یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تارانتینو:ای‌کاش مسئولیت آنچه را شنیده بودم، بر عهده می‌گرفتم


• «کوئنتین تارانتینو»، فیلم‌ساز مشهور هالیوود، در واکنش به چندین و چند شکایت علیه «هاروی واینستاین»، تهیه‌کننده قَدَر آمریکایی به خاطر آزار جنسی زنان، گفت: برای اینکه کار بیشتری انجام دهم، به اندازه کافی می‌دانستم... کاش مسئولیت شنیده‌هایم را می‌پذیرفتم. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٨ مهر ۱٣۹۶ -  ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷ «کوئنتین تارانتینو» اظهار پشیمانی کرده از اینکه دهه‌ها پیش درباره آزار جنسی زنان از سوی «هاروی واینستاین» اطلاع داشته؛ اما همان زمان کاری نکرده است.
به گزارش هالیوود ریپورتر، «کوئنتین تارانتینو»، فیلم‌ساز مشهور هالیوود، در واکنش به چندین و چند شکایت علیه «هاروی واینستاین»، تهیه‌کننده قَدَر آمریکایی، گفت: برای اینکه کار بیشتری انجام دهم، به اندازه کافی می‌دانستم... کاش مسئولیت شنیده‌هایم را می‌پذیرفتم.
پس از اینکه آکادمی اسکار، بفتا و به‌تازگی موسسه فیلم بریتانیا، «واینستاین» را اخراج کردند و هر روز شکایت جدیدی درباره آزار جنسی از سوی این غول هالیوودی رو می‌شود، کارگردان «داستان عامه‌پسند» اعلام کرده مدت‌ها پیش از این جریانات خبر داشته و ‌ای‌کاش پیش از این، اعتراض خود را اعلام می‌کرد.
«تارانتینو» که در بسیاری از پروژه‌های سینمایی‌ خود با «واینستاین» همکاری داشته، در جدیدترین مصاحبه‌اش با «نیویورک‌تایمز» گفت: داستان چیزی بیشتر از شایعات معمولی بود. اطلاع من هم دست دو نبود. می‌دانستم چندجا از این کارها کرده است.‌ ای‌کاش مسئولیت آنچه را شنیده بودم، بر عهده می‌گرفتم. اگر کاری را که باید انجام می‌دادم، مجبور بودم دیگر با او کار نکنم.
«تارانتینو» همچنین اعتراف کرد از جریان تجاوز «واینستاین» به «رز مک‌گوان» - یکی از شاکیان اصلی این پرونده - و چند بازیگر زن دیگر اطلاع داشته است.
این کارگردان مشهور که در ساخت «بیل را بکش»، «هشت نفرت‌انگیز» و «داستان عامه‌پسند» با این تهیه‌کننده بدنام همکار بوده، ادامه داد: تنها کاری که می‌کردم، به‌حاشیه‌راندن این اتفاقات بود. به شکل یک مسئله کلی و بزرگ به این قضایا نگاه نمی‌کردم. الان من هرچه بگویم، به نظر بهانه‌هایی بیهوده می‌رسد.
این فیلم‌ساز ۵۴‌ساله سپس از دیگر مردهای عرصه سینما که از چنین ماجراهایی خبر دارند، خواسته نترسند و صدایشان را به گوش دیگران برسانند و به کمک خواهرانشان بیایند.
موج محکوم‌کردن سوءرفتارهای «هاروی واینستاین» در دوران فعالیتش به‌عنوان تهیه‌کننده و بنیان‌گذار دو کمپانی «میرامکس» و «واینستاین»، این روزها سوژه اصلی هالیوود است و تقریبا همه بازیگران و سینماگران هالیوودی به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.
«مریل استریپ»، «آنجلینا جولی»، «کیت بلانشت»، «جنیفر لارنس»، «جورج کلونی»، «جسیکا چستین»، «کیت وینسلت»، «لئوناردو دی‌کاپریو»، «چارلیز ترون»، «الیزا شلسینگر» و «بندیکت کامبریچ» از چهره‌هایی هستند که تاکنون به جریان رسوایی اخیر سینمای هالیوود واکنش نشان داده‌اند.
این در حالی است که «هاروی واینستاین» که اکنون تحت بازپرسی پلیس لندن است، هرگونه اتهام به رابطه جنسی بدون رضایت طرف مقابل را رد کرده است. «هاروی واینستاین» از چهره‌های مطرح سینمای هالیوود در کنار «کرک داگلاس»، «کلینت ایستوود»، «دیوید لینچ»، «آرنولد شوارتزنگر»، «مارتین اسکورسیزی» و «استیون اسپیلبرگ» است که تاکنون نشان شوالیه دولت فرانسه را دریافت کرده است؛ اما «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فعلی فرانسه، به‌تازگی اعلام کرده قدم‌هایی برای پس‌گرفتن نشان شوالیه از این تهیه‌کننده هالیوودی برداشته است.
اخبار منتشرشده درباره انحرافات اخلاقی «واینستاین» که اولین‌بار در نشریه «نیویورکر» منتشر شد، با واکنش‌های بسیار زیادی در هالیوود روبه‌رو شده است و همسر او نیز برای جدایی از او اقدام کرده است.
به گزارش ایسنا، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار نیز در نشستی فوق‌العاده اعلام کرد «هاروی واینستاین» را به دلیل سوء‌رفتار اخراج کرده و آکادمی بفتا نیز به‌تازگی تصمیم بر اخراج این تهیه‌کننده هالیوودی گرفت. انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا نیز چنین تصمیمی دارد. شبکه «بی‌بی‌سی» هم اعلام کرده همکاری خود را با این تهیه‌کننده در سریال جدید «بینوایان» قطع کرده است.
فیلم‌هایی که با تهیه‌کنندگی «هاروی واینستاین» در دوران فعالیت او به‌عنوان تهیه‌کننده ساخته شدند، در مجموع ۳۴۱ بار نامزد جایزه اسکار و ۸۱ بار نیز برنده اسکار بوده‌اند. او برای تهیه‌کنندگی فیلم «شکسپیر عاشق» در سال ۱۹۹۸ موفق به کسب جایزه اسکار شد و همچنین برای تهیه‌کنندگی تعداد زیادی از نمایش‌ها، هفت بار برنده جایزه «تونی» شده است.

                                  کمپین "من هم" برای افشای آزارجنسی زنان

کمپینی در جهان به راه افتاده است با عنوان #metoo ( من هم).

زنان در این کمپین، تجربه آزار جنسی خود را مطرح می کنند.

هدف از این کمپین رسوا کردن آزاردهندگان جنسی و انتقاد از سکوت جامعه در این باره است.

این کمپین با این عبارت آغاز شد: من هم ... اگر همه زنانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند یا مورد تجاوز قرار گرفته اند می نوشتند «من هم» در این صورت درباره حجم مشکل، به مردم یک تصور می دهیم.

این هشتگ بعد از آن گسترش یافت که الیسا میلانو بازیگر مشهور سینمای آمریکا در توئیتری خواستار اعلام تجربیات دیگران درباره آزار یا تجاوز جنسی شد. این توئیتر 40 هزار بار تایید شد و 60 هزار نظر دریافت کرد

این هشتگ بیش از یک میلیون بار در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت و بارها از سوی افراد مختلف استفاده شد.

شمار دیگری از زنان معروف هالیوود نیز با عضویت در این کمپین ، تجربه هایی از آزارجنسی خود را مطرح کرده اند.

تعدادی از بازیگران مشهور هالیوود «هاروی واینستاین» تهیه کننده سینما را به آزار و تجاوز جنسی آنها در سه دهه اخیر متهم کرده اند.

در این میان ۴ زن می‌گویند هاروی واینستاین به آنها تجاوز کرده است. چندین زن دیگر، از جمله آنجلینا جولی، گوئینت پالترو و روسانا آرکت این تهیه‌کننده ۶۵ ساله را به آزارهای جنسی متهم کرده‌اند.

بی توجهی هالیوود و رسانه‌ها

رونان فارو، خبرنگار آمریکایی، ماهها بود که درباره ادعاهای چند زن تحقیق می‌کرد که می‌گفتند هاروی واینستاین، تهیه‌کننده و غول هالیوود، از آنها سوءاستفاده جنسی کرده است. چند تن از زنان حتی حاضر بودند جلوی دوربین تلویزیون حرف بزنند.

با این همه، روسای فارو در فرستنده تلویزیونی ان‌بی‌سی در ماه اوت گذشته حاضر نشدند گزارش احتمالا جنجال‌برانگیز خبرنگار خود را پخش کنند. این بود که فارو گزارش خود را برای چاپ به "نیویورکر" داد، آن هم ۵ روز پس از آنکه "نیویورک تایمز" افشاگری‌هایی مشابه را منتشر کرده بود.

فارو در باره ی علت مخالفت ان بی سی با انتشار گزارش تحقیقی که تهیه کرده بود در وبسایت "دیلی بیست" نوشت: "ان‌بی‌سی دست به هر کاری زد تا انتشار این گزارش به تعویق بیفتد". تعجبی ندارد، چون واینستاین قراردادهای کلانی با شرکت مادر "ان‌بی‌سی یونیورسال" امضا کرده است.

رونان فارو می‌نویسد: «واینستاین و وکلایش و گروه روابط عمومی او نزدیک به یک دهه تلاش کردند تا مانع انتشار این داستان‌ها شوند.» خود فارو را هم تهدید کرده بودند به اینکه از او شکایت می‌کنند.
حتی "نیویورک تایمز" هم تهدید واینستاین را تجربه کرده است. شارون واکسمن، ستون‌نویس نیویورک تایمز، می‌نویسد که در سال ۲۰۰۴ گزارشی افشاگرانه برای این روزنامه نوشته بوده، اما واینستین به دفتر روزنامه آمده و شکایت کرده و هنرپیشه‌های آمریکایی مت دیمون و راسل کراو هم که دوستان واینستین بوده‌اند میانجیگری کرده‌اند و در نتیجه جلوی انتشار گزارش گرفته شده است.

به نوشته خبرنگار "هافینگتون پست"، واینستاین تنها کسی نیست که روش‌های یاد شده را به کار می‌بندد. او می‌نویسد: «روزنامه‌نگاران را می‌خرند، روزنامه‌نگاران را تهدید می‌کنند، کاری را می‌کنند که باید بکنند.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست