یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ظریف: پاسخ در خوری به "ترامپ" خواهیم داد


• درآستانه اعلام رسمی سیاست ترامپ درقبال برجام، ظریف و جعفری به وی هشدار دادند.جعفری گفت:اگر آمریکا سپاه رایک سازمان"تروریستی" بخواند، سپاه هم ارتش آمریکا را همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۶ مهر ۱٣۹۶ -  ٨ اکتبر ۲۰۱۷


 بر اساس گزارش سپاه نیوز، محمدعلی جعفری روز یکشنبه ۱۶ مهرماه در جلسه شورای راهبردی سپاه گفته است: «در صورتی که اخبار پراکنده موجود در خصوص حماقت دولت آمریکا مبنی بر درنظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروریستی صحیح باشد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در سراسر جهان بویژه منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش در نظر خواهد گرفت».

برخی رسانه‌های غربی از جمله «پولتیکو» و روزنامه «فایننشنال تایمز» در روزهای گذشته خبر داده بودند که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، قرار است به زودی سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

سپاه پاسداران در حال حاضر به دلایل حقوق بشری و برنامه موشکی جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌های واشینگتن قرار دارد ولی اگر این تشکیلات نظامی در لیست تروریستی آن قرار گیرد، احتمالا این نخستین بار خواهد بود که بازوی نظامی یک رژیم سیاسی وارد این فهرست می‌شود.

 بر اساس گزارش سپاه نیوز، محمدعلی جعفری گفته است: اگر آمریکا تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، "باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند."

بنابر همین گزارش فرمانده سپاه پاسداران در عین حال هرگونه مذاکره با آمریکا درباره مسائل خاورمیانه را رد کرده و گفته است: «جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن».

سرلشکر جعفری گفته: "ایران از فرصت رفتار احمقانه دولت ترامپ با برجام برای ایجاد جهش در برنامه‌های موشکی، منطقه‌ای و دفاعی متعارف خود استفاده خواهد کرد."

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه عصر امروز (یکشنبه ۱۶ مهر) در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوْال که قرار است ترامپ تا چند روز آینده راهبرد خود در قبال ایران و برجام را اعلام کند و موضع ایران در این مورد چه خواهد بود؟ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سیاست خودش را در منطقه مستقل از لفاظی‌های دیگران دنبال می‌کند و بعد از اینکه ترامپ مطالب خود را مطرح کند که البته تقریباً مشخص است، جمهوری اسلامی ایران پاسخ در خوری را خواهد داد.

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام توافقی است درباره برنامه هسته‌ای ایران، که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و در پی مذاکرات طولانی با مشارکت روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدست آمد.

قرار است ترامپ تا پایان هفته ی جاری راهبرد خود در قبال ایران و برجام را اعلام کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست