یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آخرین وضعیت زندانیان اعتصابی
گزارش کمپین حمایت از اعتصابیون گوهردشت


• ۱۱ نفر از زندانیان بعد از ۴۴ روز همچنان در اعتصاب غذا هستند و برای آن ها پرونده های تازه ای گشوده شده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۰ شهريور ۱٣۹۶ -  ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷با توجه به اینکه روزهای چهارشنبه هر هفته، تنها روز دسترسی خانواده ها به زندانیان اعتصابی و کسب خبر از وضعیت آنان است این گزارش بر اساس آخرین اخبار در روز چهارشنبه گذشته مورخه ۱۶/۶/۱٣۹۶ تهیه شده است.

اخرین آمار زندانیان اعتصابی و وضعیت آنان:
- در حال حاضر تعداد زندانیان اعتصابی یازده نفر است که عبارتند از: محمدامیر خیزی - رضا اکبری منفرد – سعید ماسوری - شاهین ذوقی تبار - حسن صادقی - ابوالقاسم فولادوند – امیر قاضیانی – رضاشهابی – محمدنظری - پیام شکیبا – سعید شیرزاد
- عده ای دیگر از اعتصابیون که در روزهای قبل حالشان و خیم شده است به نحوی دیگر با هم بندیهای در حال اعتصاب غذای خود همراهی میکنند. تمامی افراد گفته شده خواستشان بازگشت به سالن قبلی و اعاده خسارت و حیثیت می باشد. در این میان رضا شهابی خواهان آزادی خود است.
- سعید پورحیدر هم که به علت شدت ضعف بی هوش و سرش به لبه ی تخت خورده بود و دچار آسیب به بیناییش شده بود و در پی آن به بیمارستان منتقل شده و پس از بازگشت به بند اعلام اعتصاب غذای خشک کرده بود. جمعه شب پیش (۹۶/۶/۱۱) اعتصابش را با قولهایی که از طرف دادستانی مبنی بر همکاری به او داده اند، شکسته است.
- محمد نظری از هفته گذشته تاکنون خونریزی معده داشته، اما به بیمارستان منتقل نشده است. وی با کاهش ۱۲کیلویی وزن مواجه شده و وضعیت جسمانیش وخیم و معده اش حتی آب را پس می‌دهد. کسی هم برای رسیدگی به وضعیتش نیامده است.
- سعید شیرزاد ۱۳کیلو کاهش وزن داشته و فشار خونش به شدت افت کرده است، بهداری حتی از تزریق سرم خودداری می کند و بعضی مواقع معده اش آب را قبول نمی کند
- محمد بنازاده امیرخیزی با سن بالا (۷۵سال) به علت اعتصاب حال جسمانی اش به شدت وخیم است و خواسته است وقت دکتر بگیرد که با مخالفت شدید زندان و دادستانی مواجه شده است.
- آقای ابوالقاسم فولادوند همچنان ممنوع الملاقات هستند.
- وضعیت جسمی بقیه زندانیان نیز پس از ۴۴ روز اعتصاب غذا به هیچ وجه خوب نیست

پرونده سازی جدید علیه زندانیان اعتصابی:
- یک پرونده جدید برای ۱۱نفری که انفرادی بوده اند، باز شده و حتی در پرونده و پوشه زندان آنها ثبت شده است. اتهاماتی که به آنها نسبت داده اند عبارتند از: توهین به رهبری - توهین به مقامات کشوری - اخلال در نظم.
- قاضی اجرای احکام کهندانی و رییس زندان مردانی باعث این پرونده سازی جدید هستند. گفتنی ا‌ست اگر این حکم ها تایید شود بین دو تا دو و نیم سال حبس به پرونده این زندانیان اضافه می شود.
- سعید ماسوری - رضا اکبری منفرد - ابوالقاسم فولادوند - امیرقاضیانی - شاهین اقدامی - ابراهیم فیروزی - حسن صادقی - سعید شیرزاد - شاهین ذوقی تبار - پیام شکیبا - مجید اسدی از جمله افرادی هستند که به علت اعتراضشان با پرونده سازی جدید مواجه هستند.

شرایط زندان:
- تمام شرایط، همان شرایط سابق و کلیه زندانیان از امکانات اولیه محروم هستند. هیچ گونه تهویه هوایی وجود ندارد. آب آشامیدنی سالم در دسترس نیست. هیچ امکاناتی وجود ندارد و هیچ کدام از وسایل آنها از جمله تصفیه آب، کولر، هواکش، تلویزیون و... که در سالن قبلی(سالن۱۲) داشته اند به آنها داده نشده است همچنین به علت بستن تمام منافذ و پنجره ها از طریق جوش دادن روقه های فلزی و فنس، هوای کافی در سلولها وجود ندارد و هوا به سختی جریان دارد.
- در روز تنها ۲ساعت هواخوری اعلام می شود که استفاده از آن هم به دلیل بالا بودن سالن۱۰ و تعدد پله ها، برای همه ی زندانیان از جمله افراد سالخورده و بیمار و اعتصابی به سختی صورت می گیرد.
- وضعیت بهداشتی بند اسفناک است‌. آب کلا قطع و در روز ۲ساعت وصل می شود آن هم فقط آب سرد . بچه ها مجبورند در هواخوری با شلنگ آب، زیر آفتاب حمام کنند.
- اعتصابی ها به شدت ضعیف شده اند و رسیدگی پزشکی به هیچ عنوان صورت نمی گیرد. به طوریکه بهداری زندان کماکان از معاینه و گرفتن فشار خون و سرم زدن خوداری می کند.
- رییس زندان گفته دادستان دستور داده که هیچ وسیله ای از قبیل رادیو وتلویزیون و...در اختیارشان نگذارید.
- مواد غذایی که در سالن ۱۲ بود و توسط زندانیان خریداری شده بود کلا فاسد شده به طوری که بوی بد آن سراسر اندرزگاه را گرفته بود و پاسداربندها مجبور شدند یخچال ها را خالی کرده و مواد غذایی را دور بریزند با این حال فروشگاه زندان پول اجناس تخریبی و سرقتی زندانیان را از خود زندانیان می خواهد. که این امر با اعتراض سالن مواجه شه است.
- فروشگاه همچنان از آوردن موادغذایی اولیه مورد نیاز زندانیان امتناع می کند.
- محمودی معاون دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، به سالن آمده و بچه ها شکایاتشان را در مورد سرقت و تخریب اموالشان به او ارائه دادند‌. اما محمودی به بچه ها گفته که هیچ مرجعی در ایران به شکایات شما رسیدگی نمی کند.
- هیچ کدام از اموال و وسایل شخصی زندانیان به آنان داده نشده و هم اکنون تنها دارائیشان ۲عدد پتوی سربازی (یا همان دولتی) است.
- زندانیان همچنان در شرایطی زیست می کنند که بیش از چهل دوربین مداربسته و دهها دستگاه شنود که حتی در حمام و توالت نصب شده اند، کوچکترین حریم خصوصی را از آنها گرفته است.
لازم به توضیح است به رغم ضرب و شتم های صورت گرفته در روز انتقال و به یغما بردن و تخریب وسایل شخصی آنان از جمله عکس های خانوادگی(حتی عکس کودکان)، هنوز هیچ مسئولی نسبت به این امور پاسخگو نبوده است و نحوه ی غارت اموال به گونه ای بوده که سربازان بر سر به یغما بردن اموال زندانیان به نزاع پرداخته اند.
اوضاع همچنان در بند متشنج و زندانیان همچنان از نحوه ی انتقالشان(با لباس خواب و همراه با توهین و ضرب و شتم) جریحه دار هستند. و مسئولین زندان به طرق مختلف سعی در تحریک آنان دارند.

کمپین حمایت از اعتصابیون زندان گوهر دشت - بیستم شهریور ماه ۱٣۹۶


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست