یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تهدید صریح جمهوری اسلامی علیه رفراندم در کردستان عراق


• علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی تصریح کرد، در صورت جدایی کردستان عراق، جمهوری اسلامی گذرگاه های مرزی را خواهد بست و به شیوه های کاملا متفاوت از گذشته رفتار خواهد کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۶ شهريور ۱٣۹۶ -  ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۷دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز یکشنبه در صریح ترین تهدیدات حکومت ایران علیه رفراندام در کردستان عراق، تاکید کرد اگر کردستان عراق از این کشور جدا شود، همه ی توافقات نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی با آن ها پایآن می یابد. وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی با برگزاری رفراندم در کردستان عراق مخالف است و این موضع تغییرناپذیر است. وی گفت در صورت جدایی کردستان عراق، جمهوری اسلامی گذرگاه های مرزهای خود در این منطقه را خواهد بست و برای مقابله با نیروهای مخالف حکومت، به شیوه های کاملا متفاوت رفتار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی، دریابان علی شمخانی با بیان این‌که برگزاری رفراندم را موجب شکل گیری تهدیدات جدید و شکننده علیه اقلیم کردستان عنوان کرد و اظهار کرد: در شرایطی که عراق با تلاش و جانفشانی مردم این کشور اعم از عرب، کرد، ترکمن و.. به مرحله پایانی پاک سازی خاک خود از لوث وجود تروریست‌های تکفیری نزدیک می‌شود، این اقدامات که وجاهت و اعتبار قانونی نیز ندارند به طور قطع اثرات ضد امنیتی بر منطقه، عراق و به ویژه اقلیم کردستان خواهد داشت.

شمخانی با اشاره به نقش تعیین کننده، موثر و قابل توجه کردها در دولت عراق و ضرورت تداوم بهره‌گیری از این ظرفیت در مسیر تقویت ساختارهای امنیتی، اقتصادی و سیاسی در اقلیم کردستان افزود: رویکرد مخالف کشورهای همسایه عراق با برگزاری رفراندوم در اقلیم ،شرایط پیچیده و دشواری را برای کردستان پس از رفراندوم ایجاد خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین اقدامات و فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران از طریق گفتگوی نزدیک با مسئولین اقلیم کردستان، دولت عراق، و همسایگان این کشور افزود: ایران به طور قطع صرفا، دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می شناسد.

نماینده علی خامنه ای، موضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت حفظ تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی عراق را غیرقابل تغییر خواند و افزود: هرگونه خدشه به این اصل راهبردی، موجب بازبینی و تغییر جدی در روند همکاری موجود میان ایران و اقلیم کردستان عراق خواهد شد.

وی مشروعیت معابر و گذرگاه‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران با مناطق اقلیم کردستان عراق را صرفا بدلیل وجود اقلیم به عنوان بخشی از عراق یکپارچه عنوان کرد و اظهار داشت: توافقات مرزی صرفا با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شمخانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به وجود توافقات نظامی و امنیتی میان ایران و اقلیم کردستان عراق خاطر نشان ساخت: جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی این توافقات خواهد بود و پس از آن ایران در چارچوب تامین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه های کاملا متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: هنوز فرصت کافی برای مسئولان کردستان عراق برای جلوگیری از شکل گیری روندهای ضد امنیتی در منطقه وجود دارد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست