یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کره جنوبی-ایران - انتخابی جام جهانی.۲۰۱۸
مرگ و زندگی در دیداری تاریخ سازاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٨ شهريور ۱٣۹۶ -  ٣۰ اوت ۲۰۱۷پنچشنبه ٣۱ آگوست .کره جنوبی - ایران ساعت ۱۶:٣۰.به وقت تهران
داور وسط: پیتر گرین.استرالیا
کمک داور اول: دیوید والش
کمک داور دوم: ناتان مک دونالد
داور چهارم: دیمیتری ماشنزوف از قرقیزستان
ناظر داوری: سیدکریم عبدل از اردن
ناظر مسابقه: روبرت تورس از گوام   

”ما برای بازی با کره احترام زیادی قائل هستیم. این تیم بازی‌های خانگی‌اش را برده و ما مثل بازی‌های گذشته، مسابقه فردا را جدی می‌گیریم و می‌دانیم که این بازی مرگ و زندگی برای ماست. بازی فردا برای ما می‌تواند تاریخ‌ساز باشد.” کارلوس کی روش

اخبار روز-کرد سنندجی: ایران تاکنون سه بار با خیالی آسوده به جام جهانی صعود کرده است و چند ماه قبل از پایان دیدارهای انتخابی بار سفرهای خود را به جام های جهانی بسته است.
اولین بار که اولین حضور ایران در جام جهانی نیز محسوب می شود به سال ۱۹٨۷ اتفاق افتاد و ایران در یک بازی مانده به پایان بازهای انتخابی در تهران با پبروزی بر استرالیا جواز صعود مستقیم را برای نخستین بار کسب کرد و بازی باقی مانده با کویت که در خاک این کشور برگزار شد برای ایران تشریفاتی بود ولی با این وصف ایران در آن بازی تشریفاتی نیز کویت را شکست داد. ایران در آن دوره بدون شکست صعود کرد.
دومین صعود قبل از پایان دیدارهای انتخابی به سال ۲۰۰۵ بود که تیم ایران به مربیگری برانکو ایووانویچ مربی کنونی پرسپولیس در تهران با پیروزی بر بحرین به جام جهانی ۲۰۰۶صعود کرد و دیدار باقی مانده با ژاپن که تشریفاتی بود در توکیو بسود ژاپنی ها تمام شد .
سومین بار همین خرداد امسال روی داد و تیم ایران به مربیگری کارلوس کی روش زودتر از بقیه به همراه برزیل به عنوان دو تیم نخست به جام جهانی صعود کرد و بازی برابر کره جنوبی در سئول و دیدار با تیم قدر سوریه در تهران برای تیم ملی کشورمان تشریفاتی شد.
کارلوس کی روش که این روزها بخاطر برآورده نشدن درخواستهای منطقی اش در محدوده مسایل فنی و تدارکاراتی رایج در جهان زیاد از اوضاع راضی نیست با مشغله فکری جدیدی نیز مواجه شده که اخراج دانیل گاسپار دستیار وی توسط فدراسیون فوتبال و موضوع مسعود شجاعی که در گفتگو با خبرگزاری رویتر در باره عدم دعوت مسعود ناراحت نشان می داد ,بشدت به بازی برگشت کره و ایران به عنوان یک دیدار رسمی و جدی نگاه می کند که نگاه و باور درستی است.


این دیدار بسیار متفاوت و تا حدودی نیز عجیب است. متفاوت از این منظر که ایران به جام جهانی صعود کرده است و کره جنوبی که به قطر باخته است و با سوریه مساوی و به سختی از سد چین عبور کرد نیاز مبرم به سه امتیاز بازی با ایران در خانه خود دارد. عجیب از این نگاه که کی روش نمی خواهد توازن روحی و روانی تیم را با یک باخت احتمالی مقابل کره جنوبی به خطر بیندازد. کی روش تاکنون نشان داده وی هیچ کاری را شوخی نمی گیرد و با روحیه مضاعف و بسیار جدی به نتایج بازی ها می نگرد.کره بعد از هشت صعود متوالی به جام جهانی در این دوره برای صعود مجدد در خط قرمز قرار دارد. کی روش و هر کارشناس دیگری خوب می دانند در قاره آسیا ,استرالیا ,ژاپن ,کره جنوبی و ایران چهار تیم طراز اول این قاره هستند و بقیه تیمها بیشتر موسمی و فصلی هستند تا ثابت و پایدار. این بازی از نظر مقبولیت یافتن تاکتیک های کی روش فوق العاده مهم است. زیرا دیداری است که شاگردان وی استرس و حالات پیچیده روانی و روحی و دغدغه خاطر صعود را ندارند. چیدن ترکیب تیم ایران در برابر کره جنوبی راز و رمزی است که تا ساعاتی قبل از بازی هم چنان در فکر کی روش مخفی باقی می ماند. کی روش تاکنون از سه سیستم بازی متفاوت:۱-٣-۲-۴، ۲-۴-۴ و ٣-٣-۴. استفاده کرده است .در بازی با کره جنوبی وی ممکن است به ریسکی دست بزند تا حریف را در خانه متحیر و سردرگم کند.بدین صورت از سامان قدوس وامید نورافکن ناشناخته استفاده کند تا از طرفی آرایش فکری مربی کره را بهم ریزد و هم این که یکی از تاکتیکها و گزینه های فکری خود را از میان سایر آلترناتیوها پیاده کند ,سورپرایزی جدید! شاید هم وی به استراتژی متوسل شود که در دیدارهای این چنینی که سابقه سنتی و امتیاز روانی فوق العاده ای برای هر دو تیم دارد از آن استفاده می کرد یعنی دست نزدن به ترکیب اصلی که در دیدارآخر مقابل ازبکستان داشت.دوری چند ماهه دژاگان کاپیتان دوم تیم ملی و آسیب دیدگی مزمن جلال حسینی دفاع میانی مستحکم و محرومیت سردار آزمون بخاطر دو اخطار ه بودن از جمله عواملی است که مرتضی پور علی گنجی سامان قدّوس نورافکن و عزت الهی را می توان در سور پرایز سر مربی ایران یافت.

آن چه که مسلم است در نگاه به نیمکت دو تیم ,تجربه دانش و اعتبار جهانی کی روش ,برندی است که می تواند نیمکت کره جنوبی را که زمانی عضو تیم کره جنوبی بود و در آن دیدار معروف در جام ملتهای آسیا در سال ۹۶ که بازی را ۶ بر ۲ به تیم ملی کشورمان باخت از هم اکنون کیش و مات کرده باشد.کره جنوبی تاکنون با یازده گل زده بهترین حمله را داشته و در خط میانی نیز با داشتن دو هافبک خلاق ,موفق نشان داده اما خط دفاعی این تیم در ساختن اتوبان برای عبور حریفان آماده نشان داده و چراغهای سبز متعددی برای حریفان روشن کرده است و ده گل را در کیسه اندوخته. ایران خط دفاعی مستحکمی در گروه خود داشته و در خط هافبک نیز موفق بوده اما در حمله تک گل های سه امتیازی ایران از ضعف فاز تهاجمی سخن به میان می آورد. شاید انگیزه بقاء و حذف نشدن کره جنوبی از کورس صعود بتواند خط دفاعی ایران را در دیدار امروز پنچشنبه محک جدی تری بزند.
سایت "نیوزوان" کره در گزارشی پیرامون اردوی آماده سازی کره جنوبی و تلاش های سرمربی جدید برای سروسامان دادن به اوضاع بحرانی این تیم مدعی شد شین تائه یونگ با وجود بی تجربگی در مربیگری تیم های بزرگسال ,اما, با انگیزه در صدد آماده کردن تیم برای مقابله با ایران و سپس ازبکستان در دو دیدار مرگ و زندگی کره در مقدماتی جام جهانی است. در این گزارش, سایت کره ای مدعی شد تائه یونگ, استراتژی جالبی برای شکست طلسم ناکامی های این تیم برابر رقیب سنتی خود در قاره آسیا دارد . وی با همان تفکری که ایران را به قدرت اول قاره تبدیل کرده این بار به این مربی پرتغالی و شاگردانش ضربه بزند. تفکری غالب بر فوتبال تدافعی و استفاده از تک موقعیت ها تا بردی با حداقل گل به دست بیاید. درست مثل چهار بازی گذشته که ایران موفق شده کره را با یک گل از پیش رو بردارد. نسخه ای که شین تائه یونگ برای از کارانداختن تاکتیک تیم ملی ایران می پیچد، عبارت است از"اعمال پرس شدید بر روی خط دفاعی ایران توسط مهاجمان و منع آنها از ارسال پاس های بلند" و همچنین جایگزینی پرس منطقه ای بر پرس فردی نسبت به بازی رفت.
کی‌روش معتقد است: واقعیت شفاف این است که ما هم در دفاع و هم در حمله باید بهترین عملکرد را داشته باشیم. این یک اصل است که برای بهتر حمله کردن باید خوب دفاع کنید و برای بهتر دفاع کردن باید خوب حمله کنید. ما می‌دانیم که بازیکنان‌مان درون زمین برای یکدیگر از جان گذشتگی می‌کنند و این روحیه تیمی ما است. ما وقتی گل می‌زنیم از بازیکن اصلی تا نیمکت نشین در آن سهیم هستند و وقتی گل می‌خوریم انگشت اتهام به سمت کسی دراز نمی‌کنیم.
سرانجام در کنفرانس رسانه ای قبل از بازی کی روش که دو باره مقابل سئوال خبرنگار رویترز قرار گرفت که در مورد محرومیت مسعود شجاعی پرسیده بود, از مترجم اش خواست تا ذوق شاعرانه اش را به رخ حاضرین بکشاند. آرین قاسمی از قول کی روش شعری از یک ترانه مشهور انگلیسی را به زبان آورد: اگر تا به حال مرا نشناخته ای هرگز مرا نخواهی شناخت ...                                                                              با تمام این توصیف ها برای دیدار کره جنوبی و ایران باید هم چنان به فلسفه-توپ گرد است و دروازه دراز-باور داشت!

برنامه مسابقات روز پنجشنبه در گروه A
کره جنوبی - ایران ساعت ۱۶:٣۰
سوریه - قطر ساعت ۱۶:٣۰
چین - ازبکستان ساعت ۱۶:٣۰

جدول گروه A:
۱- ایران ٨ بازی ۲۰ امتیاز
۲- کره جنوبی ۱٣امتیاز
٣- ازبکستان ۱۲ امتیاز
۴- سوریه ٨ بازی ۹ امتیاز
۵- قطر ٨ بازی ۷ امتیاز
۶- چین ٨ بازی ۶ امتیاز


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست