یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیانیه مشترک ایران، ترکیه و عراق علیه همه‌پرسی اقلیم کردستان


• در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و عراق به گفت‌وگو نشستند و بیانیه مشترکی در مخالفت با همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق منتشر کردند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ٣۰ شهريور ۱٣۹۶ -  ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و عراق به گفت‌وگو نشستند و بیانیه مشترکی در مخالفت با همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق منتشر کردند.

به گزارش دویچه وله، محمدجواد ظریف، مولود چاووش اوغلو و ابراهیم جعفری وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و عراق در نشست سه‌جانبه خود در روز ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در موارد مشخصی به توافق رسیدند.
آنها در بیانیه مشترک خود ضمن «ابراز نگرانی از طرح همه‌پرسی در اقلیم کردستان» هشدار داده‌اند که «چنین اقدامی تمامی دستاوردها و تلاش‌های عراق در راستای مبارزه با داعش را در معرض مخاطره بزرگ قرار خواهد داد».

وزیران امور خارجه سه کشور با «تاکید مجدد بر تمامیت ارضی عراق و وحدت سیاسی در آن کشور» بر سر «لزوم اتخاذ اقدامات هماهنگ در جهت مخالفت با برگزاری رفراندوم» توافق کرده‌اند. آنها علاوه بر این «بر اهمیت تمرکز بر روی نقاطی از عراق که هنوز از دست داعش خارج نشده است» تاکید ورزیده‌اند.
وزرای امور خارجه ی این سه کشور، گفتند انجام همه‌پرسی در اقلیم کردستان «خطر مناقشات جدیدی را در منطقه» دامن خواهد زد.
در بیانیه مشترک هم‌چنین تاکید شده است که «گفت‌وگوی سازنده در چارچوب قانون اساسی عراق تنها مسیر حل و فصل موضوعات میان بغداد و اربیل است.»
در بیانیه مشترک وزیران سه کشور، بر اهمیت حمایت ایران و ترکیه در مهار این تنش‌ها تاکید شده است.

وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و عراق همچنین خواستار «تلاش‌های منسجم بین‌المللی در جهت متقاعد ساختن دولت اقلیم کردستان برای لغو این همه‌پرسی» شده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست