یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مین های ضدنفر بر سر راه فراریان میانمار


• سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی میانمار در مرز با بنگلادش مین‌های ضد نفر کار گذاشته‌اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱٨ شهريور ۱٣۹۶ -  ۹ سپتامبر ۲۰۱۷سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی میانمار در مرز با بنگلادش مین‌های ضد نفر کار گذاشته‌اند.
شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا که از خشونت‌های محل سکونت خود فرار می‌کنند، تلاش می‌کنند با عبور از مرز وارد بنگلادش شوند.

به گزارش بی بی سی عفو بین‌الملل گفته است در هفته گذشته سه غیرنظامی به خاطر منفجر شدن این مین‌ها زخمی شده‌اند و یک نفر نیز طبق گزارش‌ها کشته شده است.
شاهدان به این گروه حقوق بشری گفته‌اند به چشم خود دیده‌اند که نیروهای امنیتی میانمار این مین‌ها را کار گذاشته‌اند.
سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از ۲۷۰ هزار مسلمان روهینگیا به دنبال آغاز عملیات ارتش میانمار علیه شورشیان این منطقه از خانه و کاشانه خود فرار کرده‌اند.
سازمان ملل متحد، خواهان اقدام فوری برای رسیدگی به اوضاع شده است.
افرادی که از میانمار فرار می‌کنند، می‌گویند ارتش روستاهای آنها را آتش می‌زند. پلیس اتهام بدرفتاری را رد کرده و می‌گوید در حال مقابله با شورشیان است.
خشونت پس از آن آغاز شد که شورشیان روهینگیا دو هفته پیش به ۳۰ پاسگاه پلیس حمله کردند.
مردم روهینگیا که عمدتا مسلمان هستند، بیشتر در استان راخین در غرب میانمار ساکن هستند و بیشتر مواقع با تبعیض رو به رو هستند.
آنها شهروند میانمار به حساب نمی‌آیند و بیشتر مردم میانمار، آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.
نحوه رفتار با این افراد با انتقادهای فراوانی مواجه بوده و نوک انتقادات بیشتر متوجه آنگ سان سوچی بوده است.
منتقدان، آنگ سان سوچی را که برنده جایزه صلح نوبل هم شده، متهم می‌کنند که در مورد حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا کار چندانی نمی‌کند.

زمانه نیز به نقل از رویترز گزارش داده است ویویان تان، سخنگوی کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل در منطقه جمعه ۸ سپتامبر / ۱۷ شهریور گفت در دو هفته اخیر ۲۷۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به‌دنبال پناهگاهی در بنگلادش، از میانمار به این کشور گریخته‌اند.
به‌گفته او شمار پناهجویان روز پنج‌شنبه از ۱۶۴ هزار نفر عبور کرد زیرا مسلمانان روهینگیا از مناطق دیگر مرزی وارد بنگلادش شده‌اند که پیش از این شناسایی نشده بودند.
سخنگوی کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل گفت: «این تعداد لزوماً بازتاب‌دهنده شمار ورود پناهجویان در ۲۴ ساعت گذشته نیست، ما افراد بیشتری را در مناطق مختلف شناسایی کرده‌ایم که پیش از آن در جریان آن قرار نداشتیم.»
او این تعداد پناهجو را هشداری جدی دانست و افزود که سازمان ملل باید آمادگی چنین وضعیتی را داشته باشد و شرایط در میانمار باید فوراً مورد توجه قرار گیرد.
خشونت‌ها در میانمار از حمله روز جمعه ۲۵ اوت / ۳ شهریور شورشیان روهینگیا به ده‌ها پاسگاه پلیس آغاز شد. این گروه با نام «ارتش آزادی‌بخش آراکانِ روهینگیا»، خود را مدافع حقوق نقض‌شده اقلیت مسلمان روهینگیا می‌داند.
در پی این حملات ارتش میانمار عملیات گسترده‌ای را در ایالت راخین آغاز کرد و همین موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر شد.
سازمان ملل روز پنج‌شنبه گفته بود که احتمال می‌رود شمار پناهجویان روهینگیایی به ۳۰۰ هزار نفر برسد.

«بیلان می‌تواند از یک‌هزار کشته نیز بیشتر باشد»
در همین حال یانگی لی، گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز گفته است در خشونت‌های ایالت راخین آمار کشته‌شدگان احتمالاً از یک‌هزار نفر هم بیشتر است.
او روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ممکن است [در این درگیری‌ها] یک‌هزار نفر یا بیشتر کشته شده باشند.» این آمار تقریبا! دو برابر آماری است که ارتش میانمار ارائه داده است. بر اساس آمار ارتش میانمار در این حملات ۴۰۰ نفر از جمله ۳۷۰ نفر از افراد گروه «ارتش آزادی‌بخش آراکانِ روهینگیا» کشته شده‌اند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل می‌گوید کشته‌شدگان از دو طرف هستند اما اکثریت بالای آن‌ها به مردم روهینگیا تعلق دارند.
یانگی لی گفت: «من فکر می‌کنم که این یکی از بدترین فجایع جهان و میانمار در سال‌های اخیر است.»
مقامات میانمار از ناپدید شدن ۱۵ نفر از نیروهای امنیتی این کشور خبر داده و گفته‌اند در حملات این مدت ۳۰ غیرنظامی کشته شده‌اند، از جمله هفت نفر مسلمان روهینگیا، هفت نفر هندو و ۱۶ نفر بودیست.
یانگی لی می‌گوید: «به احتمال قوی این ارقام به میزان قابل توجهی کم اعلام شده‌ است.» او افزود آن‌چه تأسف‌بار است این است که «ما به‌دلیل عدم دسترسی نمی‌توانیم این آمار را بسنجیم.»
مقامات میانمار همچنین اعلام کرده‌اند که از ۲۵ اوت تاکنون در جریان درگیری‌ها شش هزار و ۶۰۰ خانه روهینگیایی‌ها و ۲۰۱ خانه مسکونی متعلق به غیرمسلمانان به آتش کشیده شده‌اند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل این سخن مقامات میانماری که مسلمانان خود خانه‌های‌شان را آتش زده‌اند را مورد تردید قرار داد و گفت: «وقتی شما در برابر افراد مسلح‌ قرار دارید و همه جا نیز خیس است، چگونه می‌توانید خانه خود را بسوزانید؟»
بحران این منطقه به‌شکل گسترده‌ای در جهان به تصویر آنگ سان سوچی، رهبر میانمار و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۱۹۹۱ آسیب رساند زیرا او تا کنون سخنی به دفاع از حقوق مسلمانان روهینگیا نگفته است.
یانگی لی از آنگ‌ سان سوچی خواست تا «به جهانیان نشان دهد که برای یک میانمارِ آزاد و دموکراتیک مبارزه کرده است.»
این گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز نظر شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه نوبل صلح را تکرار کرد و گفت: «آن‌چه فراموش می کنیم این است که او یک زن سیاسی است. مردم از او انتظار دارند که یک قدرت برتر اخلاقی باشد اما او یک زن سیاسی است و مهم‌ترین چیز برای یک سیاستمدار چیست؟ انتخاب شدن.»
شیرین عبادی نیز به‌تازگی در گفت‌وگویی با دویچه‌وله گفته بود که آنگ سان سوچی «هیچوقت و هیچ زمان فعال حقوق بشر نبوده بلکه از ابتدا هم رهبر یک حزب سیاسی بود.»
او افزوده بود: «آنگ‌سان‌سوچی چون پیروانش بودایی هستند و باید در دور بعدی انتخابات از آن‌ها رأی بگیرد و اگر اکنون آن‌ها را محکوم کند یا جلوی کشتار مسلمانان توسط آن‌ها را بگیرد از آن‌ها رأی نخواهد گرفت.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست