکه خیلی فوتبالی نیستم و اون تایم هم سر کارم بی تاثیر نباشه فک کنم.”

این که دو تیم پرطرفدار و محبوب در غیاب بانوان نیم بیشتر از جمعیت ایران دیداری را بنام –دربی- برگزار کنند نمیتواند با سایر دربی های جهان که در کمال آزادی و رعایت حقوق شهروندی برگزار می شوند مقایسه کرد و این دربی فقط برای هواداران مرد و جنس مذکر معنی دارد! حتی تماشای این دربی و این فوتبال برای بانوان از صدا و سیمای میلی به کابوس بیشتر شبیه است تا واقعیت. در شرایطی که در تمام دنیا مساله پرداخت حق پخش توسط تلویزیون‌های بزرگ دنیا کاملا طبیعی است و آنها از مدت‌ها قبل برای دریافت مجوز حق پخش با یکدیگر وارد رقابت می‌شوند و مبالغ هنگفتی را به سازمان لیگ و باشگاه‌ها پرداخت می‌کنند، در ایران هر چه هست برای صدا و سیمای میلی است و باز هم در آستانه برگزاری هشتاد و پنجمین مصاف استقلال و پرسپولیس کشمکش بین صدا و سیمای میلی با سرخ آبی ها بر سر پخش یا پخش نکردن این مسابقه به قصه لحاف ملا تبدیل شده.

دربی فردا در شرایطی برگزار می شود که فوتبال ایران یکی از معدود بازماندگان مکتب شاهین را از دست داد. حسین کلانی یار و دوست قدیمی زنده یاد ابراهیم آشتیانی در مراسم بدرقه و تشیع جنازه او و در گفت وگوی رسانه ای گفته است:
”ابراهیم پس از دوران فوتبالش با مسائل اجتماعی و مشکلاتی روبه‌رو شد. به‌خاطر همین نامهربانی‌ها اعتراض می‌کرد، همین اعتراض‌ها و بی‌توجهی او را به این روز انداخت و برایش ناراحتی قلبی به‌وجود آورد. من با قاطعیت می‌گویم، ابراهیم آشتیانی دق کرد. مانند بسیاری از دوستان دیگر ما که در این سال‌ها به‌خاطر همین بی‌مهری‌ها دق کردند. به‌هر‌حال ایشان تحصیلات عالی داشت و استاد دانشگاه بود و نیازی به توجه مالی کسی نداشت. متأسفانه بسیاری از پیش‌کسوتان ما از این جهت هم نیازمندند.
‌من سال‌هاست دارم این موضوع را فریاد می‌زنم اما به آن توجهی نمی‌شود. امروز که آشتیانی فوت کرده همه به او توجه می‌کنند اما این نوشداروی پس از مرگ سهراب است. سال‌هاست که می‌گویم مسئولان باید یک برنامه جامع و توجه خاص به پیش‌کسوتان داشته باشند. منظورم هم فقط پیش‌کسوتان فوتبال نیست؛ پیش‌کسوتان ورزش‌های دیگر، حتی هنرمندان، نویسندگان و سایر بازنشسته‌ها؛ چرا باید با این مسائل اجتماعی و تنگناها روبه‌رو باشند. چرا باید ورزشکار ما دست‌فروشی کند؟ به دفعات به مسئولان و نمایندگان مجلس گفتم ولی اثر نکرد. زمانی که پرویز دهداری فوت کرد، گفتم که به فکر دیگران باشید. شما نگاه کنید؛ محراب شاهرخی، منصور پورحیدری، ناصر حجازی، ایرج سلیمانی و ناظم گنجاپور در چه شرایطی از این دنیا رفتند. هر بار ما هشدار دادیم. چرا باید این ورزشکاران که هیچ‌گونه انحرافی در زندگی‌شان نبوده، در این شرایط دق کنند. چرا باید پیش‌کسوتان و بازنشسته‌های ما با سختی گذران زندگی کنند؟ حمید برمکی یکی از بزرگان فوتبال ایران بود؛ آیا کسی از او یاد کرد؟ صدای این بزرگان به جایی رسید؟ مگر در کشور ما کم هزینه می‌شود؟ مگر کم سرمایه‌ها به باد می‌رود؟ چرا باید وضعیت دهداری، اکبر افتخاری و کارگر جم به آن صورت شود.”
و این قصه سر دراز دارد...

به هرحال نوبت به داربی ۸۵ رسید، دیداری سنتی که قرار بود ابتدا یک بازی دوستانه در آلمان باشد اما آن آن هیاهو و رفتن و نرفتن و اخذ ویزا و ندادن ویزا و مخالفت و سپس موافقت پلیس آلمان و قصه های کذائی رایج در فوتبال و جامعه ایران روی داد و به جای مونیخ وهامبورگ و کذا, دو تیم, این بار نیز در همان ورزشگاه آزادی تهران و در شرایطی تقریبا متفاوت به مصاف هم می روند.

پرسپولیس این فصل هم شانس اول قهرمانی است و در لیگ نتایج خوبی گرفته است. در سوی دیگر استقلال اما پس از یکی از ضعیف‌ترین شروع های تاریخش فعلا در مکان سیزدهم جدول حضور دارد و با یک بازی بیشتر نسبت به پرسپولیس هشت امتیاز کمتر جمع کرده است.

هر چند تاریخ ۴۹ ساله داربی ثبات کرده که هرگز شرایط جدول نتیجه این دیدار سنتی را رقم نمی‌زند. همانطور که در تاریخ هرگز تیمی که در جدول حداقل هشت امتیاز بیشتر از رقیبش داشته برنده نشده است.

شهرآورد ۸۵، داربی فرنگی‌ها
ایسنا نوشته است، یکی از مهم‌ترین دیدارهای نیم‌فصل اول لیگ هفدهم میان سرخابی‌های پایتخت برگزار خواهد شد. دیداری که تهران و ایران را برای ساعاتی به دو رنگ قرمز و آبی تقسیم می‌کند. این بازی برای بسیاری از هواداران دو تیم تفاوت خاصی دارد و گاهی نیز پیروزی در این دیدار برای هواداران افتخاری بالاتر از کسب جام دارد.
نبرد قرمز و آبی پایتخت فقط در حد یک بازی فوتبال نیست بلکه این دیدار چهره‌ی دیگری در نگاه هواداران دو تیم دارد. بازی که می‌تواند سرنوشت یک بازیکن یا مربی را عوض کند و او را از عرش به فرش بیاورد. نمونه واضح آن برای سرمربی حال حاضر پرسپولیس و سرمربی قبلی استقلال اتفاق افتاد. برانکو ایوانکویچ توانست در اولین تجربه داربی خود، پرسپولیس را به عنوان برنده شهرآورد هشتادم معرفی کند و یک بار هم با برتری ۴ بر ۲، خودش را در دل سرخ‌ها جا کند. فصل گذشته نیز در حالی که تیم منصوریان انتظارات هواداران را برآورده نکرده بود، توانست با نمایشی جذاب، پرسپولیس را شکست دهد و ناکامی‌هایش در کسب جام را کمرنگ کند.

برانکو به فکر جبران، شفر در اندیشه محبوبیت
بارزترین تفاوت هشتاد و پنجمین داربی پایتخت حضور مربیان خارجی بر روی نیمکت دو تیم است. برانکو ایوانکوویچ در قامت سرمربی پرسپولیس پنج بار مقابل استقلال قرار گرفته است که دو پیروزی، دو تساوی و یک شکست حاصل کار این مربی بوده است. برانکو در فصل گذشته در حالی بازی را با نتیجه ۳ بر ۲ به آبی‌ها واگذار کرد که اختلاف امتیاز دو تیم بیش از هشت امتیاز بود و پرسپولیسی‌ها با خیال راحت‌تری به میدان آمده بودند اما شاگردان منصوریان موفق شدند با درخشش فرشید اسماعیلی به ۵ سال شکست‌ناپذیری سرخ‌ها مقابل استقلال پایان دهند و روند رو به رشد فصل گذشته خود را ادامه دهند. سرمربی اهل کرواسی پرسپولیس انگیزه زیادی برای گرفتن انتقام شکست بازی برگشت فصل گذشته و همچنین باخت‌هایش مقابل وینفرد شفر دارد.

در سوی دیگر میدان، وینفرد شفر برای سومین بار است که حضور بر روی نیمکت استقلال را تجربه می‌کند و یک تساوی در لیگ مقابل فولاد و یک پیروزی در جام حذفی مقابل تیم دسته اولی نساجی کسب کرده است. سرمربی آلمانی استقلال سابقه جدال با قرمزهای پایتخت را ندارد اما دو بار مقابل سرمربی کراوات این تیم به عنوان مربی قرار گرفته است که هر دو بار موفق به شکست برانکو شده است. در آن زمان، شفر سرمربی بوروسیا برلین بود و برانکو هدایت هانوفر را بر عهده داشت.

استقلال سناریوی پارسال را تکرار می‌کند؟
پرسپولیس که میزبان داربی ۸۵ به حساب می‌آید، شرایط متفاوتی را پشت سر می‌گذارد. آن‌ها بهترین گلزن حال حاضر خود یعنی مهدی طارمی را در اختیار ندارند. پرسپولیس همچنین تاثیرگذارترین بازیکن این فصل خود یعنی فرشاد احمدزاده را نیز به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد. سرخ‌ها پس از نمایشی قابل قبول مقابل الهلال در دیدار برگشت موفق شدند نفت تهران را در جام حذفی مغلوب کنند و با روحیه خوبی پا به میدان مسابقه بگذارند. قرمزها تا این‌جای فصل با کسب ۱۷ امتیاز از هشت بازی در جایگاه سوم قرار دارند و در صورت پیروزی می‌توانند جای پیکان را در رده دوم بگیرند و با یک بازی کمتر نسبت به پارس جنوبی، اختلاف خود را با بوشهری‌ها به دو امتیاز کاهش دهند.

در طرف دیگر، استقلال همانند نیم‌فصل اول فصل گذشته، شرایط خوبی در جدول ندارند اما با تغییرات در کادر فنی امید به بازی‌های پیش رو دارند. استقلال منصوریان در هشت دیدار، هشت امتیاز کسب کرد و با تک امتیازی که شفر مقابل فولاد کسب کرد، این تیم با ۹ امتیاز از ۹ بازی در جایگاه سیزدهم جدول رده‌بندی قرار دارد. استقلالی‌ها هفته گذشته و در اولین حضور سرمربی آلمانی‌ به روی نیمکت این تیم، به تساوی بدون گل مقابل فولاد دست یافتند و موفق شدند نساجی را نیز در جام حذفی با نتیجه ۲ بر یک شکست دهند.

بازیکنان کلیدی
با رفتن منصوریان و آمدن شفر، ستاره فصل گذشته استقلال دوباره به ترکیب این تیم بازگشته است. فرشید اسماعیلی در لیگ شانزدهم و در حالی که تیم منصوریان نتایج درخشانی را کسب نکرده بود، کمک حال سرمربی خود شد و توانست نقش پررنگی در نایب قهرمانی استقلال در لیگ شانزدهم ایفا کند. با شروع فصل جدید و اضافه شدن ستاره‌هایی چون حسن بیت‌سعید، داریوش شجاعیان، سجاد شهباززاده و حضور پدیده‌ای چون مهدی قائدی فرصت کمی به اسماعیلی رسید تا بتواند بار دیگر خودی نشان بدهد. در دو دیداری که آبی‌ها تحت هدایت شفر به زمین رفته‌اند، هافبک شماره ۸۸ استقلالی‌ها به خوبی پاسخ اعتماد سرمربی آلمانی را داد و این احتمال وجود دارد که هافبک خوش‌نقش استقلالی‌ها، دوباره بدرخشد و نقش تاثیرگذاری را در این دیدار ایفا کند.

با محرومیت مهدی طارمی، گلزنی و درخشش دیگر مهاجمان پرسپولیس آغاز شد و علیپور و منشا به خوبی جای آقای گل دو فصل اخیر لیگ برتر را پر کرده‌اند اما شاید کلیدی‌ترین بازیکنان سرخ‌ها در داربی ۸۵، نه در خط حمله که در خط دفاع، کاپیتان این تیم، سیدجلال حسینی باشد. قرمزها که در نبود کاپیتان‌شان صلابت خط دفاعی خود را از دست داده بودند، با بازگشت این بازیکن امیدوارند دوباره آمار گل‌های خورده خود را کاهش دهند. حسینی که به تازگی از بند مصدومیت برگشته، همانند فرشید اسماعیلی در شهرآورد هشتاد و چهارم نیز موفق به گلزنی شد و این بار می‌خواهد علاوه بر گلزنی خودش، تیمش با کلین‌شیت داربی را پشت سر بگذارد. قرمزها بعد از بازگشت کاپیتان خود و بعد از شش بازی موفق شدند دروازه خود را بسته نگه دارند. آخرین باری که پرسپولیس موفق شد در لیگ برتر، دروازه خود را بسته نگه دارد، دیدار با گسترش فولاد تبریز در هفته پنجم بود و شاگردان برانکو بعد از آن در مقابل تیم‌های استقلال خوزستان، پیکان و سپاهان حداقل یک گل را دریافت کرده‌اند.

ارتش بی‌جان مقابل دژی مستحکم
شاید ناامید کننده‌ترین نکته برای آبی‌ها در این دیدار آمار ضعیف خط حمله تیم‌شان است. استقلال در ۹ هفته تنها توانسته چهار گل به ثمر برساند که میانگین گل زده این تیم از ۰.۵ گل در هر بازی نیز کمتر است. خط حمله ضعیف اما گران‌قیمت آبی‌ها که از بازیکنانی چون بیت‌سعید، شهباززاده، شجاعیان، قربانی و اسماعیلی تشکیل شده باید مقابل تیمی قرار بگیرد که صاحب بهترین خط دفاع لیگ است. خوردن تنها شش گل به خوبی نشان‌دهنده آن است که استقلالی‌ها کار مشکلی برای تقابل با ملی‌پوشان خط دفاعی پرسپولیس دارند و اگر می‌خواهند پیروز شوند باید با شیوه‌ای غیرمنتظره مقابل دروازه پرسپولیس حاضر شوند.

غایبان
استقلال: امید نورافکن - پژمان منتظری - مجتبی جباری
پرسپولیس: فرشاد احمدزاده - مهدی طارمی

دیدار دو تیم پرسپولیس و استقلال از سری رقابت‌های لیگ برتر در هفته دهم، پنجشنبه در حالی برگزار می‌شود که بیژن حیدری به عنوان داور وسط این دیدار را قضاوت می‌کند. رضا سخندان، سعید علی نژادیان و پیام حیدری به عنوان کمک‌های حیدری معرفی شدند.
کمک داور ذخیره تورج عیوض محمدی است و ناظر داوری این دیدار اسماعیل صفیری خواهد بود.
همچنین فریدون اصفهانیان به عنوان ناظر ویژه داوری در این دیدار حضور خواهد داشت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست