یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کمپین عفو بین‌الملل برای توقف تخریب گورهای اعدامیان ۶۷ در اهواز


• سازمان عفو بین‌الملل با به راه انداختن یک کمپین از جمهوری اسلامی خواسته است تخریب و از بین بردن یک گور دسته جمعی مربوط به اعدام شدگان سال ۶۷/ ۱۹۸۸، در اهواز را متوقف کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۴ شهريور ۱٣۹۶ -  ۵ سپتامبر ۲۰۱۷سازمان عفو بین‌الملل با به راه انداختن یک کمپین از جمهوری اسلامی خواسته است تخریب و از بین بردن یک گور دسته جمعی مربوط به اعدام شدگان سال ۶۷/ ۱۹۸۸، در اهواز را متوقف کند.

به گزارش زمانه؛ در بیانیه‌ای که به همین مناسبت از سوی عفو بین‌الملل صادر شده، از مقامات ایران خواسته شده است فورا روند از بین بردن و نابود کردن این گور دسته جمعی در شهر اهواز در جنوب ایران را متوقف کنند. کمپین اقدام فوری این سازمان نیز برای جلب توجه افکار عمومی به منظور محافظت از این منطقه شکل گرفته است؛ جایی که در آن ده‌ها تن از زندانیان سیاسی در ایران، پس از آن که در شهریور ماه سال ۶۷/ اوت و سپتامبر سال ۱۹۸۸ به شکلی غیرقانونی اعدام شدند، در این مکان به خاک سپرده شدند.
به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، ساخت و ساز در نزدیکی این منطقه از اوایل سال جاری آغاز شده است. ویدئوهای جدیدی به دست این سازمان رسیده که نشان می‌دهند این منطقه در حال دفن تدریجی زیر تلی از زباله‌های ساختمانی است. عفو بین‌الملل نیز در فیلمی کوتاه این موضوع را مستند کرده است.
فیلیپ لوتر، از مدیران بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل درباره این موضوع گفته است: «تخریب این گور دسته جمعی در اهواز، شواهد قانونی‌ای را که می‌توانند افراد مسئول اعدام‌های غیرقانونی در سال ۶۷/ ۱۹۸۸ را به محضر عدالت فرا بخوانند، از بین می‌برد. همچنین خانواده‌های قربانیان نیز از حقوق خود در رسیدن به حقیقت، عدالت و جبران خسارت محروم می‌شوند.»
لوتر تاکید کرده است که عموم مردم می‌توانند با پیوستن به کمپین سازمان عفو بین الملل برای جلوگیری از تخریب این گور دسته جمعی، به مقامات ایران برای «جلوگیری از تخریب قریب الوقوع این محل» فشار بیاورند.
او گفته است: «مقام‌ها و مسئولان به جای تخریب و دفن گور دسته جمعی زیر انبوهی از زباله و نخاله ساختمانی و سرکوب، تحت فشار گذاشتن و مجازات مضاعف خانواده‌هایی که برای حفاظت از خاطرات عزیزان‌شان تلاش می‌کنند، باید به وظیفه خود برای حفاظت از تمامی گورهای دسته جمعی در ایران عمل کنند تا امکان تحقیق و اجرای عدالت در مورد اعدام‌های غیرقانونی سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) و سایر کشتارهای جمعی در ایران فراهم شود.»
سازمان عفو بین‌الملل از عموم مردم خواسته است تا با پیوستن به کمپین مخالفت با تخریب گور جمعی اعدام شدگان سال ۶۷ در اهواز، مخالفت خود را به اطلاع شورای شهر اهواز و شورای عالی حقوق بشر ایران برسانند.
همچنین از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته شده است تا این هشتگ را در داغ و فعال کنند: #MassGraves٨٨

عفو بین‌الملل و دیگر سازمان‌های حقوق بشری همچون عدالت برای ایران، پیش از این هم درباره تخریب این گور دسته جمعی در اهواز هشدار داده بود. جایی که گفته می‌شود حاوی بقایای پیکر دست‌کم ۴۴ زندانی سیاسی در اهواز است که در کشتار تابستان سال ۱۳۶۷ اعدام شدند.

گور جمعی اهواز در یک قطعه زمین خشک در سه کیلومتری شرق گورستان بهشت آباد قرار دارد. به گزارش عفو بین الملل در اهواز مقام ها در سال ۶۷ روی این گور بتن خالی کردند ظاهرا به این دلیل که نمی خواستند خانواده های کشته ها محل را حفر و اجساد آنها را خارج کنند.
بهار امسال یک کارگر ساختمانی به یکی از بستگان یکی از کشته ها که به محل رفته بود گفت که عملیات پهن کردن جاده کنار این گورستان در جریان است و در مرحله بعد لایه بتنی گور جمعی کاملا تخریب خواهد شد تا یک "فضای سبز" یا یک مرکز تجاری جای آن را بگیرد.
این سازمان اشاره می کند که این تنها گور جمعی کشتارهای ۱۳۶۷ نیست که با خطر تخریب روبروست و اشاره می کند که ظاهرا تلاش هایی برای دستکاری یک محوطه دیگر از این نوع در مشهد، جایی که تصور می شود ۱۷۰ زندانی سیاسی در آن مدفون هستند، در جریان است.
تابستان امسال بیست و نهمین سالگرد اعدام های تابستان ۱۳۶۷ در ایران است. در آن سال چندین هزار زندانی سیاسی به طور مخفیانه اعدام شدند و اجساد آنها شبانه در گورهای جمعی قرار داده شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست