یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وخامت حال زندانیان رجایی‌شهر بعد از ۴۰ روز اعتصاب غذا


• کمپین حقوق بشر در ایران از وخامت حال تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر خبر داده است. ۲۰ زندانی سابق این زندان در نامه‌ای بی‌اعتنایی به حال ‌اعتصابی‌ها را "قابل پیگرد قضایی" خوانده‌اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱٨ شهريور ۱٣۹۶ -  ۹ سپتامبر ۲۰۱۷کمپین حقوق بشر در ایران از وخامت حال تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر بر اثر اعتصاب غذا خبر داده است. ۲۰ زندانی سابق این زندان در نامه‌ای بی‌اعتنایی به حال ‌اعتصابی‌ها را "قابل پیگرد قضایی" خوانده‌اند.

به گزارش دویچه وله، کمپین حقوق بشر در ایران در گزارشی از اوضاع نامساعد جسمانی تعدادی از زندانیان سیاسی ـ عقیدتی در زندان رجایی‌شهر کرج و وخامت حال شماری از آنان بعد از ۴۰ روز اعتصاب غذا خبر داده است.
کمپین در این گزارش که روز جمعه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) منتشر شد به نقل از "یک منبع مطلع" اعلام کرد، با وجود اوضاع جسمانی نامساعد این زندانیان مقام‌های قضایی و مسئولان زندان رجایی‌شهر از اعزام آن‌ها به بیمارستان خودداری می‌کنند.
این منبع ۱۵ شهریور به کمپین حقوق بشر در ایران گفته بود، دست کم پنج تن از اعتصاب‌کنندگان، به مراقبت‌های درمانی خارج از زندان نیاز دارند.
به گفته او، بهداری زندان رجایی‌شهر اعتصاب غذا را به رسمیت نمی‌شناسد و به همین دلیل "از مراقبت‌های درمانی لازم برای زندانیان اعتصاب غذا کننده خودداری می‌‌کند."

این منبع به کمپین گفت، زندان رجایی‌شهر زندانیان اعتصاب‌کننده را به صورت "تنبیهی از ملاقات حضوری محروم کرده ولی برای این که بین زندانیان اختلاف بیاندازد حتی بیش‌تر از میزان معمولی به بقیه ملاقات حضوری داده است."
این منبع می‌گوید، رضا شهابی، فعال کارگری و محمد نظری، متهم به عضویت در حزب دمکرات کردستان، به زندانیانی تعلق دارند که "علاوه بر اعتراض به شرایط زندان نسبت به احکام ناعادلانه و وضعیت پرونده نیز معترض هستند."

رضا شهابی که از ۱۹ مرداد راهی زندان رجایی‌شهر شد نگهداری خود در این زندان را "غیر قانونی" می‌داند. محمد نظری نیز از ۹ خردادماه ۱۳۷۳ بازداشت و بدون مرخصی زندانی شده و اینک خواستار رسیدگی مجدد به پرونده خود است.
علت اعتصاب غذا
به گفته کمپین حقوق بشر در ایران، زندانیان سیاسی- عقیدتی بازداشت‌گاه رجایی‌شهر که در سالن ۱۲ این زندان نگهداری می‌شوند "پس از انتقال ناگهانی و بدون وسایلشان به سالن ۱۰ این زندان در روز هشتم مرداد، دست به اعتصاب غذا زدند."
مهم‌ترین موارد اعتراضی آن‌ها "ضرب و شتم و خشونت حین انتقال، عدم تحویل وسایل شخصی زندانیان، وضعیت رفاهی نامساعد بند جدید و تعدد دوربین‌های مداربسته حتی در حمام‌ و دستشویی" بند جدید است.

ابراز نگرانی ۲۰ زندانی سابق
۲۰ تن از زندانیان سابق زندان رجایی‌شهر کرج از جمله بهمن احمدی آمویی، مسعود باستانی، مجید توکلی، کیوان رحیمیان، احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، مهدی محمودیان و سعید مدنی با امضای یک نامه نگرانی خود از حال و روز زندانیان اعتصابی را اعلام کرده‌اند.
آن‌ها خواسته‌های این زندانیان را "قانونی" خوانده و نوشته‌اند، از آن جا که تقاضای این زندانیان در چارچوب آیین‌نامه سازمان زندان‌ها قرار دارد بی‌اعتنایی به خواست آنان "افزون بر این که طبق قوانین جاری کشور تخلف محسوب می‌شود قابل پیگرد قضایی" نیز هست.
در این نامه با اشاره به بی‌توجهی دادستانی نوشته شده است: «نگرانی هنگامی تشدید می‌شود که در این مدت مسئولان قضایی از جمله مدیریت زندان نه فقط در جهت برآوردن خواسته‌های قانونی زندانیان اقدامی نکرده‌اند؛ بلکه با اظهار بی‌تفاوتی و یا سکوت در این باره، عملا نسبت به سرنوشت افراد اعتصابی راه خونسردی و بی‌اعتنایی در پیش گرفته‌اند.»
امضاکنندگان با فراخواندن مسئولان قضایی به رسیدگی به مطالبات زندانیان، از زندانیان خواسته‌اند به اعتصاب غذا پایان داده، دوستان و خانواده‌هایشان را از نگرانی برهانند.
پیش‌تر جمعی از خانواده‌‌های زندانیان اعتصابی زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) کرج بعد از گذشت ۳۸ روز از اعتصاب غذا در نامه‌ای سرگشاده از فرزندان خود خواسته بودند، به این اعتصاب پایان دهند. آن‌ها در این نامه تأکید کرده بودند: «صدای حق‌طلبی شما به گوش مردم ایران و نهادهای حقوق بشری و بین‌المللی رسید و همه یک‌صدا بر حقانیت شما صحه گذاشته‌اند.»
کمپین حقوق بشر در ایران واکنش مقام‌های قضایی ایران به اعتصاب غذای زندانیان را "رد، انکار و تهدید" خوانده است.
عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران نهم شهریور طی بیانیه‌ای نگرانی شدید خود در مورد وضعیت سلامت زندانیان سیاسی اعتصابی در زندان‌ رجایی‌شهر را اعلام کرد.
در این بیانیه با اشاره به انتقال خشن زندانیان به بند امنیتی و شرایط نامطلوب زندان آمده است، انتقال این زندانیان بدون اطلاع آن‌ها صورت گرفته و مسئولان هیچ توضیحی درباره علت این انتقال نداده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست