یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هشدار۸۰ کارشناس برجسته ی بین المللی خلع سلاح:
آقای ترامپ علیه توافق هسته ای با ایران اقدام نکنید!


ایرج واحدی پور


• بیش از ۸۰ کارشناس برجسته بین المللی خلع سلاح، رئیس جمهور ترامپ را زیرفشار گذاشته اند که در طرح های احتمالی خود در ابطال توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی و از جمله آمریکا تجدید نظر کند. کارشناسان به ترامپ هشدار دادند که اقدامات یک طرفه، به ویژه بر اساس ادعا های بی پایه و تایید نشده در زمینه عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای باعث انزوای ایالات متحده خواهد شد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۵ شهريور ۱٣۹۶ -  ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷


به نوشته ی تایمز آسیا (پنجشنبه چهاردهم سپتامبر) بیش از ۸۰ کارشناس برجسته بین المللی خلع سلاح، رئیس جمهور ترامپ را زیرفشار گذاشته اند که در طرح های احتمالی خود در ابطال توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی و از جمله آمریکا تجدید نظر کند.

بنا به گزارش نیو یورک تایمز، در بیانیه ای که روز چهار شنبه از سوی انجمن کنترل تسلیحات، که یک گروه مدافع خلع سلاح وپا گرفته در واشنگتن است منتشر شد، کار شناسان دیپلما سی قطع تسلیحات هسته ای سراسر جهان توافق نامه هسته ای با ایران را ستودند و آنرا پدیده ای مثبت برای کوشش های منع تسلیحات اتمی بین المللی برآورد کردند.

کارشناسان به ترامپ هشدار دادند که اقدامات یک طرفه، به ویژه بر اساس ادعا های بی پایه و تایید نشده در زمینه عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای باعث انزوای ایالات متحده خواهد شد.

چند تن از امضاء کننده گان بیانیه عبارتند از: نبویاسوآبه Nobuyasu Abe عضو کمیسیون انرژی اتمی ژاپن،هانس بلیکس Hans Blix رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی، توماس ای. شیا Thomas E Shea یکی از مقامات رسمی قبلی حفاظت آژانس بین المللی انرژی هسته ای و توماس ام .کاونتری من Thomas M Countryman یک معاون سابق وزارت خارجه برای امنیت بین المللی و عدم تولید تسلیحات.

خانم کلسی داونپرت Kelseley Davenport رئیس دیپلوماسی عدم تولید تسلیحات هسته ای، در کمیسیون کنترل تسلیحات این نگرانی را ابراز کرد که طرح های واشینگتن برای بی اعتبار کردن توافق ایران که برجام نامیده میشود، هر گونه امکان برای حل بحران تسلیحات هسته ای کره شمالی از طریق مذاکره را از بین میبرد.

او گفت «با توجه به اینکه ما کوشش می کنیم که بحران هسته ای و موشکی کره شمالی را بر طرف کنیم، حرکت رئیس جمهور در متوقف کردن پیمان هسته ای بسیار موفقیت آمیز با ایران، غیر عاقلانه خواهد بود و بحران بزرگ ثانوی قطع تسلیحات هسته ای را ایجاد خواهد کرد.

برجام، بین ایران و۵+۱ کشورهای ( آمریکا،روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به اضافه آلمان ) در ژوئیه ۲۰۱۵ امضاء شد و از ژانویه ۲۰۱۶ اجرائی شد.

در این توافق محدودیت ها یی بر فعا لیت های هسته ای ایران گذاشته شد و در عوض همه تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای که در میان چیز های دیگر بر ایران اعمال شده بود بر طرف شد.
ترامپ که در مبارزات انتخاباتی با توافق هسته ای با ایران آشکارا مخالفت کرده و تهدید کرده بود که این توافق ، که آن را بدترین قرارداد تا آن زمان، مینامید پاره خواهد کرد.

در اواخر ماه اوت دولت ترامپ نیکی هیلی Nikki Haly نماینده آمریکا در سازمان ملل را به وین در اتریش فرستاد که با آژانس انرژی اتمی لابی گری (دلالی) کند و بخواهد که آژانس دست رسی به پایگاه های نظامی ایران را نیز در حوزه برجام قرار دهد، علی رغم اینکه آژانس در همه گزارشها یش از عملکرد ایران به مفاد توافقنامه ابراز رضایت کرده بود.
روز دوشنبه آژانس انرژی اتمی بار دیگرعملکرد ایران به مفاد توافقنامه را تایید کرد.

ترامپ تیمی از مشاوران کاخ سفید را مامور کرده است که بررسی هایی به غیر از اینکه ایران به تعهدش عمل کرده به کنگره ارائه دهند. این بر رسی هر ۹۰ روز یک بار باید به کنگره ارائه شود تا بر آن اساس کنگره تحریم های مربوط به تسلیحات اتمی را تمدید کند.

تهران کرارأ درخواست واشینگتن برای دست رسی به پایگاههای نظامی را رد کرده است و اظهار میدارد که این موضوع به قصد سیاسی کردن برجام است، و موضوعات مربوط به توانائی های دفاعی جمهوری اسلامی خارج از بحث میباشند.
ایران میگوید به تعهدات قرارداد وفادار میماند و به این که ایالات متحده تصمیم به خروج از توافق بگیرد اهمیت نمیدهد.

دولت ترامپ تا به حال دو مرتبه متعهد بودن ایران به توافق اتمی را تآیید کرده است. گزارش های رسانه های آمریکا یی میگویند آن دو مرتبه را ترامپ با بی میلی تایید کرده است.همه چیز نشان میدهد که او نمیخواهد تایید را ادامه دهد.
در حالی که آمریکا به عنوان تنها مخالف این پیمان با ارزش عمل میکند، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اکثر کشورهای جهان از برجام دفاع کرده اند وتعهد کامل ایران به این پیمان را ستایش میکنند.   


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست