یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
شکست کره و عبور سوریه از ایران یعنی پرواز سوری ها به مسکواخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٣ شهريور ۱٣۹۶ -  ۴ سپتامبر ۲۰۱۷برنامه مسابقات گروه A - بازی ها همزمان است
ایران - سوریه ساعت ۱۹:۳۰به وقت تهران
ازبکستان - کره جنوبی ساعت ۱۹:۳۰
قطر- چین ساعت ۱۹:۳۰

بخش ورزشی - کرد سنندجی: امروز سه شنبه ایران در ورزشگاه آزادی میزبان تیم سوریه است. تیمی که می توان آن را تیم در تبعید نام نهاد. زیرا همه دیدارهای خود را خارج از خانه برگزار کرده و از امتیاز میزبانی و عوامل دخیل و گاهی موثر در آن محروم بوده است. پیرامون بازی ایران و سوریه شایعاتی مبنی بر زد و بند در صفحات مجازی پخش شده که هیچ پایه و اساسی ندارد. تا جائی که من به خاطر دارم سوریه همواره تیم با کیفیتی مقابل ایران نشان داده است. یکی از دیدارهای رفت و برگشت ایران و سوریه در کادر مقدماتی جام جهانی ۹۴ بود که من در گزارشی از این که تیم ملی ما هم در تهران و هم در دمشق نمی تواند از سد سوریه عبور کند با علی پروین گفتگو داشتم. پروین نیز به این موضوع اذعان داشت ولی وی معتقد بود ایران می تواند حداقل در بازی رفت در تهران پیروز شود. زمان بازی رفت در تهران فرا رسید و در حالی که عابدزاده دروازه بان صاحب نام آن روزهای ایران دچار آسیب دیدگی شده بود و جای خود را به بهزاد غلامپور داده بود تیم ایران به خاطر درخشش مدیر روستا و بهزاد غلامپور در بازی با سوریه در ورزشگاه آزادی به تساوی یک بر یک رسید و همزمان بعد از بازی دو تیم ایران و سوریه با یک پرواز مشترک برای بازی برگشت به دمشق عازم شدند و در آن بازی هم نتیجه تساوی تهران تکرار شد.
تیم سوریه از عواملی مثل تبلیغات، پوشش رسانه ای وسیع، آمادگی ذهنی و روانی و مهمتر از همه میزبانی که تیمهای همگروه سوریه در سطح گسترده ای از آن برخوردار بوده اند؛ بی نصیب بوده است. نتایجی که این تیم تاکنون در مرحله مقدماتی جام جهانی و در گروهی که ایران صعود کننده آن است به دست آورده را در نظر بگیریم بیانگر قدرت این تیم در دو عرصه تکنیکی و تاکتیکی است. اگر از ابتدا «عمر السومه» بازیکن ناراضی این تیم که در الاهلی عربستان بازی می کند و زننده نخستین گل به پرسپولیس بود در ترکیب این تیم حضور داشت سوریه می توانست در مرز و همسایگی ایران در رده بندی جدول قرار گیرد. به واقع می توان ادعا کرد که هیچ تیم آسیایی مثل سوریه در متوقف کردن ایران در تهران تخصص نداشته است.
برای بازی سه شنبه تئوری توطئه و مسایلی مثل زد و بند و باخت مصلحتی ایران به سوریه و ارتباط آن با حمایت نظام جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد بطور وسیعی فضای مجازی داخل و خارج را در بر گرفته است. این قبیل اخبار کذب، ناشی از ذات جوامع سنتی و جهان سومی است. موضوع تبانی نمی تواند وجود ندارد به چند دلیل روشن و آشکار:
۱.کارلوس کی روش اهل معامله و زد و بند نیست. کی روش مربی بزرگی است که به توانائی و تفکری که دارد اعتقاد کامل دارد و این ویژه گی را به بازیکنان تیم اش منتقل کرده است. از طرفی سوریه همیشه برای تیم ایران حریفی خطرناک و متوقف کننده تیم ملی کشورمان بوده است.
۲.درست که رژیم بشار اسد مورد حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی است اما جمهوری اسلامی بارها نشان داده وقتی پای قدرت فرا منطقه ای نظام در میان باشد دوست و دشمن و غریب و آشنا و کوچک و بزرگ نمی شناسد. به طور مثال تیم ملی فوتبال فلسطین در تهران میهمان ایران بود و بازیکنان ایرانی تا جائی که توان داشتند برای پیروزی مقابل این تیم بسیج شدند و با نتیجه هفت بر صفر پیروز شدند. آن دیدار در اوج یکی از درگیریهای فلسطین و اسرائیل برگزار می شد. چنان تیم فلسطین در آن دیدار تحقیر شد که حسین شریعت مداری در کیهان نوشت:
گفته اند «پهلوانان نمی میرند» که باید گفت؛ پهلوانان هم می میرند. می گویند؛ منظور آن است که یاد و خاطره پهلوانان همیشه زنده می ماند. این گزاره نیز مخدوش است و چه بسیار پهلوانانی که آمده اند و رفته اند و امروزه یادی از آنها در خاطر هیچکس باقی نیست. چهارشنبه شب هفته گذشته- ۱٣/۷/۹۰- تیم ملی فوتبال کشورمان در یک دیدار تدارکاتی تیم فوتبال فلسطین را با نتیجه ۷ بر صفر شکست داد و به نوشته ورزشی نویسان «جشنواره گل به راه انداخت»!...
٣.کی روش در تلاش است که دروازه تیم بسته بماند و شکستی را متحمل نشود زیرا موضوع رتبه بندی کذائی فیفا مطرح است که تیم ایران بتواند در سید بندی در قرعه کشی نهائی که در آذرماه امسال در روسیه برگزار خواهد شد از قرعه مناسبی برخوردار شود.
۴.از آنجائی که دیدار ازبکستان و کره جنوبی و ایران و سوریه و قطر و چین همزمان است و صعود و عدم صعود دو تیم ازبکستان و کره جنوبی در درجه اول به خودشان و نتیجه آن بازی بستگی دارد هرگونه گمانه زنی در بازی ایران و سوریه مبنی بر زد و بند منتفی و بی پایه و اساس است.
۵.بازیکنان تیم ملی با لباس و پرچم جمهوری اسلامی در دیدارهای رسمی ظاهر می شوند اما در بین آنان بازیکنانی نیز هستند که مخالف جنگی هستند که در سوریه با مشارکت جمهوری اسلامی ادامه دارد و نگاه و تفکرشان صلح و دوستی است.
در کنفرانس رسانه ای دیروز هم کی روش و هم ایمن حکیم مربیان ایران و سوریه با قاطعیت شائبه هر گونه تبانی را رد کردند و هر دو مربی از پیروزی بر یکدیگر سخن گفتند.

حال, نگاهی به دیروز و امروز سوریه در تهران بیاندازیم:
مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴؛ ایران صفر- سوریه یک
ایران که در تهران به مرحله بعدی صعود کرده بود با ترکیبی متفاوت و در حالی که انگیزه ای برای پیروزی وجود نداشت و دیدار تشریفاتی بود در دومین بازی خود مقابل سوریه مغلوب شد. مسابقات مرحله نخست انتخابی جام جهانی۱۹۷۴ بصورت دوره ای در تهران بر گزار می شد.
مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴؛ ایران یک- سوریه یک
مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸؛ ایران ۲- سوریه ۲
مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۰؛ ایران یک- سوریه یک
مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷؛ ایران یک- سوریه یک
مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸؛ سوریه صفر- ایران صفر
در آن چه که ممکن است در بازی ایران و سوریه روی دهد من هم با نویسنده العربیه هم عقیده هستم، جائی که نوشته است:
در یکی از دیدارهای این روز، سوریه باید در ایران به مصاف تیم صدرنشین گروه برود. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که سوریه بعد از تحمل شش سال جنگ و آشوب داخلی بتواند در انتخابی جام جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد.
...در نهایت اما موضع این بازیکنان آرام‌تر از قبل شد و فراس الخطیب و عمر السومه بازیکنانی بودند که تصمیم به بازگشت به تیم ملی کشورشان گرفتند. سوریه در حالی باید سه شنبه برابر ایران بازی کند که تیم کارلوس کی‌روش عملکرد بی‌نقصی داشته است. البته بازگشت عمر السومه به تیم ملی سوریه می‌تواند ورق را به نفع سوری‌ها برگرداند. او ابراز امیدواری کرده که بتواند با برتری برابر ایران شادی را به مردم سوریه تقدیم کند. موفقیت کشورهای جنگ زده برای آسیایی‌ها چیز جدیدی نیست. در سال ۲۰۰۷ نیز تیم جنگ زده و بحران زده عراق توانست قهرمان جام ملت‌های آسیا شود. قهرمانی که به جای رفتن به بغداد در کاخ سلطنتی قطر از آنان استقبال شد!
پیروزی مقابل ایران در دیدار روز سه شنبه و شکست کره جنوبی برابر ازبکستان در آخرین دور بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱٨ سهمیه دوم صعود مستقیم گروه را نصیب سوریه می کند.

جدول گروه:
۱- ایران ۲۱ امتیاز
۲- کره جنوبی ۱۴ امتیاز
۳- سوریه ۱۲ امتیاز
۴- ازبکستان ۱۲ امتیاز
۵- چین ۹ امتیاز
۶- قطر ۷ امتیاز


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست