یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جلال طالبانی درگذشت


• تلویزیون دولتی عراق، از درگذشت جلال طالبانی، رئیس جمهور پیشین این کشور و رهبر اتحادیه میهنی کردستان خبر داده است. طالبانی از جمله حامیان حمله ی خارجی به عراق که به سقوط صدام حسین منجر شد، بود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۱ مهر ۱٣۹۶ -  ٣ اکتبر ۲۰۱۷تلویزیون دولتی عراق، از درگذشت جلال طالبانی، رئیس جمهور پیشین این کشور و رهبر اتحادیه میهنی کردستان خبر داده است.
هم حزبی‌های او هم این خبر را تایید کرده‌اند.
طالبانی در سن هشتاد و سه سالگی در بیمارستانی در برلین آلمان درگذشته است.

به گزارش بی بی سی طالبانی در نوجوانی به عرصه سیاست کردستان وارد شد و پس از سقوط صدام حسین، رهبر سابق عراق، بر اساس توافق تقسیم قدرت در این کشور، رئیس جمهور شد.
جلال طالبانی، به عنوان اولین رئیس‌جمهور غیر عرب عراق، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ میلادی با این سمت در قدرت بود و برای حفظ وحدت در این کشور تلاش کرد.
او همچنین سعی کرد تا روابط با همسایگان را عادی کند.
طالبانی به همراه مسعود بارزانی از جمله کسانی بود که در سال ۱۹۹۱ میلادی مذاکره با دولت صدام حسین را بر سر خودمختاری کردستان آغاز کرد.
رئیس جمهور سابق عراق که از متحدان دولت آمریکا در منطقه به شمار می‌رفت، از حامیان حمله نیروهای ائتلاف به عراق بود که در سال ۲۰۰۳ میلادی به سرنگونی صدام حسین منجر شد.
طالبانی از سال ۲۰۱۲ که دچار سکته مغزی شد با پیامدهای این سکته دست و پنجه نرم می‌کرد. رئیس جمهور سابق عراق در سال ۲۰۰۷ به‌خاطر کم شدن آب بدن و گرمازدگی، در اردن تحت درمان قرار گرفت و یک سال بعد (۲۰۰۸) هم برای عمل جراحی قلب به آمریکا رفته بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست