یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حضور زنان در استادیوم آزادی در بازی ایران – سوریه تکذیب شداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٣ شهريور ۱٣۹۶ -  ۴ سپتامبر ۲۰۱۷فریبا مرادی پور: تیم ملی فوتبال ایران سه شنبه ۱۴ شهریور ماه در چارچوب آخرین دیدار مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه در تهران به مصاف سوریه خواهد رفت. صعود تیم ملی ایران از قبل مسجل شده است لذا این بازی فارغ از نتیجه آن دیداری است که تماشاگران و حامیان تیم ملی بدور از استرس می خواهند از بازی ملی پوشان لذت ببرند.
در فضای بیرون از مسابقه و در ارتباط با موضوع تکراری و لاینحل حضور بانوان، نیمی از جمعیت ایران در ورزشگاهها، اعلام فروش اینترنتی و تائید خرید بلیط توسط بانوان در گزینه جنسیت شور و هیجان فزاینده ای را در محافل ورزش بانوان ایجاد کرد و این امیدواری پدید آمد که بانوان نیز می توانند بازی ایران و سوریه را در ورزشگاه آزادی از روی سکوها تماشا کنند. خبری که در فضای مجازی پخش شد ولی ناگهان خیلی زود این خوشحالی به ناامیدی و غم تبدیل شد.
در ابتدا در سایت خرید الکترونیکی بلیت, گزینه جنسیت فعال بوده و کاربران میتوانستند با انتخاب جنسیت "خانم" بلیت خود را تهیه کنند. در پی انتشار خبر خرید بلیت توسط بانوان در فضای مجازی و همینطور انتشار خبر از خبرگزاری ایسنا, روابط عمومی شرکت توسعه مدیریت هوشمند برهان مبین که کارفروش الکترونیکی بلیت را انجام میداد ابتدا با نشر یک اطلاعیه فوری خبر ورود بانوان به ورزشگاه را تکذیب کرده و با کم کردن بلیتهای خریداری شده توسط بانوان سعی در نشان دادن عدم مطالبه بلیت از سوی بانوان داشت .در این اطلاعیه آمده بود: "خرید بلیط توسط ٨ نفر از بانوان به علت عدم دسترسی این سامانه به سایت ثبت احوال انجام پذیرفته است. لذا فروش بلیت این بازی مانند دیگر بازیهای فوتبال به علت نداشتن جایگاه اختصاصی جهت استقرار بانوان در ورزشگاه ممنوع بوده و مبلغ خریداری شده به افراد توسط این شرکت مسترد خواهد شد".
کمیته حراست فدراسیون فوتبال نیز شایعه حضور بانوان در ورزشگاه آزادی را قویا تکذیب کرده و این مساله را باگ سایت فروش الکترونیکی بلیت قلمداد کرد. از آنسو شرکت برهان مبین نیز متن اطلاعیه فوری خود را اصلاح کرده و "خرید بلیط توسط ٨ نفر از بانوان" را به "خرید بلیط توسط بانوان" تغییر داد و ضمنا با ارسال پیامک به خانمهایی که اقدام به خرید بلیت کرده بودند از آنان درخواست کرد که با ارسال شماره کارت متصل به شتاب به شماره سامانه ۲۰۰۰۲۹۰ جهت استرداد وجه اقدام نمایند.
بهرحال چه این مساله ناشی از باگ سایت مذکور باشد (که از زمان راه اندازی سایت وجود داشته است) چه ناشی از شیطنت فدراسیون فوتبال ایران برای نشان دادن حق حضور زنان در استادیوم ها به AFC و FIFA,کماکان بانوان ایرانی از ورود به استادیوم های فوتبال باز خواهند ماند.
اما تلاش زنان ایرانی برای ورود به وزشگاهها همچنان ادامه دارد آنچنان که حساب توییتری "زنان و ورزشگاه" نوشته بود: "ما مثل سیاه پوستهایی بودیم که میخواستند برای اولین بار روی صندلی اتوبوس بنشینند".


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست