یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتشار سند ارزش‌ها و معیارهای ضروری برای همبستگی کردها


• در آستانه برگزاری رفراندوم در کردستان عراق، شورای رهبری کنفدرالیسم جوامع کردستان سندی در رابطه با ارزش‌ها و معیارهای همبستگی ملی منتشر کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۹ مرداد ۱٣۹۶ -  ۲۰ اوت ۲۰۱۷
به گزارش اخبارروز به نقل از خبرگزاری فرات، شورای رهبری ک.ج.ک در نقشه‌راهی که منتشر کرده است با یادآوری آغاز دومین دور تلاش‌های کنگره ملی کردستان در راستای همبستگی ملی می‌گوید در دور نخست از جمله در نشست مشورتی اخیر در سلیمانیه، نمایندگان احزابی از چهاربخش کردستان و روشنفکران و شخصیت‌های مستقل در مورد اهمیت اتحاد رایزنی کردند.

این سند با تأکید بر آنکه اتحاد ملی فقط از طریق همسبتگی جریانات سیاسی به دست نمی‌آید بر لزوم مشارکت گسترده ی اجتماعات فرهنگی، نویسندگان، سندیکاها، سازمان‌های زنان و جوانان و جمعیت‌ها و گروههای دینی موجود در جغرافیای سرزمینی کردستان در این گفتگوها تأکید کرده است.

شورای رهبری ک.ج.ک با تأئید اینکه عدم تحقق همبستگی ملی علاوه بر مانع‌تراشی نیروهای سلطه‌جو، زمینههای اجتماعی نیز دارد می‌گوید عواملی مانند بخش‌گرایی، نگاه عشایری، مذهب‌گرایی و تنگ‌نظری حزبی در کردستان در این معضل دخیل هستند.

در این نقشه‌راه توضیح داده شده که اتحاد ملی مد نظر کردها در ادامه ی آن مفهومی از ملت نیست که با شاخصه های شوونیستی و دولت‌گرا در اروپا شکل گرفت و به نقاط دیگر جهان سرایت کرد. ملی شدن کردها باید بر اساس ارزش‌های دمکراتیک و مغایر با ملی‌گرایی کنونی ترک، عرب و فارس باشد که سیاست یکسان‌سازی و پاکسازی فرهنگی دیگران را در دستور کار دارد.

ک.ج.ک با مردود دانستن امیال نژادپرستانه و دولت‌گرا در میان برخی نیروهای کرد تأکید می‌کند اتحاد ملی در صورتی ارزشمند خواهد بود که از منطقی دمکراتیک و امروزی برخوردار باشد در غیر اینصورت راه را بر جنگی بی‌پایان و خطرناک با دیگر ملل منطقه بازخواهد کرد.

این نقشه راه ایجاد یک بینش ملی مشترک در میان کردها با لهجه های متعدد و اجتماعات فرهنگی و مذهبی متنوع را از طریق یک تحول فکری ممکن می‌داند و تأکید می‌کند این فرایند کاری نیست که احزاب سیاسی به تنهایی از عهده آن برآیند.

ک.ج.ک در ادامهی نقشه‌راه خود گریزی به تاریخ کردستان زده و خواسته است مرزهای سیاسی موجود میان کردها مانعی برای اتحاد ملی و گفتگوی آنها نباشد.

ک.ج.ک می‌گوید هرچند زبان و میهن مشترک و پیشینه ی تاریخی، مولفه های هر ملیتی محسوب می‌شوند اما اشتراک ذهنی مولفه ای فراتر از این‌هاست که نمی‌توان آنرا در چارچوب مرزهای سیاسی گنجاند.

این سند با اشاره به اینکه کرمانج، سوران، بهدینی، لر، کلهر، لک، هورامی، زازا، فیلی و شبک با مذاهب کاکه ای، یارسان، ایزدی، زردشتی، علوی، بهایی، سنی و شیعه و همچنین کردهای خراسان، اروپا، روسیه و قفقاز و سراسر جهان بخشی از ملیت کرد محسوب می‌شوند می‌گوید ملت‌سازی در کشورهای منطقه با سیاست یکسان‌سازی فرهنگی علیرغم لطماتی که به کردها زده ناکام مانده است.

ک.ج.ک یادآوری می‌کند کردها از ملل کهن خاورمیانه هستند که سرزمین مادری آنها در سال ١۶٣٩ با عقد پیمان قصرشیرین میان امپراتوری‌های صفوی و عثمانی به دو بخش و در اثر عهدنامه های سایکس-پیکو و لوزان در سال‌های ١٩١۶ و ١٩٢٣ در میان چهار کشور ترکیه، ایران، سوریه و عراق تقسیم شد.

نقشه راه ک.ج.ک یادآوری می‌کند کردها پس از این تقسیمات در معرض نسل‌کشی قرار گرفتند و قیام‌های متعدد آنها به شکلی خونین سرکوب شد تا چنین ملیتی متلاشی شود با این وجود کردها به قیمت خون هزاران شهید از اضمحلال نجات یافته اند.

ک.ج.ک که در این سند خواسته است احزاب چهار بخش کردستان مرزهای استعماری ترسیم شده را به رسمیت نشناسند تأکید کرده این مرزها نباید مانعی روبروی همبستگی ملی کردها باشد که درد و سرزمین مشترک دارند.

این نقشه‌راه مسئله کرد را مسئله ی آزادی و دمکراسی دانسته و می‌گوید برای مواجهه با نظامی‌گری و سیاست پاکسازی فرهنگی در کردستان، کردها باید از مکانیزم‌های دفاعی، سیاسی و دیپلماسی مشترک برخوردار باشند و ایجاد دمکراسی‌های بومی در مناطق زندگی آنها می‌تواند به تثبیت دمکراسی در کشورهای منطقه نیز منجر شود.

پنج حزب و سازمان سیاسی دیگر کردستان ایران که علیه جمهوری اسلامی مبارزه می کنند ضمن حمایت از همهپرسی در کردستان عراق از مردم این بخش از کردستان می خواهند با رأی "آری" در این همه‌ پرسی شرکت کنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست