یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

قصه های فوتبالی آخر هفته
کارگران در مسلخ، تیم ملی در مخفی گاه، رهبر عاشق منچستر!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ٨ مهر ۱٣۹۶ -  ٣۰ سپتامبر ۲۰۱۷اخبار روز- کرد سنندجی: کمی هم و به دور از مسیر مستقیم فوتبال و دروازه و حواشی صحبت کنیم. راه مان را کج می کنیم و اولین محموله را بار می زنیم تا در قطر و جائی که تابلوی- فیفا- از تمام نقاط شهر دیده می شود پیاده کنیم. باری که بر درب صندوقهای آن شعار- «کارگران جهان متحد شوید»- مهر قرمز خورده . هر صندوقی که باز شود ابزاری را نشان می دهد که علیه این شعار و هستی سازندگان این جعبه ها و نظایر آن چیده شده اند. بر مبادی ورودی و اماکن ترخیص این جعبه ها رنج و سختی زندگی کارگران سازنده – عظمت و شکوه- فیفا و قطر با نوشته های مختلف، چون سیل بهاری جاری است اما این سیل خروشان نیست. طرفداران حقوق بشر معتقدند که شرایط کار در فضای باز در قطر سخت است و جان کارگران را تهدید می‌کند. پیش از این نیز انتقادهای زیادی به شرایط کار کارگران مهاجر در قطر شده بود. این کارگران در حال‌ حاضر در ساخت و سازهای مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در حال‌ فعالیت هستند. انجمن‌های حقوق بشر (HRW) معتقدند که گرما و رطوبت زیاد در قطر جان کارگرانی که در فضای باز کار می‌کنند را تهدید می‌کند و مسئولان قطری باید محدودیت‌هایی برای این قبیل کارها در نظر بگیرند.
یکی از مسئولان انجمن حقوق بشر در این باره می‌گوید: محدود کردن کار کارگران به ساعت‌هایی از روز که هوا بهتر است جزو کارهایی است که دولت قطر می‌تواند انجام دهد. این کار باعث می‌شود که از هزاران کارگر مهاجر در قطر حمایت شود. اگر مسئولان برگزاری جام جهانی قطر قوانین این چنینی وضع کنند دولت قطر نیز مجبور می‌شود که این قوانین را رعایت کند. بعد از گرفتن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲، قطر کارگران مهاجر زیادی را استخدام کرده است اما فیفا می‌خواهد مطمئن شود که جان این کارگران در خطر نیست.

برای این که راه مان و مقصد بعدی مان کوتاه تر شود از قطر میان بر می زنیم و از دیوار چین عبور کرده تا به پیونگ یانگ برسیم. نام –پیونگ یانک- همیشه عجیب و مرموز-بوده حتی وقتی تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ مونیخ به این شهر در کره شمالی سفر کرد تا چند روز بعد از بازی خبری از نتیجه نبود. شنیدن نام پیونگ در این دوره و زمانه افکار را به سوی سلاح هسته ای و موشک بازی سوق می دهد. خبرنگار نشریه دیلی میرور، جانفشانی و قلمفرسائی کرده که آنتونیو راتزی سناتور ایتالیایی که دوست نزدیک کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است، برای وی فاش کرده که رهبر موشک باز نصف کره علاقه زیادی به فوتبال و تیم منچستریونایتد انگلیس دارد. به همین خاطر روزنامه دیلی میل به تیم‌های منچسترسیتی، چلسی و آرسنال به حالت طنز درباره این خبر هشدار داد. سناتور ایتالیایی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کیم خودش را با اسطوره‌های یونایتد نظیر اریک کانتونا یا زلاتان ایبراهیموویچ مقایسه می‌کند گفت: خیر. کیم، کیم است و شرایط خاص خودش را دارد و با کس دیگری قابل مقایسه نیست. وقتی علاقه رهبر نیم کره شمالی عجیب تر می شود که با وجود این که کیم جونگ به شیاطین سرخ علاقه دارد اما بازیکن مورد علاقه او پائولو دیبالا، ستاره آرژانتینی یوونتوس است. یعنی رهبر کره شمالی با عشق منچستر و کالبد یونتوس شب را به روز و روز را به شب می رساند! زنده باد کیم!

از کره شمالی که برگردیم راهمان گم می شود و سر از تهران در می آوریم. آن هم تهران بزرگ و صدا و سیمای میلی اش. سفری طاقت فرسا از پیونگ یانگ تا تهران بزرگ. آب تهران چند دهه بیش خیلی سبک و بهترین نوع آب آشامیدنی در جهان بود حالا نمی دانم آب این شهر سنگین و مملو از ذرات آسمانی و آفات زمینی شده یا این که مسافران تازه وارد موقع رسیدن به این شهر نمی توانند تنفس کنند و دچار بیماری می شوند که فکر و هوش را از سر آنان می پراند!
کسی نیست به این آقای آلکس نوری بگوید آخر جانم! نان ات نبود آب ات نبود بلند شدی رفتی تهران و گل گفتی و بجای نغمه بلبل قار قار کلاغ شنیدی و چنان بیشنهاد سرمربیگری تیم ملی ایران را که عادل خان همه کار فوتبال در صدا و سیمای میلی دو دستی تعارف کرد رد کردی که همه فکر کردند ستاره ای از آسمان هفتم به زمین آمده. از روزی که از ایران بر گشته ای هر چی را که کاشته بودید یک شبه درو شد و ریخته شد به دریاچه قم! بی خود نیست که تساوی برابر فرایبورگ در ششمین هفته بدون برد وردربرمن در بوندس لیگا باعث شد تا سرمربی ایرانی الاصل با سوت و اعتراض طرفداران این تیم به سمت رختکن بدرقه شود. تیمی که بعد از ثبت رکوردهای جاودانه با مربی جوان و ایرانی الاصل خود در فصل گذشته طرفدارانش را امیدوار کرده بود که امسال دوباره در بین مدعیان اصلی قرار می گیرد در شش هفته ابتدایی صاحب سه تساوی و سه شکست شده تا در انتهای جدول خاطرات کابوس وار فصل گذشته را تکرار کند. یادت رفته فریدن زندی را سرباز وطن کردند و بعد خرشان که از پل گذشت فرستادند آنجائی که به قول معروف عرب نی انداخت! یا اشگان دژاگه که در بورس ورود به تیم ملی آلمان بود اما با جادو و جمبل بردن اش که سردار میهن اسلامی شود و بقیه قصه که همه می دانند چی شده.

برگردیم به عصر رستم و سهراب خودمان! یکی از دوستان پزشگ ام که واقعا دکتر است و نه مثل بسیاری که مدرک کذائی را در حجره ها و مغازه های منتهی به دانشگاه تهران و ناصر خسرو می خرند و قاب می گیرند با دوست دیگرم –کری-خواندن فوتبالی شدید دارند. آن دوست به جناب دکتر می گفت من خون پارسی در رگهایم جاری است و من عاشق بازیکنانی هستم که در خارج متولد شده اند ولی خون پارسی در رگهای شان جاری است! آقای پزشگ هم اصرار می کرد که باید بیآئید بیمارستان و آزمایش اساسی بدهید چون خون هر موجود زنده حیوانی و انسانی قرمز است و شاید بیماری شدید خونی دارید؟ دو کلمه حرف حساب که نه پاسخ دارد و نه سفسطه! بگذریم که در همین سرزمین ایران طی یک ماه گذشته دو نمونه دیگر از جریان خون پارسی در فوتبال مان روی داد که باید حرف آن پزشگ عزیز را قاب طلا گرفت. بخوانیم از شریان های این خون: تیم فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس در اتفاقی جالب و غیر منتظره به دلیل عدم تأمین منابع مالی جهت کرایه اتوبوس نتوانست عازم یزد شود و پیش از برگزاری دیدار برابر ایفا ارد کان یزد با نتیجه سه بر صفر مغلوب شد! اما دنباله این قصه: ساوالان یوردوم اولین تیم فوتبال مشگین شهر است که توانسته در تاریخ فوتبال این شهرستان به لیگ دسته سه صعود کند اما تداوم بی‌مهری به تیم‌های فوتبال که از تیم فوتبال شهرداری اردبیل به تیم فوتبال بانوان نمین سرامیک سرایت کرد، امروز نصیب تیم فوتبال ساوالان یوردوم شده است. اعضای این تیم که رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل نیز با افتخار آن را تائید کرده که اعضای این تیم در یکی از پارک های شهر اصفهان خوابیدند و چون جا و مکان نداشتند رفع هر گونه حاجت را به بازگشت به خانه موکول کردند.

نوبتی هم باشد نوبت تیم ملی فوتبال است که طی دو روز گذشته منابع خبری ریز و درشت و دوست و دشمن و تائید و تکذیب کن از این که لیست تیم ملی مخفیانه و فقط به بازیکنان و تعدادی از باشگاه های شان اعلام شده و در غیاب کی روش نیز در هتل تمرین کرده اند شاکی بودند و هر کدام در یک صف و یک سان مشخص انتقاد را از فدراسیون شروع کرده و این انتقاد را در آخر به نگهبان هتل ختم کردند که چهار چشمی مواظب بوده مخفیگاه تیم ملی برای اهالی رسانه کشف نشود! هنوز گرمی این خبر مثل نان بربری فطیر نشده بود که کارلوس کی روش گفت اتفاقی که برای مهدی طارمی رخ داد در مجامع بین المللی برای فوتبال ایران شرم آور است. کارلوس دلسوز نمی داند که در جمهوری اسلامی شرم و حیا را درهم و فله ای کرده اند! حتی با دلار و اونس طلا و برنت نفت هم سوا کردنی نیست! یاد اش بخیر –گفتار نیک-پندار نیک-کردار نیک!!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست