یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مجلس به ۱۶ وزیر رای داد


• شانزده وزیر پیشنهادی روحانی، از جمله وزرایی که در کشتارهای زندانیان سیاسی دست داشته و بازجویان فعالین جنبش سبز بوده اند، از مجلس رای اعتماد گرفتند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۹ مرداد ۱٣۹۶ -  ۲۰ اوت ۲۰۱۷نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ۱۶ وزیر پیشنهادی حسن روحانی رای دادند. در میان وزیرانی که با رای مجلس به کابینه دوازدهم راه یافتند، عاملان اعدام های زندانیان سیاسی، شکنجه گران و بازجویان فعالین جنبش سبز نیز حضور دارند.

با رای اعتماد مجلس به 16 وزیر کابینه ی دولت روحانی، امروز هیئت وزیران دوازدهمین رئیس جمهور جمهوری اسلامی تشکیل جلسه می دهد. آوایی، فضلی، ربیعی و آذری جهرمی در این کابینه حضور دارند.
رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی که از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شده بود و امروز پایان یافت . نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۱۷ وزیر پیشنهادی حسن روحانی، به ۱۶ تن از آنان رای اعتماد دادند. حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو، تنها فردی بود که نمایندگان به او رای اعتماد ندادند و او از راهیابی به مجلس باز ماند. بیطرف از چهره های اصلاح طلب نزدیک به خاتمی است و فراکسیون اصلاح طلبان مجلس نتوانستند حداقل همین یک چهره را وارد کابینه کنند.
تشریفات بررسی، سخنرانی موافقان و مخالفان و رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی اگرچه پنج روز طول کشید اما از همان ابتدا که روحانی فهرست وزرای پیشنهادی را در اختیار خامنه ای گذاشت تا بعد از اظهار نظر و توافق با وی اسامی به نمایندگان مجلس معرفی شود، روشن بود که مجلس در انتخاب وزرا نقش تشریفاتی خواهد داشت. نگاهی به آرای وزرای پیشنهادی نشان می دهد که اعتراضات مردم و نهادهای مدنی در مورد عملکرد وزرای پیشنهادی روحانی تاثیری در آرای نمایندگان نداشته و حتی برخی از وزرا از جمله وزیر کشور و کار که در چهار سال گذشته در سرکوب حقوق اساسی شهروندان و بگیرو ببند کارگران نقش برجسته ای داشتند آرای معنا داری گرفته اند.
در جلسه رای اعتماد مجلس بر اساس گزارش‌ها، وزیر دفاع با ۲۶۱ رای بیشترین رای نمایندگان را کسب کرد
از ۲۸۸ نماینده حاضر وزیر آموزش و پرورش ۲۳۸ رای، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۵۲ رای، وزیر اطلاعات ۲۵۲ رای، وزیر اقتصاد با ۲۴۰ رای، وزیر خارجه ۲۳۶ رای کسب کردند و به دولت دوازدهم راه یافتند
همچنین وزیر بهداشت ۲۵۳ رای، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۹۱ رای، وزیر جهاد کشاورزی ۱۶۴ رای، وزیردادگستری ۲۴۴ رای و وزیر دفاع ۲۶۱ رای کسب کردند
نمایندگان مجلس همچنین به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ۱۸۸ رای، به وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۴۱ رای، به وزیر پیشنهادی ارشاد ۲۴۲ رای، به وزیر کشور ۲۵۰ رای، به وزیر ورزش و جوانان ۲۲۵ و به وزیر نفت ۲۳۰ رای موافق دادند.
در ترکیب کابینه اقلیت های ملی و مذهبی و همینطور زنان سهمی ندارند و این حالی است که روحانی حتی در سخنرانی خود در مجلس همچنان ادعا دارد که می خواست وزیر زن معرفی کند اما نمی گوید که اگر وعده ی "شاید وقتی دیگر" نمی دهد، چرا در همین دور پایانی ریاست جمهوری خود چنین نکرد و یا به خواست کدام نیرو حق مشارکت زنان را زیر پا گذاشت.
علی ربیعی وزیر کار، رحمانی فضلی وزیر کشور، آوائی وزیر دادگستری، محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله چهره های کابینه ی پیشنهادی روحانی و مورد اعتماد مجلس هستند. وزرای که روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود می گفت جز زندان و اعدام بلد نیستند.
محمد جواد آذری جهرمی که روحانی با قاطعیت از او دفاع می کند کسی است که بنا به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر «مسئولیت‌هایی در زمینه امور شنود و استراق سمع» داشته و «بازجویی فنی» برخی از زندانیان سیاسی را برعهده داشته است.
بنابر این گزارش، او همراه با «تیمی از مأموران وزارت اطلاعات» در زمان بازداشت «حداقل پنج نفر از اعضای ستاد قیطریه (ستاد میرحسین موسوی)» در محل سکونت‌شان حضور داشته و کار «جمع‌آوری کامپیوتر، موبایل و سایر ابزار‌های مرتبط با تکنولوژی» را انجام داده و پس از آن از آنها «بازجویی فنی» کرده بود. روحانی در دفاع از وی گفت: شاهد بودم که همیشه در مساله امنیت و آزادی این دو را با هم میدید، این ناحق است که بگوییم او آزادی را به مذبح می‌برد.
وزیر کار و تعاون چهره ی امنیتی دیگری که در چهار سال وزرات وی جنبش کارگری ایران بیشترین ضربات را متحمل شده، بیکار، فقر، ناامنی شغلی، بگیروببند فعالان کارگری افزایش یافته و کارفرمایان چنان به حمایت وزارت کار اطمینان دارند که بدون هرگونه نگرانی قانون کار را زیرپا می گذارند، خودشان دستورالعمل و قانون کار می نویسند و نمونه ی کارخانه "چسب هل" در تبریز کارخانه را به اردوگاه اجباری صدها کارگر تبدیل می کنند.
در جلسه ی رای اعتماد رئیس جمهور با نام بردن از هر ۱۷ وزیر پیشنهادی نقاط مثبت و خواسته‌هایش را مطرح کرد وقتی به آوایی رسید گفت که من از او جز چند خواسته مثل حقوق بشر و موضوع تعزیرات درخواست دیگری ندارم. روحانی سکان دفاع از حقوق بشر و حقوق شهروندان را به کسی می سپارد که رسما از طرف اتحادیه ی اروپا به عنوان ناقض حقوق بشر شناخته شده است. او نماد یکی از آنان است که در 38 سال حکومت جمهوری اسلامی شغلشان زندان و اعدام بوده است. آوائی در سال ۱٣۵٨ دادستان عمومی و انقلاب دزفول بوده و در سال ۱٣۵۷ دادستان عمومی و انقلاب اهواز. سال ۱٣۶۷ همان سالی است که جمهوری اسلامی زندانیان سیاسی را در زندان های سراسر کشور قتل عام کرد. تعدادی از این اعدام ها در اهواز اتفاق افتاد. گفته می شود سیدعلیرضا آوایی عضو هیات مرگ در شهر اهواز بوده است.
وزیر دادگستری پیشنهادی روحانی از جمله افرادی است که به علت نقض حقوق بشر در ایران توسط اتحادیه اروپا تحریم شده است. اتحادیه ی اورپا طی تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله سیدعلیرضا آوایی را از ورود به کشورهای این اتحادیه ممنوع کرد. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده بود علیرضا آوایی به دلیل مسئولیت در دادگستری استان تهران مسئول نقض حقوق بشر شناخته شده است.
روحانی از پیشینه ی آوائی و سایر وزرای پیشنهاد خود باخبر است. او می داند که آوائی، ربیعی و جهرمی تنها چهره ها ی امنیتی کابینه نیستند و او در صدر کابینه ای قرار گرفته که محصول توافق باخامنه ای است. توافق نه فقط روی چهره ها، بلکه سیاستی که قرار است آنان در چهارسال آینده پیگیری و پیاده کنند..

آرای وزرای پیشنهادی

بیطرف از میان ۱۷ گزینه پیشنهادی تنها وزیری است که از حضور در دولت دوازدهم بازماند.
وی از مجموع ۲٨٨ رای ماخوذه ۱٣٣ رای موافق را کسب کرد و ۱٣۲ نماینده رای مخالف و ۱۷ نماینده رای ممتنع دادند.
امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بیشترین رای مجلسیان را کسب کرد و پس از آن دکتر حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد.
رای اعتماد وزیران دولت دوازدهم به ترتیب آرا به این شرح است:
- امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ۲۶۱ رای
- حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۲۵٣ رای
- سید محمود علوی وزیر اطلاعات ۲۵۲ رای
- عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ۲۵۰ رای
- سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری ۲۴۴ رای
- سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۴۲ رای
- محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۴۱ رای
- مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی ۲۴۰ رای
- سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش ۲٣٨ رای
- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ۲٣۶ رای
- بیژن زنگنه وزیر نفت ۲٣۰ رای
- مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ۲۲۵ رای
- علی ربیعی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۹۱ رای
- عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۱٨٨ رای
- محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ۱۶۴ رای
- محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۵۲ رای.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست