یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

چپ و مسئله کاتالونیا
آلمودنا گراندس عضو جبهه متحد چپ


حمید حسینی


• دوست دارم مطالب زیر را خاطر نشان کنم: شواهد میگویند که در برابر دو دولت با مشخصات مشابه ولی با یک تفاوت اسیریم.۱-دولت مرکزی اسپانیا: فاسد، خود کامه، شریک دزد و حرفه ای. ۲ -دولت خو مختار کاتالونیا: فاسد، خود کامه، شریک دزد ولی غیرحرفه ای ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٣ مهر ۱٣۹۶ -  ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷


 وقتی به پشت سر نگاه میکنم و اشتباهاتی را که برای درک درست تحولات سیاسی کاتالونیا در ارتباط با استقلال طلبی اش مرتکب شده ام میبینم دچار وحشت میشم. البته میدانم تنها من نیستم که اشتباه کرده ام. گاهی اوقات واقعا هیچ نمیفهمم. زمانی تصمیم گرفته ام در این رابطه هیچ ننویسم، بخاطر آنکه از آن درک درستی ندارم. واقعیت بزرگتر آنست که این اشتباهات اجتناب ناپذیرند، علی الخصوص وقتی در برابر انسان هایی مانند آدا کلائو، شهردار بارسلن قرار می گیری که در یک لحظه تاریخی ظاهر میشود و خطاب به رئیس دولت خود مختار ، پوچ دمونت " که قادر است مردمش را تا آسمان بالا ببرد و بعد از آن بالا رهایشان کند" اعلام کرد شرایط برای اعلام استقلال کاتالونیا مناسب نیست.
با این احتمال که ممکن است بار دیگر اشتباه کنم، دوست دارم مطالب زیر را خاطر نشان کنم:
شواهد میگویند که در برابر دو دولت با مشخصات مشابه ولی با یک تفاوت اسیریم.
1-دولت مرکزی اسپانیا: فاسد، خود کامه، شریک دزد و حرفه ای.
2-دولت خو مختار کاتالونیا: فاسد، خود کامه، شریک دزد ولی غیرحرفه ای.
چپ اسپانیا دچار اشتباه بزرگی میشود اگر دچار احساسات ملی گرایی سطحی شود و در این روند پیچیده که استقلال کاتالونیا جای مهمی را اشغال نمیکند پرنسیپهای ایدئولوژیک خود را فراموش کند.
با آتیش بازی خواهیم کرد اگر خطر سر بلند کردن ارتجاعی ترین جناح راست را ندیده بگیریم و بموازات آن فراموش کنیم رادیکالهایی را که بیاد جنگ مسلحانه خواهند افتاد و آنگاه فاجعه را در راه خواهیم داشت.

*تفسیری را که خواندید آلمودنا گراندس یکی از برجسته ترین مفسرین اسپانیا و عضو جبهه متحد چپ در "کادنا سر" پر شنونده ترین فرستنده رادیویی اسپانیاست بتاریخ سیزدهم اکتبر در رابطه با تحولات کاتالونیا بیان کرده است


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست