یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وینفرد شفر و نگاه به کارنامه آلمانی ها
شیری که برای نجات استقلال تهران به ایران آمداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۱ مهر ۱٣۹۶ -  ٣ اکتبر ۲۰۱۷اخبار روز-بخش ورزشی: گفته اند سنگ بزرگ علامت نزدن است! هیئت مدیره استقلال نیز در پی اخراج محترمانه علی منصوریان از مربیگری تیم آبی های تهران که آن را استعفا خواندند سنگ بزرگی را برای هواداران این تیم بلند نکرد اما آن را نشان داد و قرار بود یکی از سه مربی طراز اول جهان هدایت آبی پوشان تهران را بر عهده بگیرند و نام فاتح تریم ترکیه ای در صدر این سه نفر بود. فاتح خان رقمی را بیش روی مسئولین استقلال قرار داد که تحت هیچ شرایطی استقلال قادر به تامین این مبلغ و شرایط مربی ترکیه ای نبود ولی برای سرگرم کردن هواداران این تیم هم چنان نمایش سنگ بزرگ ادامه داشت تا سر انجام به کلوخی رسیدند که تاکنون بناهای زیادی را از جنس خشت برپا کرده است. این مرد پا به سن گذاشته وینفرد شفر مربی آلمانی است که در مقطعی هدایت تیم ملی کامرون را بر عهده داشته، همراه با این تیم توانست قهرمان جام ملت های آفریقا در سال ۲۰۰۲ شود همچنین در سال ۲۰۰۳ در جام کنفدراسیونها به فینال راه یافت، اما در بازی پایانی با شکست برابر فرانسه، نایب قهرمان شد. بخت با استقلال بود که فاتح تریم نبود و گرنه معلوم نبود آخر قصه وی و قرارداد سنگین اش در موقع بحران از کدام اطاق فیفا سر در می آورد.
وینفرد شفر گفته است به من نگوئید پیر بلکه من شیر ام. گذشته وی به خصوص در آفریقا چون شیر قوی و قدرتمند بود.

وب سایت رسمی برنامه نود، در گزارشی به موقعیت مربیان آلمانی که برند معتبری در دنیا محسوب می شوند اشاره کرده و عملکرد تعدادی از مربیان آلمانی که در ایران شاغل بوده اند به نقد کشیده که آنان در فوتبال ایران در حد نام آلمان نبوده اند. در این گزارش آمده است:

اولین بار پای مربیان آلمانی در لیگ برتر توسط استقلال به فوتبال ایران باز شد. در لیگ دوم که استقلالیها روابط بسیار حسنه ای با فوتبال آلمان داشتند هدایت تیم خود را به رولند کخ سرمربی شناخته شده آلمانی دادند ولی این مربی ۱۸ هفته بیشر دوام نیاورد و یکی از ضعیفترین نتایج تاریخ باشگاه استقلال را رقم زد. استفاده از کخ به قدری تلخ بود که استقلالیها به مدت ۱۵ سال و تا روی کار آمدن شفر رغبتی به استفاده از مربی خارجی نداشتند.
پس از استقلال نوبت رقیب سرخپوشش شد که از مربی آلمانی استفاده کند. در ابتدای لیگ چهارم بود که علی پروین با عنوان مدیر فنی به پرسپولیس بازگشت و راینر زوبل که از بازیکنان صاحب نام دهه ۷۰ آلمان بود به عنوان سرمربی فعالیتش را زیر نظر سلطان آغاز کرد. همکاری که سراسر تنش و چالش بود و نکته عجیب اینکه در چنین شرایطی زوبل از معدود سرمربیان آلمانی در تاریخ لیگ برتر است که فصل را به انتها رسانده است. پرسپولیس در آن فصل به رتبه چهارم رسید و در آن مقطع این نتیجه فاجعه وار قلمداد می شد ولی راینر سوبل با کسب ۵۵ امتیاز در ۳۰ بازی از جمله مربیان موفق از نظر میانگین امتیازگیری در هر بازی در تاریخ لیگ برتر است. با این حال زوبل آن قدر روزهای پر حاشیه ای را در پرسپولیس تجربه کرد که برای فصل بعد تمایلی به ادامه همکاری نداشت.

اما زوبل در لیگ چهارم تنها نبود از هفته نوزدهم برند کراوس آلمانی هدایت پگاه بحران زده را در دست گرفت و حضور این سرمربی هم مثمرثمر نبود و نهایتا این تیم گیلانی به لیگ یک سقوط کرد.
لیگ پنچم نوبت به حضور یکی از نام آشناترین مربیان آلمانی فوتبال ایران در لیگ برتر شد. یورگن گده که تا پیش از این سرمربی تیم ملی امید، پرسپولیس، دستیار تیم ملی بزرگسالان بود به عنوان سرمربی تیم تازه لیگ برتری شده شهید قندی منصوب شد. اما گده ۱۸ هفته بیشتر روی نیمکت تیم یزدی باقی نماند و از کار بر کنار شد و نهایتا این تیم به لیگ یک بازگشت. داستان حضور این سرمربی در فوتبال ایران نیز در نوع خود جالب توجه است. گده حضورش را در فوتبال ایران در بالاترین سطح ممکن مثل سرمربیگری تیم ملی امید و پرسپولیس آغاز کرد ولی حتی تا دستیاری در آلومنیوم هرمزگان نیز تنزل درجه پیدا کرد.

در لیگ ششم عجیب ترین حضور مربی آلمانی در فوتبال ایران رخ داد. ورنر لورانت هدایت تیم فوتبال سایپا را بر عهده گرفت و آغاز بسیار طوفانی داشت و در ۵ هفته نخست ۱۳ امتیاز گرفت ولی این سرمربی آلمانی در شرایطی که تیمش در بهترین فرم ممکن بود بسیار ناباورانه سایپا را ترک کرد ولی سایپا در ادامه مسیر لیگ با علی دایی به تنها قهرمانی خود در لیگ برتر رسید. بسیاری از کارشناسان نقش لورانت را در این قهرمانی غیرقابل انکار می دانند.
لیگ هشتم سایپا باز مربی آلمانی تجربه کرد و این بار یکی از صاحب نام ترین بازیکنان فوتبال جهان را به کار گرفت. پیر لیت بارسکی که به همراه آلمان غربی موفق به فتح جام جهانی ۱۹۹۰ شده بود ۹ هفته بیشتر در سایپا دوام نیاورد و در حالیکه این تیم در رده پانزدهم قرار گرفته بود به همکاری اش پایان داد.
در همان فصل سپاهان که در استفاده مناسب از مربیان خارجی معروف است انگین فیرات دستیار علی دایی در تیم ملی را به عنوان سرمربی منصوب کرد و در هفته دوازدهم همکاری سپاهان با این سرمربی خاتمه یافت.
فیرات تنها سرمربی آلمانی است که پس از قطع همکاری با یک تیم لیگ برتری دوباره به عنوان سرمربی به لیگ برتر بازگشت. سایپا که در زمینه استفاده از مربی آلمانی رکورددار است در لیگ سیزدهم مجددا روی به مربی آلمانی آورد و انگین فیرات یک فصل کامل در این تیم بود و به رتبه هشتم دست یافت.
در ادوار نخست لیگ برتر حضور مربیان آلمانی پر رنگ تر بود ولی در سالهای اخیر این حضور کم رنگ شده و در این ۹ فصل تا قبل از حضور شفر تنها یک مربی آلمانی در فوتبال ایران حضور داشت. تاکنون ۷ سرمربی آلمانی ۸ بار در تیم های لیگ برتری مشغول به کار بودند که تنها دو مربی از ابتدا تا انتهای فصل باقی ماندند و هیچ مربی آلمانی ۲ فصل پیاپی در تیمش باقی نمانده است. حال باید دید وینفرد شفر که با رزومه تقریبا مناسبی پا به فوتبال ایران گذاشته می تواند کارنامه مثبت و حضور مستمر و موفقی در فوتبال ایران داشته باشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست