یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پروازهای بین‌المللی فرودگاه اربیل رسماً متوقف شد


• جلقه ی محاصره در اطراف اقلیم کردستان تنگ می شود. علاوه بر تحریم هوایی دولت ایران اعلام کرده که معاملات نقتی خود با اقلیم را متوقف کرده و دولت ترکیه نیز در همراهی با بغداد نیز قصد مشابهی دارد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۷ مهر ۱٣۹۶ -  ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷با انجام آخرین پرواز بین‌المللی پیش از ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی از فرودگاه اربیل، پروازهای بین‌المللی اقلیم کردستان رسماً با تصمیم دولت مرکزی عراق متوقف شد.

آن طور که خبرگزاری رویترز گزارش کرده است، آخرین پرواز بین‌المللی از فرودگاه اربیل، یک پرواز شرکت زاگرس‌جت بود که اربیل را به مقصد استانبول ترک کرد.
زاگرس‌جت که دفتر مرکزی آن در اربیل قرار دارد، در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده و علاوه بر بغداد به باکو، استانبول و آنکارا هم پرواز داشته است.
به گزارش رادیو فردا، این در حالی است که بیشتر شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی از شامگاه پنجشنبه به دستور دولت عراق پروازهای خود را به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه متوقف کرده‌اند.
پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، دولت مرکزی عراق خواهان لغو نتایج این همه‌پرسی شده و هشدار داده بود که در صورت رد این خواسته، اقلیم کردستان با تحریم، انزوای بین‌المللی و مداخله نظامی احتمالی روبه‌رو خواهد شد.
دولت‌های ایران و ترکیه از این خواسته عراق حمایت کرده‌اند.
دولت عراق همچنین خواستار در اختیار گرفتن کنترل دو فرودگاه سلیمانیه و اربیل در اقلیم کردستان و نیز بازپس‌گیری کنترل گذرگاه‌های مرزی تحت کنترل حکومت اقلیم کردستان در مرزهای ایران عراق و سوریه بود.
اما گزارش‌ها در روز جمعه حاکی از مخالفت مقام‌های اقلیم کردستان با واگذاری کنترل گذرگاه‌های مرزی به حکومت مرکزی عراق بود.
پیشتر ایران و ترکیه هم در حمایت از دولت عراق، از مقام‌های اقلیم خودگردان کردستان خواسته بودند که کنترل گذرگاه‌های مرزی منتهی به سوریه، ترکیه و عراق را واگذار کند.
شبکه تلوزیونی محلی اربیل، رودا، روز جمعه به نقل از یکی از مقام‌های اقلیم کردستان عراق از رد چنین درخواستی خبر داد. گرچه این موضوع هنوز رسماً از سوی مقام‌های اقلیم کردستان اعلام نشده است.
مخالفت احتمالی مقام‌های اقلیم کردستان با واگذاری گذرگاه‌های مرزی در حالی است که بغداد هشدار داده است که روز شنبه سه کاروان نظامی ارتش عراق برای بازپس گیری این گذرگاه‌ها عازم اقلیم کردستان خواهند شد.
روز جمعه خبرگزاری‌ها اظهاراتی را منتشر کردند که حاکی از مخالفت آیت‌الله سیستانی، روحانی سرشناس شیعه در نجف، با جدا شدن اقلیم کردستان از عراق است.
بر اساس گزارش رویتزر احمد الصافی، نماینده آیت‌الله سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه در کربلا گفت که آقای سیستانی معتقد است «هر تلاشی برای تبدیل جدایی‌طلبی به یک واقعیت مسلم، منجر به تبعاتی ناخواسته برای شهروندان کرد خواهد شد».
این مرجع تقلید شیعیان در عراق، به مقام‌های اقلیم خودگردان توصیه کرده است که برای حل مناقشه به راه‌های پیش‌بینی شده در قانون اساسی عراق، از جمله خودمختاری برای کردها رجوع کنند.
همه‌پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه با مشارکت ۷۲ درصد واجدان شرایط برگزار شد، و بیش از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی از استقلال اقلیم کردستان عراق حمایت کردند.
دولت و پارلمان عراق با «غیرقانونی» خواندن این همه‌پرسی، مخالف برگزاری آن بودند و در مورد تبعات احتمالی آن به مقام‌های اقلیم کردستان هشدار دادند، اما مقام‌های اقلیم کردستان به رغم هشدارهای داخلی و بین‌المللی حاضر به لغو همه‌پرسی نشدند.
آمریکا که خود از مخالفان برگزاری این همه‌پرسی بود و خواستار تعویق آن شده بود، روز گذشته از زبان سخنگوی وزارت خارجه‌اش اعلام کرده در صورت تمایل دو طرف، آماده میانجی‌گری بین مقام‌های کرد و عراقی است.

ایران داد و ستد فرآورده‌های نفتی با کردستان عراق را ممنوع کرد
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که «با توجه به تحولات اخیر منطقه»، تا اطلاع ثانوی هرگونه بارگیری فرآورده‌های نفتی شرکت‌های ایران از اقلیم کردستان عراق یا به آن منطقه ممنوع است.
خبرگزاری تسنیم روز جمعه ۷ مهر این بخشنامه را منتشر کرد که در متن آن آمده‌است: «با توجه به تحولات اخیر منطقه و اعلام مدیر کل امور مرزی و پدافند غیر عامل وزارت کشور مقتضی است به شرکت‌های حمل اعلام شود تا اطلاع ثانوی از بارگیری و حمل فرآورده‌های سوختی به اقلیم کردستان عراق خودداری به عمل آید.»
در پایان بخشنامه نیز افزوده شده که «لازم است ذکر شود هرگونه عواقب اقدام در این زمینه متوجه شرکت مربوطه خواهد بود.»
در واکنش به این همه‌پرسی، ایران همچنین به همراه دیگر شرکت‌های هوایی جهان اعلام کرد که به درخواست دولت مرکزی عراق از شامگاه جمعه تمامی پروازهای خود به فرودگاه اربیل را متوقف کرده‌است.
بستن تمامی گذرگاه‌های مرزی ایران با کردستان عراق از دیگر اقداماتی است که پیش از این علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در مورد آن هشدار داده‌ است.
مقام‌های ایرانی بارها اعلام کرده‌اند که برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق را «توطئه آمریکا و اسرائیل» می‌دانند و در این ارتباط محمد امامی کاشانی، خطیب موقت نماز جمعه تهران، نیز روز جمعه در خطبه خود همین نظر را تکرار کرد.
در این ارتباط، بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، روز جمعه اعلام کرد که ترکیه قصد دارد «گام‌های تلافی‌جویانه‌ای» علیه همه‌پرسی اقلیم کردستان بردارد که تنها برگزارکنندگان این همه‌پرسی را هدف خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ییلدیریم افزود که ترکیه قصد ندارد کاری کند که شهروندان عادی و غیرنظامیان شمال عراق بابت این همه‌پرسی تاوان پس بدهند.
این سخنان در حالی بیان می‌شود که ترکیه روز پنج‌شنبه تهدید کرد که ممکن است «تحریم‌های فلج‌کننده‌ای» را بر تجارت نفت خود با منطقه کردستان عراق به مورد اجرا بگذارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، خبر داده است که همتای ترک او بن‌علی ییلدیریم طی تماسی تلفنی تعهد کرده که کشورش از این پس تمامی قراردادهای واردات نفت از عراق را مستقیماً با دولت مرکزی عراق منعقد خواهد کرد.
بیشتر نفتی که از طریق لوله از عراق وارد ترکیه می‌شود از منابع کردستان عراق منشأ می‌گیرد و قطع این صادرات می‌تواند ضربه بزرگی به دولت اقلیم کردستان بزند زیرا این دولت منطقه‌ای تقریباً تمام درآمد خود را مدیون صدور نفت خام به ترکیه است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست