یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نه مسعود شجاعی بلکه «آزادی» قربانی منافع نظام می شود!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۵ شهريور ۱٣۹۶ -  ۲۷ اوت ۲۰۱۷اخبار روز- کرد سنندجی: جلال چراغپور را از قبل از انقلاب می شناسم. چندی بیش وقتی اسدی از دبیر کل فدراسیون فوتبال عزل شد، تئوریسین مطرح فوتبال ایران مطالبی را بیان داشت که یکی از دردهای کنونی فوتبال کشور است. وی گفته است:

٣.در ٣٠ ساله گذشته به اندازه انگشتان یک دست هم شاهد حضور چهره‌هایی چون اسدی در فدراسیون فوتبال نبودیم و برکناری او فقط باعث تاسف است. امروز دلم برای این فوتبال سوخت و یاد جمله همیشگی مدیران غیرفوتبالی افتادم که بارها از سوی آنها شنیده‌ام. آنها می‌گویند چیزی که بقای مدیران غیرفوتبالی را تثبیت می‌کند دوری فوتبالی‌ها و درس خوانده‌های این رشته است.
٤- پس از صعود به جام جهانی انتظار همه صعود از گروه خود در جام جهانی بود، اما کی‌روش حتی حاضر نشد وعده تلاش برای چنین کاری را به مردم دهد. مطمئن باشید پس از قرعه‌کشی جام جهانی گروه حامیان کی‌روش که همیشه بی‌دلیل از او حمایت کرده‌اند گروه تیم ملی را گروه مرگ خواهند نامید. البته این گروه را که می‌توان -دگر بررسی -هم نامید. پس از ناکامی در جام جهانی عملکرد تیم ملی را دقیقا مانند بازی با آرژانتین بزرگ‌نمایی خواهند کرد تا جایی که مردم برای یک شکست به خیابان‌ها بریزند. شاید تا امروز هیچ کس فکر هم نکرده باشد این گروه دگر بررسی چه کاری با بازی با آرژانتین کردند و از آن مهم‌تر چه کاری با دیدار مقابل بوسنی کردند که شاید خیلی‌ها اصلا آن بازی و آن شکست را به خاطر هم نیاورند. در خصوص تاج هم می‌خواهم بگویم می‌توان او را «دگر مدیر» نامید.

بیش از پنچ دهه است که با فوتبال و ورزش زندگی می کنم. از هزار مورد شاید یک مورد آن هم در موضوعی خاص از جانبه سرمربی تیم ملی یک کشوری در تمام قلمرو های ورزشی بیانیه و اطلاعیه ای نوشته شده باشد. اما کارلوس کی روش از روزی که سوار بر موج فوتبال ایران شد و نادانی و ناآگاهی مسئولین فدراسیون و چاپلوسی تعدادی از رسانه ها را درک کرد به صدور بیانیه ها و اطلاعیه های متعدد و پی در پی اقدام کرد.
این که در عصر انقلاب ارتباطات, آزادی بیان و نشر افکار ضروریات و بدیهیات بیشتری یافته تردیدی نیست. اما قرار نیست آزادی بیان را در مرگ خوب است برای همسایه, معنی و تعبیر کرد. کاری که آقای کیروش با مسعود شجاعی انجام داد در تفسیر همین مرگ خوب است برای همسایه می گنجد.
شکی نیست از منظر فنی و در قلمرو بازی فوتبال, ایشان می توانند به کمبودها و ابزار کارشان معترض باشند و هر بازیکن و هر کمکی را که مد نظرشان باشد انتخاب و به همکاری دعوت کنند. اما اگر ایشان در همین چهاردیواری عمل می کردند نقد بر عملکرد ایشان بسیار کاهش می یابد و شاید فقط موردی و در قلمرو زمین چمن اتفاق می افتاد.
در حالی که محتوی بیانیه ها و اطلاعیه های ایشان خلاف این جهت گیری را نشان می دهد.
کدام مربی فوتبال در سطح کارلوس کی روش را می شناسید که زیر پرچم ایده ئولوژی نظام سینه سپر کند! دست گرفتن و اهتزاز پرچم یک کشور خارج از فلسفه وجودی اش یک موضوع پذیرفته شده برای ورزشکاران و مربیان است و ایراد اساسی بر این قبیل رفتار نیست اما زیر پرچم ایده ئولوژی قرار گرفتن دیگر نه فقط جایز نیست بلکه دفاع از ایده ئولوژی حاکم تعریف می شود.
آن کارلوس کی روشی که قبل از انعقاد قرارداداش در اولین حضور در ایران در کنفرانس خبری از نبود و غیبت –خانم و زن-خبرنگار و عکاس متلک و طنز نثار فدراسیون و نظام می کرد با این کارلوس کی روش امروزی تفاوت های زیادی کرده است. در آن روزها وی بر اساس جهان بینی رایج در جهان دموکراتیک فکر, نظر و عمل داشت و امروز به پیروی از افکار قرون وسطائی موضع گیری می کند. و آزادی بیان و اندیشه بازیکنان تحت رهبری اش را هم می فروشد و هم قربانی می کند. کارلوس کی روش در باره حذف مسعود شجاعی قهرمان، گفته است:
برای آوردن بازیکنان جوان تر به تیم و آماده سازی جام جهانی روسیه از بازیکنانی چون روزبه چشمی (دفاع) امید نورافکن (هافبک) و سامان قدوس (مهاجم) استفاده کرده ایم. همانطور که هنگام ورود به کره جنوبی اعلام کردم، باید بگویم که زمانی می آموزیم که با بهترین تیم ها مسابقه دهیم. بنابر این، لیست دعوت شده، استراتژی ما را برای کار با گروهی از ٣۷ بازیکن نخبه منعکس می کند. ضمن این که این لیست و تفکرات بدان معنی نیست که بازیکنان با تجربه ای که برای همیشه با خود داشتیم، کنار بگذاریم. بازیکنانی مانند پژمان منتظری، مسعود شجاعی، آندرانیک تیموریان و خسرو حیدری به کار خود در لیست ٣۷ نفره بازیکنان نخبه به عنوان گزینه های مهم برای تیم ملی ادامه می دهند.
نخیر جناب کی روش! اگر شما اعلام می کردید خواست فدراسیون و نظام این است که مسعود شجاعی دعوت نشود هم واقعیت را گفته بودید و هم مردم به شما آفرین می گفتند! شما بر نقض حقوق بشر و سانسور و خفقان مهر تصدیق زدید. این طور تصمیم گیری ها فقط برای فدراسیون فوتبالی خوب است که رهبران امنیتی آن از چند سال بیش به شما و توصیه و گوشزد کرده اند که سعی کنید در تیم تان افراد یاغی و معترض حضور نداشته باشند! غیر از این است؟

در اطلاعیه جدید شما که ادامه دار خواهد بود چنین نوشته اید:
دوستان عزیز،
سه ماه پس از صعودمان به جام جهانی، باید برنامه ای انگیزشی و چالشی وجود داشته باشد که توسط یک بودجه با ثبات و قوی تامین می‌شود. ولی متاسفانه وضعیت فعلی اینگونه نیست و اگر این حمایت در زمان مناسب انجام نشود و اگر اشتباهات گذشته را تکرار کنیم، در مسیر ناهموار گذشته گام برداریم، با توفان شن روبرو خواهیم شد.

دوستان عزیز،
بالاتر از این وضعیت بی ثبات اقتصادی، ما با بادهای ویرانگر پیش بینی نشده و خطرناکی روبرو هستیم که به سمت ما می‌وزند. مطمئنا تیم ملی به این اتفاقات نیازی ندارد و بدون شک، هواداران و حامیان تیم هم انتظار چنین اتفاقاتی را ندارند. ما باید بر صحبت های انگیزشی رئیس جمهور روحانی، پس از صعودمان به جام جهانی ۲۰۱٨ تاکید کنیم:
٨۰ میلیون!
یک ملت!
یک ضربان قلب!
تنها با تامین به موقع منابع مالی می‌توان انگیزه لازم را در آماده سازی برای جام جهانی به وجود آورد و حس بردباری و کنار هم بودن را به وجود آورد تا در روسیه به دنبال رویاهایمان باشیم. فارغ از شرایطی که داشتیم، روحیه و ذهنیت تیم ملی همیشه "فراتر از انتظارات" بوده است و غیرقابل قبول و غیر قابل درک است که پاداشی مثل باقی اوقات به این تیم داده شود نه "فراتر از انتظارات".
همه ما باید روی دیدار با کره جنوبی و سوریه تمرکز کنیم، همه برای تیم ملی!
کارلوس کی‌روش

مسعود شجاعی از درد و رنج و اختناق و سانسور در دیار این مردمان و سایر نقاط ایران سخن گفت و از صلح و دوستی! آقای کی روش شما پذیرفتید اسرائیل، کشور اسرائیل نیست بلکه- رژیم صهیونیستی است!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست