یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دیدارهای دوستانه و رسمی
صعود لهستان، مصر، نیجریه و انتظار پرتغال و فرانسهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۶ مهر ۱٣۹۶ -  ٨ اکتبر ۲۰۱۷اخبار روز - بخش ورزشی: ابتدا از نتیجه تساوی یک بر یک سوریه و استرالیا که خبر آن دو روز بیش در همین ستون آمد شروع کنیم. پنالتی که علیرضا فغانی داور برجسته کشورمان در دقیقه ۹۰ به سود تیم باکیفیت و خوش ترکیب سوریه گرفت و موجب تساوی یک بر یک دو تیم شد، در دنیای مجازی هم از طرف استرالیائی ها و هم از طرف ایرانیان با طعنه و تشر اعتراض و گاهی توهین به فغانی همراه بوده تا جائی که فغانی در پاسخ به سئوال خبرگزاری تسنیم در باره این موضوع گفته است: در ایران بیشتر از استرالیایی‌ها به من توهین کردند. ملت همیشه در صحنه ما پیام‌های توهین آمیزی داده‌اند که چرا برای سوریه که در جریان دیدار با ایران توهین کرده‌اند، پنالتی گرفته‌ام.
قضاوت فغانی و تیم داوری اش در این بازی عالی بود و پنالتی هم درست و صحیح بود که گرفته شد!

در ادامه به سراغ دیدارهای دوستانه با موضوعیت جام جهانی روسیه نظر می افکنیم و سپس نتایج شب گذشته دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱٨ را پی می گیریم.
تیم‌های ملی فوتبال روسیه و کره‌جنوبی در ورزشگاه اسپارتاک مسکو رو در روی هم قرار گرفتند که شاگردان الکساندر چرچسوف میهمان آسیایی خود را با نتیجه ۴ بر ۲ شکست دادند. فدور اسمولوف در دقیقه ۴۴ گل اول روسیه را به ثمر رساند. کیم، بازیکن تیم ملی کره‌جنوبی در دقایق ۵۵ و ۵۷ به اشتباه دروازه خودی را باز کرد. گل چهارم روس‌ها نیز در دقیقه ٨٣ توسط میرانچو به ثمر رسید. کره‌‌جنوبی نیز در دقایق ٨۷ و ۹۰ گلزنی کرد.
تیم ملی فوتبال روسیه سه‌شنبه هفته جاری در دومین بازی تدارکاتی خود در ورزشگاه شهر کازان میزبان ایران است.
در ادامه بازی‌های دوستانه ملی، تیم ملی عربستان در یک بازی پرگل با نتیجه ۵ بر ۲ جامائیکا، تیم آمریکای‌شمالی را شکست داد.
در این بازی، نماینده آسیا در جام‌جهانی ۲۰۱٨ توسط دوساری در دقیقه ۲٣، السحلاوی در دقیقه ٣٨، فرج در دقیقه ۴۵ (از روی نقطه پنالتی)، بورایک در دقیقه ۴٨ و زواری در دقیقه ۹۰ به گل رسید و ۲ گل جامائیکا به وسیله هاردور در دقیقه ٣۵ و مورگان در دقیقه ۶٨ زده شد.

نیجریه اولین تیم آفریقایی حاضر در جام جهانی روسیه
تیم ملی فوتبال نیجریه با برتری برابر زامبیا به عنوان اولین تیم آفریقایی جواز حضور در جام جهانی روسیه را به دست آورد.
در ادامه رقابت‌های انتخابی جام جهانی در قاره آفریقا تیم ملی نیجریه در خانه به مصاف زامبیا رفت و موفق شد با یک گل این تیم را شکست دهد و جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد.
تنها گل این بازی را آلکس آیوبی مهاجم آرسنال به ثمر رساند تا عقاب‌ها به عنوان اولین تیم قاره سیاه مسافر جام جهانی روسیه شوند.
از همین گروه دو تیم حذف شده کامرون و الجزایر به مصاف هم رفتند که این بازی با برتری دو بر صفر کامرون خاتمه یافت.
قاره آفریقا برای جام جهانی روسیه پنج سهمیه مستقیم دارد که با صعود نیجریه چهار سهمیه دیگر باقی مانده است.

مصر هم راهی مسافر جام جهانی روسیه شد
تیم ملی مصر موفق شد با برتری ۱-۲ برابر توگو جواز صعود به روسیه را دریافت کند. مصر موفق شد با گل ثانیه های پایانی محمد صلاح ستاره شاغل در لیورپول در نهایت توگو را مغلوب کرده و راهی روسیه ۲۰۱٨ شود.

لهستان هم مسافر روسیه شد؛ انگلیس با اقتدار صعود کرد
هفته نهم دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در گروه های اول، دوم و هشتم برگزار شد. در گروه اول تیم سوئد با ۸ گل مقابل لوکزامبورگ پیروز شد. در دیگر بازی تیم فرانسه با تک گل متوئیدی در دقیقه ۳ به پیروزی ارزشمندی در خانه بلغارستان دست یافت و هلند با نتیجه ۱-۳ مقابل بلاروس پیروز شد. پروئپر، روبن و دپای برای هلند در این بازی گلزنی کردند. در این گروه تیم فرانسه با ۲۰ امتیاز صدرنشین است و تیم های سوئد و هلند با ۱۹ و ۱۶ امتیاز در رده های بعدی قرار دارند. تیم های سوئد و هلند در هفته پایانی به مصاف هم می روند اما هلند به دلیل تفاضل گل زیاد دو تیم تنها در صورت پیروزی با اختلاف ۶ گل می تواند در رده های اول یا دوم گروه قرار بگیرد.
در گروه دوم تیم پرتغال با گل های رونالدو و آندره سیلوا در خانه اندروا پیروز شد و سوئیس با نتیجه ۵-۲ مقابل مجارستان به پیروزی رسید. تیم لتونی هم به تساوی بدون گل مقابل جزایر فارو رضایت داد. در این گروه سوئیس با ۲۷ امتیاز در صدر قرار دارد و پرتغال ۲۴ امتیاز در رده دوم قرار گرفته است.
در گروه هشتم هم تیم بلژیک با نتیجه ۳-۴ مقابل بوسنی پیروز شد. تیم استونی با ۶ گل مقابل جبل الطارق به پیروزی رسید و یونان با نتیجه ۱-۲ از سد قبرس گذشت. تیم بلژیک که صعودش قطعی شده با ۲۵ امتیاز صدرنشین است و یونان با ۱۶ امتیاز در رده دوم قرار گرفته است. بوسنی هم با ۱۴ امتیاز در رده سوم قرار دارد.
تیم ملی فوتبال لهستان با پیروزی پر گلی که برابر مونته‌نگرو به دست آورد، به عنوان تیم نخست به جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه راه پیدا کرد. انگلیس هم توانست با تک گل هری کین لیتوانی را شکست دهد و به جام جهانی راه یابد.
در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه، ۶ دیدار در قاره سبز برگزار شد. در یکی از حساس‌ترین دیدارها لهستان از مونته نگرو پذیرایی کرد و توانست با نتیجه ۴ بر دو به پیروزی برسد تا به عنوان تیم صدرنشین مسافر روسیه شود.
لواندوفسکی در این دیدار توانست یکی از گل‌های تیمش را به ثمر برساند تا نقش بسزایی در صعود لهستان به جام جهانی داشته باشد.
در دیگر دیدار برگزار شده، دانمارک با تساوی یک بر یک برابر رومانی متوقف شد تا با ۲۰ امتیاز و به عنوان تیم دوم به پلی‌آف راه پیدا کند.
جدال قزاقستان و ارمنستان از این گروه هم تشریفاتی بود و بازی با تساوی یک بر یک به پایان رسید.
انگلیس که دو شب گذشته صعود اش قطعی شده بود توانست با تک گلی که هری کین از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، لیتوانی را از پیش رو بردارد تا با اقتدار به روسیه برود.
در حساس‌ترین دیدار این گروه، جدال اسکاتلند با اسلوونی برنده نداشت و دو تیم به تساوی دو بر دو رضایت دادند تا این اسلواکی باشد که با پیروزی برابر مالت در رده دوم جدول گروه قرار گیرد

بازیهای آخرین روز
با انجام بازی های شنبه شب از دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸، اکنون تنها یک دور دیگر از بازی های دور گروهی باقی مانده است و بعد از ان تکلیف تیم های صعودکننده و راه یافته به پلی آف مشخص می شود.
در گروه اول فرانسه با ۲۰ امتیاز صدرنشین است و در بازی آخر مقابل بلاروس می تواند با پیروزی به عنوان تیم نخست راهی روسیه شود. اما برای صعود مستقیم نیاز به نتیجه دیدار پایانی دارد. سوئد هم با ۱۹ امتیاز دوم است، هلند هم شانس اندکی برای صعود به پلی آف دارد. هلند در صورت پیروزی بر سوئد در بازی آخر نیاز به زدن ۶ گل دارد که بتواند به مرحله پلی آف برود!
در گروه دوم، سوئیس با ۲۷ امتیاز صدرنشین است و پرتغال با ۲۴ امتیاز دوم است، سایر تیم های این گروه حذف شده اند و تنها جنگ بر سر صعود مستقیم است. بازی آخر بین سوئیس و پرتغال است که وضعیت این دو تیم را برای صعود مستقیم یا حضور در مرحله پلی آف را مشخص می کند.
در گروه سوم، آلمان صعودش قطعی شده است، ایرلندشمالی هم به دنبال کسب مجوز بازی در پلی آف است. در گروه چهارم صربستان با ۱۸ امتیاز صدرنشین است، صرب ها حداقل در گروه چهارم، دومی خود را قطعی کرده اند ولی هنوز حضورشان در پلی آف مشخص نیست. ولز و جمهوری ایرلند هم در پی جایگاه های کسب سهمیه هستند.
در گروه پنجم، لهستان ۲۲ امتیازی و صدرنشین است و حضورش در پلی آف را حداقل قطعی کرده است، دانمارک هم با ۱۹ امتیاز دوم است. مونته نگرو نیز هنوز شانس دارد. در گروه ششم انگلیس صدرنشین صعودش را قطعی کرده و اسکاتلند، اسلواکی و اسلوونی در رده های بعدی هستند و شانس کسب سهمیه پلی آف را دارند.
در گروه هفتم صعود اسپانیا قطعی شده و ایتالیا هم قطعاً در پلی اف حاضر خواهد بود. در گروه هشتم بلژیک صعودش قطعی است، بوسنی ۱۴ امتیازی با یونان ۱۶ امتیازی در تلاش برای کسب سهمیه پلی آف هستند. در گروه نهم ایسلند فعلاً صدرنشین است، آن ها حداقل سهمیه پلی اف را گرفته اند. کرواسی و اکراین هم در رده های بعدی هستند و شانس کسب صعود مستقیم و یا سهمیه پلی آف را دارند.
قرعه کشی پلی آف ۲۵ مهر انجام می شود، بازی های دور رفت، ۱۸ تا ۲۰ آبان ماه و بازی های دور برگشت ۲۱ تا ۲۳ آبان انجام می شود. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست