یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نیم میلیون نفر در جشن سالانه ی اومانیته


• صدها انجمن و گروه فرهنگی و فدراسیونهای حزب کمونیست فرانسه و بیش از صد حزب و سازمان و گروه سیاسی خارجی در این جشن سالانه ی بزرگ شرکت کردند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲٨ شهريور ۱٣۹۶ -  ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷جشن "اومانیته " روزنامه حزب کمونیست فرانسه، طبق سنت هرساله، امسال در روزهای ١٥-١٦-١٧ سپتامبر در پارک بزرگ "کورنوو" با سخنرانی "پاتریکً لای ریک" سردییر اومانیته در مقابل سفرا، نمایندگان کشورها و احزاب و علاقمندان شرکت کننده در این مراسم، افتتاح و تا یکشنبه ١٧ سپتامبر با وجود باران و نا آرامی جوی و با شرکت بیش از ٥٥٠٠٠٠ نفر ادامه یافت. او با خوشامد گویی به مهمانان، به تحلیل مسائل بین المللی و داخلی فرانسه پرداخته و ضمن دفاع از مبارزات مردم فلسطین و انتقاد شدید از سیاستهای دولت اسرائیل، خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی فلسطینی که در زندان های اسرائیل هستند، از جمله مروان برقوتی شد.
"پاتریکً لای ریک" در ادامه با انتقاد از دولت امریکا و شخص دونالد ترمپ و سیاستهای ماجراجویانه او در رابطه با کره شمالی و خروج او از معاهده پاریس و تعهدات امریکا در مورد محدودیت استخراج و استفاده از انرژی فسیلی و .... که از آثار زیان بار آن یکی همین طوفانهای اخیر (ایرما و...) بود که خسارات زیانباری را در جزایر و أقع در کارئیب و اقیانوس اطلس... کوبا و تا میامی و بخشهای جنوبی خود امریکا را در نوردبد و باعث چندین میلیارد دلار خسارت مالی و چند ده قربانی انسانی شد.
صدها انجمن و گروه فرهنگی و فدراسیونهای حزب کمونیست از استانهای مختلف و بیش از صد حزب و سازمان و گروه سیاسی خارجی با ارائه برنامه های سیاسی و فرهنگی خود در این بزرگ ترین جشن سیاسی-فرهنگی فرانسه از مهمانان خود پذیرایی میکردند. "ویلاژ دو موند" (دهکده جهانی) در قلب مراسم جشن، پذیرای بیش از دهها حزب چپ، دمکرات و ملی بود که با ارائه فرهنگ و موسیقی و رقص و صنایع دستی و غذا همراه برنامه های سیاسی پذیرای مهمانان و بازدیدکنندگان بودند
جشن اومانیته امسال علیرغم طولانی بودن زمان انتظار برای ورود، با استقبال چشمگیری روبرو شد. محور اصلی مباحثات سیاسی در سخنرانی ها و میزگردها تغییرات مربوط به قانون کار فرانسه بود که قرار است توسط ماکرون رئیس جمهور فرانسه به اچرا گذاشته شوند. این تغییرات که با از بین بردن بخش های مهمی از حقوق کارگران دستاورد های اجتماعی مزد بگیران فرانسه را تهدید میکند با مقاومت گسترده ای از طرف مردم روبرو گشته است. جشن اومانیته امسال با شعارها سخنرانی ها و گردهما ئی هایش نمادی از این مقاومت بود.

در این جشن از کشور ما چند جریان سیاسی غرفه های خود را برپا داشتند، که بزرگترین آن ها غرفه ای بود تحت نام "هماهنگی ایرانیان برای جشن اومانیته" متشکل از فعالان سیاسی با افق های فکری متفاوت که حول شعار نه به جمهوری اسلامی و برای یک جمهوری مبتنی بر جدائی دین و دولت و مدافع آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و حقوق بشر، حضور داشت. شعار محوری امسال این غرفه، دفاع از آزادی زندانیان سیاسی و علیه شکنجه و زندان، بی عدالتی و اعدام بود. در این غرفه علاوه بر فعالان سیاسی منفرد، فعالان سه تشکل: اتحاد فدائیان خلق ایران- طرفداران وحدت چپ، فدائیان خلق ایران(اکثریت) و کنشگران چپ، حضور داشتند.

هماهنگی ایرانیان متن اعلامیه ای به زبان فرانسه تنظیم نموده و در چند صد نسخه تکثیر و توزیع کردند. در بخش پایانی این اعلامیه وضعیت زندانیان سیاسی چنین بازتاب داده شده بود:
"در کشور ما حتی وکلای زندانیان سیاسی هم از عقوبت دفاع از موکلان خود در امان نیستند ، به طوریکه دهها تن از آنها به همین « جرم » در زندان اند. ما به تجربه دریافته ایم که هرگاه عزمی در سطح جهانی برای قبولاندن مطالبه ای بر حق و منطق با معیارهاو میثاقهای پذیرفته شده بین المللی وجود داشته باشد حتی رژیمهای مستبدی چون جمهوری اسلامی هم نمی توانند نسبت بدان بی تفاوت باشند.
این جاست که ما از شما انسانهای طالب صلح ، آزادی ، دمکراسی ، عدالت اجتماعی و همبستگی بین المللی که در این جشن بزرگ «انسانیت» گردآمده اید تقاضاء داریم تا در هر حزب ، انجمن و یا نهاد سیاسی و اجتماعی حضور دارید بازتاب دهنده این شرایط دشوار که مردم ایران در آن قرار دارند باشید و از طریق نمایندگان خود از دولت فرانسه بخواهید در روابط سیاسی ، اقتصادی و دیپلماتیک خود رعایت معیارهاو میثاقهای حقوق بشر را به مسئولین جمهوری اسلام گوشزد نماید و خود را متعهد به توافقات امضاء شده بداند.
از غرفه هماهنگی ایرانیان تعداد قابل توجهی از مردم بازدید کردند. از مهمانان و بازدید کنندگان با غذاهای ایرانی بهمراه موسیقی ورقص در فضایی شاد پذیرائی می شد. صنایع دستی و فرش های ایرانی، میز کتاب های فارسی و فرانسه و میز اعلامیه ها و .... زینت بخش غرفه بودند. به منظور همبستگی با زندانیان سیاسی ایران طوماری به زبان فرانسه برای امضا تهیه شد که به بازدید کنندگان ارائه برای گرفتن امضای حمایتی ارائه شد و بسیاری از آنان طومار دفاع از زندانیان سیاسی را امضا نمودند.

در این سه روز موسیقی متنوع از چهارگوشه کشورمان همراه با رقص و پایکوبی، فضای غرفه را شادتر و پر شورتر نموده بود. در سایر غرفه ها نیز رقص پایکوبی و شادی موج میزد.
در مجموع فضای عمومی مراسم اومانیته و میزان شرکت کنندگان در جشن امسال را سر مقاله امروز اومانیته در پاسخ به این پرسش که ایا از تعداد شرکت کننده راضی هستید، از قول انیشتن، چنین بیان داشته است: چیز های باارزش قابل شمارش نیستند. باید از حضور چهره های جوان در درون این موج جمعیت شاد بود، که با عطر دوستی، میل به زندگی، کشش به گفتمان، تمایل به همگرائی را که فراگیر هم هستند، در این دنیای پرخشونت، بازتاب می دادند.

هماهنگی ایرانیان برای جشن اومانیته
هجدهم سپتامبر ۲۰۱۷ برابر ۲۷ شهریور ۱٣۹۶


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست