یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فرار از کشتار، اقلیت روهینگیا از میانمار به بنگلادش می گریزد


• براثر خشونت های بیش از یک هفته اخیر در میانمار علیه اقلیت نژادی روهینگیا تاکنون دستکم ۴۰۰ نفر کشته شده و ۹۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا از این کشور به بنگلادش گریخته اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۴ شهريور ۱٣۹۶ -  ۵ سپتامبر ۲۰۱۷بر اساس آمار سازمان ملل متحد، براثر خشونت ها بیش از یک هفته اخیر در میانمار علیه اقلیت نژادی روهینگیا تاکنون دستکم ۹۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا از این کشور به بنگلادش گریخته اند و ۲۰ هزار نفر در مرز میانمار با بنگلادش بلاتکلیف هستند.
آخرین مرحله خشونت در استان راخین در شمال غربی میانمار از ۲۵ آگوست (سوم شهریور) زمانی که گروهی از افراد مسلح روهینگیایی چند ایستگاه پلیس و پایگاه ارتش را مورد حمله قرار دادند، آغاز شد.
در این درگیری ها براساس برخی گزارش ها دستکم ۴۰۰ نفر کشته شدند و باعث فرار روستایی های اقلیت روهینگیا به بنگلادش شد.

عکس های ماهواره ای که دیده بان حقوق بشر منتشر کرده نیز نشان می دهد که در جریان درگیری های نیروهای مسلح میانمار و شبه نظامیان محلی تمام روستاها به آتش کشیده شده و مردم روهینگیا تلاش دارند از منطقه بگریزند.
تاکنون بیش از ۷٣ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از مرز عبور کرده اند، اما گزارش های رسیده از ایالت راخین حکایت از آن دارد که دستکم ٣۰ هزار روهینگیایی در مناطق کوهستانی گیر افتاده اند و به ذخایر آب، دارو و غذا دسترسی ندارند.
دیدبان حقوق بشر از میانمار خواسته است به ناظران مستقل اجازه دهد وارد استان راخین در شمال غرب این کشور شوند.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند. میانمار حق شهروندی این گروه را که بیش از یک میلیون نفر هستند به رسمیت نمی شناسد و آنها را مهاجران بنگلادشی می داند.

ملاله یوسف‌زی: آنگ سان سوچی باید خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کند
ملاله یوسف‌زی، دختر جوان پاکستانی برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۴ از آنگ سان سوچی، رهبردولت کنونی میانمار خواست تا خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین را محکوم کند.
یوسف‌زی در صفحه توئیتر خود نوشته که در سال‌های گذشته همواره توجه مردم را به رفتار «غم‌انگیز و شرم‌آور» با اقلیت مسلمان روهینگیا جلب کرده و همچنان در انتظار آن است که آنگ سان سوچی نیز چنین کند.
آنگ سان سوچی به دلیل مخالفت‌هایش با حکومت نظامی در میانمار، در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه نوبل صلح شد. او از سال ۱۹۸۹ تا نوامبر سال ۲۰۱۰ در حصر خانگی به‌سر برد و در ژانویه ۲۰۱۶ در میانمار به قدرت رسید.
افزون بر ملاله یوسف‌زی، یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر در میانمار نیز از آنگ سانگ سوچی انتقاد کرده و گفته که او از اقلیت روهینگیا حمایت نکرده است.

هم آنگ سان سوچی و هم ارتش میانمار اتهامات در مورد نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینگیا را رد می‌کنند در حالی‌که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گزارش‌های مربوط به کشتار، تجاوز و آزار اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار را تأیید کرده است.
حدود ۹۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا تاکنون از میانمار گریخته و خود را به بنگلادش رسانده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست