یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

درگیری پلیس با رای دهندگان در بارسلون


• آدا کولائو شهردار بارسلون در بیانیه‌ای خواستار "توقف فوری خشونت پلیس با مردم بی‌دفاع شد" و شمار مجروحان درگیری پلیس ضد شورش با مردم این شهر را بیش از ۴۶۰ نفر اعلام کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ٨ مهر ۱٣۹۶ -  ٣۰ سپتامبر ۲۰۱۷همه پرسی در بارسلونا با خشونت و درگیری همراه شده است. آدا کولائو شهردار بارسلون در بیانیه‌ای خواستار "توقف فوری خشونت پلیس با مردم بی‌دفاع شد" و شمار مجروحان درگیری پلیس ضد شورش با مردم این شهر را بیش از ۴۶۰ نفر اعلام کرد.
در همین حال در بیانیه‌ای جداگانه اداره بهداشت و درمان کاتالونیا شمار مجروحان را ۴۶۵ نفر اعلام کرد که حال دو نفر از آنها وخیم است.

به گزارش بی بی سی تلاش پلیس برای جلوگیری از رای‌گیری در همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا باعث درگیری خشونت‌آمیز میان هواداران استقلال و نیروهای پلیس اسپانیا شده است. تصاویری از تعدادی از شهروندان منتشر شده که سر و صورتشان خونی است.
دولت اسپانیا همه‌پرسی امروز یکشنبه اول اکتبر در منطقه کاتالونیا را مغایر قانون اساسی این کشور می‌داند و از قبل هشدار داده بود که مانع از برگزاری رای‌گیری خواهد شد.
پیشتر شهردار بارسلون، ماریانا راخوی، نخست وزیر اسپانیا را به بزدلی متهم کرده و گفته بود که او شهر را از مأموران پلیس پر کرده است.
ماموران پلیس مانع از رای دادن مردم می‌شوند و صندوق‌های رای را در بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری توقیف کرده‌اند.
در شهر بارسلون مرکز کاتالونیا پلیس برای متفرق کردن معترضان هوادار استقلال از باتوم و گلوله پلاستیکی استفاده کرده است.
به گفته وزارت کشور اسپانیا ۱۲ مامور پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده‌اند. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد نیروهای امنیتی ۹۲ حوزه رای‌گیری "غیرقانونی" را تعطیل کرده و سه نفر به دلیل نافرمانی مدنی و حمله به نیروهای پلیس دستگیر شده‌اند.
این در حالی است که پلیس کاتالونیا (موسوس) تعداد حوزه‌های بسته شده را ۲۴۴ حوزه می‌داند؛ با توجه به اینکه بیش از دو هزار حوزه رای‌گیری در تمام این ایالت در نظر گرفته شده، اخذ آرای مردم ادامه دارد.
رای‌گیری ساعت ۹ صبح به وقت محلی آغاز شد در حالی که گروهی از مردم برای حفاظت از حوزه‌های رأی‌گیری و جلوگیری از کنترل آنها از سوی پلیس اسپانیا، از شب گذشته در این حوزه‌ها صف بسته بودند.
کارلوس پوجدمون، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا جزو نخستین کسانی بود که رأی خود را به صندوق ریخت.
پیش‌تر مقامات دولت منطقه‌ای کاتالونیا گفته بودند با وجود توقیف بیش از ۹ میلیون برگه رأی و بازداشت تعدادی از سازمان‌دهندگان همه‌پرسی، امیدوارند تعداد زیادی از رأی دهندگان بتوانند رأی خود را به صندوق بیندازند.
گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که ۱۳۰۰ حوزه از مجموع ۲۳۱۵ حوزه رأی‌گیری پلمپ شده است.
وحدت‌گرایان اسپانیایی معتقدند که کاتالونیا درون اسپانیا در کنار دیگر مناطق مانند باسک و گالیسیا از خودمختاری برخوردار است.
اما کارلوس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا روز جمعه (۲۹ سپتامبر) در جمع تظاهرکنندگان گفت باور دارد که کاتالونیا نخستین گام خود را برای ایجاد یک ملت مستقل برمی‌دارد.
کاتالونیا یک منطقه ثروتمند با جمعیت ۷.۵ میلیون نفری است که در شمال شرقی اسپانیا واقع است. این منطقه دارای فرهنگ و زبان خودش است و از میزان خودمختاری بالایی برخوردار است، اما تحت قانون اساسی اسپانیا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نمی‌شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست