یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کرکوک در رفراندم جدایی کردستان عراق شرکت می کند


• شورای استانی کرکوک در شمال غرب عراق تصویب کرده که این استان در همه‌پرسی ماه آینده جدایی اقلیم کردستان شرکت ‌می‌کند. نمایندگان عرب و ترکمن این شورا، با این تصمیم مخالفت کرده اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۷ شهريور ۱٣۹۶ -  ۲۹ اوت ۲۰۱۷شورای استانی کرکوک در شمال غرب عراق تصویب کرده که این استان در همه‌پرسی ماه آینده جدایی اقلیم کردستان شرکت ‌می‌کند.

کرکوک با این که در کنترل حکومت اقلیم کردستان است، جزئی از این اقلیم محسوب نمی‌شود. همیشه بر سر این منطقه میان دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان اختلاف نظر وجود داشته است.
خبرنگار بی بی سی از کرکوک می نویسد، تصمیم به شرکت در رفراندوم جدایی ممکن است باعث تشدید تنش‌ها در استان چند قومیتی کرکوک شود. زیرا در صورت رای مثبت به جدایی، این کار با توجه به نفوذ دولت مرکزی، بسیار دشوار خواهد بود.
حدود سه سال قبل در جریان درگیری‌های داخلی در عراق، و پس از محاصره کرکوک توسط نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش)، پیشمرگ‌های کرد این استان نفت‌خیز را تحت کنترل گرفتند.
هرچند دولت مرکزی عراق با برگزاری رفراندوم مخالفت کرده، اما اقلیم کردستان می‌خواهد در ۲۵ سپتامبر همه‌پرسی را برگزار کند.
در سال ۲۰۰۳ هنگامی که آمریکا عراق را اشغال کرد، فرصتی برای کردها پیش آمد تا کرکوک را به کنترل درآورند. اما دولت ترکیه به کردهای عراق هشدار داد در صورت اشغال کرکوک، مداخله نظامی خواهد کرد.
رفراندوم جدایی کردستان از عراق مخالفان بسیاری دارد از جمله ایران، ترکیه و آمریکا.
کشورهای همسایه نگران آن هستند که استقلال کردستان عراق راه را برای جدایی‌طلبی سایر اقلیت‌های کرد در کشورهای دیگر هموارتر کند.
ایران اسفندماه سال گذشته با دولت مرکزی عراق تفاهم‌نامه‌ای را برای توسعه میدان‌های نفتی کرکوک امضا کرد.
ذخایر نفتی کرکوک ۹ میلیارد بشکه تخمین زده شده است.
رای شورای کرکوک برای پیوستن به همه‌پرسی دور از انتظار نبود چرا که بیشتر اعضای آن را کردها تشکیل می دهند. در واقع ٢٦ کرسی از ٤٤ کرسی این شورا در دست کردهاست. شش نفر از اعضای عرب و ٩ نفر از ترکمان‌های شورا به این همه‌پرسی رای منفی داده‌اند


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست