یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وداع با امجدیه پرخاطره
بهترین مدافع راست تاریخ فوتبال ایران درگذشتاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲ آبان ۱٣۹۶ -  ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷اخبار روز - بخش ورزشی: ابراهیم آشتیانی ستاره بزرگ تاریخ فوتبال ایران صبح امروز درگذشت تا خبر از دست رفتنش جلوتر از اخبار بازی پرهیاهوی دربی فضای فوتبال ایران را تحت تاثیر خود قرار بدهد. پرسپولیس و فوتبال ایران یکی از مشاهیر و مفاخر خود را از دست دادند. بی‌تردید او از بزرگان فوتبال و از چهره‌های تکرار ناشدنی بود. آشتیانی متولد ۱۰ آذر ۱٣۲۵ در تهران بود. او در تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کرد و بیشتر دوران باشگاهی‌اش را در پرسپولیس گذراند. آشتیانی دارای مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی بود و در دانشگاه تدریس می‌کرد. فرزند او، اردلان آشتیانی نیز بازیکن فوتبال بود.

آشتیانی دوران جوانی خود را در تیم‌های بوستان و پولاد (تیم زیرشاخه شاهین) گذراند و از سال ۱٣۴٣ توسط عباس اکرامی به تیم بزرگسالان شاهین راه یافت. آشتیانی در سال ۱٣۴۷ رسما به پرسپولیس پیوست و با این تیم در جام باشگاهای آسیا شرکت کرد. این اولین حضور یک تیم ایرانی در این جام بود که آشتیانی نیز در آن حضور داشت. آشتیانی در فصل ۱۳۴۸ همراه با اکثر بازیکنان پرسپولیس بر اساس قراردادی که مابین عبده (مالک باشگاه پرسپولیس) و خیامی (مالک باشگاه پیکان) منعقد شد به مدت یک سال به باشگاه پیکان نقل مکان کرد. در همان سال توسط رایکوف به تیم ملی راه یافت.

در فصل ۱۳۴۹ او و بازیکنان پرسپولیس دوباره به باشگاه قدیمی خود پیوستند. در فصل ۱۳۵۰ و بازی با هامبورگ آلمان، بازی زیبای آشتیانی باعث شد تا مسئولان این تیم آلمانی پیشنهاد به خدمت گرفتن این مدافع ۲۵ ساله را به مسئولان پرسپولیس بدهند که برخی مسائل مانع این انتقال شد و آشتیانی در ایران ماندگار شد.


"ورزش‌سه"، در توصیف زنده یاد آشتیانی نوشته: آشتیانی یک بازیکن ممتاز در تاریخ فوتبال ملی و باشگاهی ماست، بازیکنی برخاسته از مکتب شاهین که می توانست اولین لژیونر ایران از جمع بازیکنان ممتاز دهه ۴۰ و ۵۰ باشد. او مدافع راستی بود که در هیات یک گوش راست پرتحرک و کلاسیک عرصه را بر مدافعان تنگ می کرد. زوج او و علی پروین سال ها به عنوان بهترین زوج فوتبال ایران شناخته می شد و کار به جایی رسید که او به عنوان یک مدافع راست عنوان مرد سال فوتبال ایران را در سال ۱٣۴۹ از آن خود کرد اتفاقی که کمتر برای مدافعان رخ می دهد. او همچنین در بازی های جام ملت های ۱۹۷۲ که با قهرمانی ایران به اتمام رسید لقب ستاره مسابقات را دریافت کرد. از انتخاب شدن او به عنوان مرد سال فوتبال ایران عکس های فوق العاده و خاطره انگیزی وجود دارد، لحظه ای که او با یک پیکان کار لوکس آلبالویی در امجدیه دور افتخار می زند.

وقتی در سال ۱٣۴۹ ابراهیم آشتیانی بازیکن خوب و با اخلاق پرسپولیس به عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب شد. کاپ و ردای قهرمانی همراه با جایزه ای یک اتومبیل یک پیکان صفر که ارزشی برابر با ۱۲۰۰۰ تومان آن زمان داشت به وی هدیه داده شد.

آشتیانی در تیم های شاهین، پیکان و پرسپولیس به میدان رفته و آخرین دوره ملی او حضور در ترکیب تیم قهرمان آسیا در بازی های آسیایی تهران ۱۹۷۴ است. زمانی که از نظر فوتبالی در اوج خود بود.

از آشتیانی و نمایش های خیره کننده و فوق العاده وی تصاویر چندانی به جای نمانده بنابراین نسل جدید فوتبال ایران با او و هم نسلانش که بخشی از تحول آفرینی و تغییر در فوتبال ایران را به دوش کشیده اند، خاطره چندانی ندارند و شاید آخرین خاطره از ابراهیم آشتیانی به حضور او در سمت سرپرست پرسپولیس در سال جدایی علی پروین از جمع قرمزهاست که البته با تنش و مصائب بسیاری همراه بود.

او که امروز به دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان قلب رجایی درگذشت یکی از تحصیلکرده های محبوب تاریخ فوتبال است که سابقه استادی در دانشگاه تهران را نیز دارد؛ او در اواخر دهه ۵۰ در حال تحصیل در مقطع دکترا در دانشکده بروکسل بود.

آشتیانی که پیکرش امروز و فردا در امجدیه گردانده خواهد شد، یکی از افراد ورزشکاری است که نام و خاطرات اش فراموش نخواهد شد.
بخش ورزشی اخبار روز درگذشت زنده یاد آشتیانی را به خانواده و دوستداران وی تسلیت می گوید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست