یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نماز اجباری درکارخانه"چسب هل" تبریز و تهدید به اخراج مخالفان


• انتشار اخبار وادار کردن کارگران کارخانه "چسب هل" به شرکت در نماز جماعت و تهدید کارگران مخالف به جریمه مالی سنگین و اخراج به اعتراض گسترده ی کارگران و بازتاب آن در شبکه های اجتماعی منجر شده است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲٨ مرداد ۱٣۹۶ -  ۱۹ اوت ۲۰۱۷ مدیریت کارخانه چسب هل در تبریز از کارکنان خود خواسته است در نماز جماعت شرکت کنند و نماز بخوانند در غیر این صورت حداقل ۱۲۰ هزار تومان جریمه و حداکثر آن اخراج خواهند شد.

این اقدام کارخانه اگرچه در رسانه های دولتی بازتاب یافته اما همه ی آنها اجباری بودن شرکت درنماز جماعت، نصب دوربین و کنترل زمان دستشویی رفتن کارگران، اعمال مقررات جنسیت زده و تهدید به اخراج آنان را به عنوان «شرایط کاری متفاوت و تعجب برانگیز کارگران کارخانه چسب هل» گزارش کرده اند.

در دستورالعملی که در باره رفتارکارگران روی دیوار کارخانه نصب شده آمده است:

"خواندن نماز از مورخه ۱۳۹۳/۰۵/۲۵ برای تمامی آقایان اجباری شد. در غیراینصورت مشمول عکس العمل خواهد شد که حداقل آن جریمه ۱۲۰ هزار تومانی است یا اخراج می شوند."

در پاسخ به اعتراض کارگران از جریمه ۱۲۰ هزار تومانی برای نماز نخواندن، کارخانه چسب هل در حساب توییتر خود نوشت با توجه به این که شرکت خصوصی است و "به زور کسی را در کارخانه نگه نداشته"، اجبار برای نماز صحیح است.

کارفرمای این کارخانه گفت: "اصلا برای اقامه نماز این کارخانه را زده‌ام "

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی مجموعه دستورالعمل‌ها برای رفتار کارکنان، تحت عنوان “قوانین صنایع شیمیایی چسب هل” را پیدا کردند و به انتقاد از بخش‌هایی از آن پرداختند.

نه تنها در کارخانه چسب هل نماز خواندن اجباری است، بلکه "در حین گرفتن وضو صحبت کردن با یکدیگر ممنوع می باشد."

اما محدودیت‌ها و قواعد تنها درباره آداب مذهبی نیست.

به عنوان مثال در بخشی از "قوانین" کارخانه ی چسب هل آمده است: "با توجه به این که ورود و خروج به سرویس بهداشتی توسط دوربین کنترل می شود، اگر بیش از ۱۰ دقیقه به طول انجامد، شامل عکس العمل خواهد شد."

"اگر در کارخانه به هر دلیلی چیزی سرقت و یا مفقود شود، در صورت پیدا نشدن فرد خاطی، کلیه کارکنان جریمه شده و حداقل عذر یک نفر نیز خواسته می شود."

بازدید فرماندار تبریز از کارخانه چسب هل

ایلنا در گزارش خود بدون اشاره به جزئیات دستورالعمل شرکت کارگران در نماز اجباری نوشته است: براساس تصاویری که از طریق نهادهای صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی در اختیار ایلنا قرار گرفته است، «رحیم شهرتی فرد» فرماندار تبریز طی روزهای گذشته به همراه کارفرمای چسب هل از قسمت‌های مختلف خطوط تولید این کارخانه و کارگرانی که مشغول کار بوده‌اند، بازدیدی به عمل آورده است.

در همین رابطه روابط عمومی فرمانداری تبریز به ایلنا گفت: بازدید مورد نظر در هفته گذشته و براساس دعوت قبلی مدیریت کارخانه چسب هل صورت گرفته بود، که پس از آن از طرف فرمانداری در خصوص شرایط کاری این مجموعه به کارفرمای چسب هل توصیه‌های لازم انجام شد.

ناصر چمنی، مسئول کانون انجمن‌های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی نیز به ایلنا گفته بود که شرایط کاری در کارخانه چسب هل با «حداقل استانداردهای قانون کار مغایرت دارد» و از بازرسی اداره کار خواهان رسیدگی به این موضوع شده بود.

ایلنا با اشاره به این که کارخانه ی چسب هل علیرغم داشتن شمار زیادی از کارگران(۴۰۰ کارگر) هیچگونه نهاد صنفی ندارد در پایان گزارش خود نوشته است: براساس مطالبی که در روزهای گذشته از طریق شبکه‌های مجازی منتشر شده است، کارگران کارخانه چسب هل با شرایط و تعهداتی متفاوت با حداقل‌های تعیین شده در قانون کار مشغول کارند. مجموعه این شرایط عجیب خصوصا برخوردهای انظباطی که ظاهرا از سوی کارفرمای این واحد صنعتی در مورد کارگران متخلف احتمالی در نظر گرفته شده، با واکنش منفی افکار عمومی مواجه بوده است.

کاربران توییتر، کارخانه ی چسب هل را «اردوگاه اجباری» خطاب می‌کنند. کارفرمایی که قوانین سختگیرانه‌ و خلاف قانونی را در خلال آیین‌نامه انضباطی داخلی دور تا دور کارخانه‌اش در بنرهای مختلف چسبانده و کارگران را موظف به رعایت آن می‌داند.

حسین اکبری فعال کارگری در گفتگو با شرق چنین اقداماتی را از تبعات خروج بخشی از کارگاه‌ها از شمول قانون کار بر می‌شمرد و می‌گوید: با این اقدام، جریمه‌ها و مجازات‌ها برای کارفرمایان متخلف حذف شد. درواقع جرائم و مجازات‌هایی که در صورت نادیده‌گرفتن قانون کار و بازرسی‌های دوره‌ای صورت گرفته و شکایت کارگران با تشکل‌های کارگری و... در نظر گرفته شده بود، با خروج بخشی از کارگاه‌ها از قانون کار، حذف شد. البته باید گفت هرچند باقی کارگاه‌ها با تعداد بالای نیروی کار، مشمول این جرائم و مجازات طبق قانون کار هستند، اما در عمل چنین مسئله‌ای در مورد آنها نیز عملیاتی نمی‌شود.
این فعال کارگری در آسیب‌شناسی چرایی این رخدادها می‌گوید: علت عملیاتی‌نشدن این قوانین آن است که قراردادهای کوتاه‌مدت، کارفرماها را در موضعی با اختیارات بالا قرار داده ‌است.
به گفته او، علاوه بر این شرکت‌های پیمانکاری تأمین نیروی کار، قراردادهایی با کارگران می‌بندند که از آیین‌نامه‌هایی که کارفرمایان برای کارگران در نظر می‌گیرند، سخت‌گیرانه‌تر است.

رفتار صاحب کارخانه ی چسب هل با کارگران و سکوت دولت در قبال اعتصاب غذای رضا شهابی، فعال سندیکایی زندانی، نشان می دهد کارگران تا چه اندازه به اتحادیه‌های کارگری مستقل برای دفاع از حقوق صنفی آنان در برابر کارفرما و دولت نیاز دارند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست