یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

خبرگزاریها و نگاه فوتبال بانوان نروژ و تماشاگران زن افغانستاناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۶ مهر ۱٣۹۶ -  ٨ اکتبر ۲۰۱۷فدراسیون فوتبال نروژ اعلام کرد که بازیکنان تیم فوتبال مردان و زنان نروژ به یک میزان حقوق دریافت خواهند کرد.
‌به نقل از BBC، انجمن فوتبال نروژ قصد دارد که درآمد بازیکنان مرد و زن فوتبالیست در این کشور را به یک میزان ثابت برساند. بنابراین میزان حقوقی که به زنان فوتبالیست نروژ داده می‌شود از ۳.۱ میلیون کرون به ۶ میلیون کرون می‌رسد.
یکی از زنان تیم‌ ‌ملی نروژ درباره این مساله در اینستاگرام خود نوشت: از این که قدمی را برای زنان ورزشکار برداشتند تشکر می‌کنم.
رییس اتحادیه فوتبالیست‌های نروژ نیز درباره این اتفاق، گفت‌: نروژ کشوری است که برابری در آن بسیار مهم است. فکر می‌کنم این‌گونه اقدامات برای کشور و برای ورزش بسیار خوب است. برای دختران، این اقدام تغییر زیادی ایجاد می‌کند. برخی از آنها درس می‌خوانند و هم‌زمان فوتبال بازی می‌کنند. این شرایط سخت است. این که اکنون فکر می‌کنند به آنها احترام گذاشته‌ایم بسیار مهم است. فدراسیون می‌تواند این هزینه را به عنوان سرمایه‌گذاری برای بالا بردن سطح فوتبال بانوان در نظر بگیرد.
کشورهای دانمارک و آمریکا نیز در حال‌ رایزنی برای تساوی حقوق فوتبالیست‌های زن و مرد هستند.

گزارش خبرگزاری فرانسه از حضور زنان افغان در ورزشگاه‌ها
خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها نوشته است.
به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، رقابت‌های لیگ مردان در افغانستان چندی است که از سر گرفته شده و در این بین حضور تماشاگران زن افغان نیز جلب توجه می‌کند. دانشجویان زن افغان از افرادی هستند که در قسمت مربوط به زنان در ورزشگاه مرکزی کابل نشسته‌اند و از فرصت اندکی برای شادی در اجتماع استفاده می‌کنند.

یکی از تماشاگران زن افغان در جریان دیدار توفان و سیمرغ از لیگ فوتبال افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: این‌جا زنان هیچ آزار و اذیتی نمی‌بینند و مکان خوبی برای ما است که در کنار خانواده باشیم.
تماشاگران زن افغان در جایگاه ویژه‌ای کنار جایگاه VIP ورزشگاه می‌نشینند و بازی‌های تیم محبوبشان را از نزدیک می‌بینند. آنها برای ورود به این قسمت از قسمت مردانه ورزشگاه عبور می‌کنند. تصور این اتفاق در زمان طالبان که زن‌ها محدود به ماندن در خانه می‌شدند و همراه با بادیگارد و نگهبان به بیرون از خانه می‌رفتند غیر قابل باور است ولی حقیقت دارد.
این ورزشگاه نزدیک ورزشگاهی است که قبلا طالبان در آنجا اعدام‌های خود را انجام می‌داد و با بریدن جوارح و تیرباران افراد بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ عرض اندام می‌کرد ولی الان زنان افغان می‌توانند ورزش کنند و در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند.
زنان زیادی نیستند که در افغانستان به ورزشگاه می‌روند و در تلویزیون حضور دارند و تنها با اجازه همسر و خانواده می‌توانند در این ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. با این حال زنان افغان از این نظر آزادی بیشتری نسبت به همسایه‌های خود یعنی ایران و عربستان دارند.
با این حال این تجمعات اغلب مورد توجه گروه‌هایی بوده تا بتوانند افراد را قربانی کنند. پارسال انفجار بمبی نزدیک ورزشگاه به کشته شدن سه تن انجامید.
یکی دیگر از تماشاگران زن در پایان به خبرگزاری فرانسه گفت: درست است که ما امنیت زیادی در افغانستان نداریم ولی پا پس نمی‌کشیم و با قدرت ادامه می‌دهیم و ورزشی را که دوست داریم تماشا می‌کنیم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست