یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فاجعه سینما رکس و یادی از یک رهبر کارگری ایران
«مسببین واقعی فاجعه هولناک سینما رکس آبادان چه کسانی هستند؟»


محمد صفوی


• «مسببین واقعی فاجعه هولناک سینما رکس آبادان چه کسانی هستند؟» نام جزوه و گزارش مستقلی از فاجعه آتش سوزی سینما رکس و نحوه ناعادلانه دادرسی آن است. این جزوه توسط یکی از رهبران کارگری و یکی از افراد هییت موسس سندیکای مستقل کارگران پروژه ای و فصلی آبادان (۱۳۵۸_۱۳۵۹) ، مصطفی آبکاشک در سال ۱۳۶۴   درشهر لس آنجلس - امریکا منتشر شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۷ مرداد ۱٣۹۶ -  ۱٨ اوت ۲۰۱۷


«مسببین واقعی فاجعه هولناک سینما رکس آبادان چه کسانی هستند؟» نام جزوه و گزارش مستقلی از فاجعه آتش سوزی سینما رکس و نحوه ناعادلانه دادرسی آن است. این جزوه توسط یکی از رهبران کارگری و یکی از افراد هییت موسس سندیکای مستقل کارگران پروژه ای و فصلی آبادان (1358_1359) ، مصطفی آبکاشک در سال 1364   درشهر لس آنجلس - امریکا منتشر شد.
در زمان انتشار این جزوه، مصطفی آبکاشک، برای حفظ امنیت خانواده اش که هنوز در ایران زندگی می کردند از گذاشتن نام خود براین جزوه خود داری کرد.   
این جزوه مستند که متکی بر مشاهدات نویسنده از نحوه نمایش گونه و غیرمستقل اجرای دادرسی و گفتگو با خانواده های قربانیان و اظهارات شجاعانه یکی از عوامل اجرایی آتش سوزی سینما، حسین تکبعلی زاده است - که مسئولین ومتعصبین اسلامی در آبادان را مسئول این جنایت می دانست- تقریبا بطور همزمان در چند شماره نشریه انقلاب اسلامی متعلق به ابوالحسن بنی صدر* بدون ذکرنام نویسنده، در اروپا نیز منتشر شد*.
از سوی دیگر انتشار این جزوه تفکر برانگیز در شهر لس آنجلس، که روایت های ایده ئولوژیک دولتی و غیرواقعی از حادثه آتش سوزی سینما رکس را مورد پرسش های جدی قرار داده بود، بنابه گفته سینماگر برجسته ایران پرویز صیاد، کلید اصلی را برای نوشتن نمایشنامه "محاکمه سینما رکس آبادان" در سی سال پیش را رقم زد. اما افسوس که پرویز صیاد در گفتگوی اخیرش با علیرضا میبدی که بخاطر باز اجرای نمایشنامه اش، در تاریخ 10 اوت 2017 در"رادیو همراه" انجام داد از نویسنده این جزوه یادی نکرد !**
با این مقدمه مختصر از آنجا که نگارنده این یادداشت، با مصطفی آبکاشک آشنا بودم   چند خط زیر را به یاد آن رهبر کارگری می نویسم.

مصطفی آبکاشک در سال 1324 در یک خانواده کارگری، در شهر آبادان متولد شد. از همان اوان جوانی به خاطر شرایط دشوار معیشتی خانواده اش راهی بازار کار شد و مدت ها بعنوان کارگر ساختمانی، کارگر سینما و کارگر قهوه خانه و جگر فروشی به کار اشتغال داشت. آگاهی از مسایل اجتماعی و سیاسی روز، بتدریج از او کارگری با تجربه و سازماندهی فعال ساخت. وی در سال 1350 به جرم فروش کتابهایی که حاوی اندیشه نوینی بودند، توسط ماموران اطلاعات و امنیت (ساواک) در شهر آبادان دستگیر شد. او در دادگاه ابتدایی به هفت سال زندان و سپس در دادگاه بعدی به سه سال و نیم زندان محکوم شد. مصطفی آبکاشک تا قبل از انقلاب 1357 در پروژه ی ساختمانی پالایشگاه اصفهان و سپس در پروژه ی نیروگاه اتمی «دارخوین» واقع در استان خوزستان مشغول به کار شد. او به عنوان یک فعال کارگری و آشنا به حقوق صنفی کارگران برای افزایش دستمزد و نبود ایمنی کار و در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مدیران خارجی، نقش مهمی درسازماندهی و اعتصاب سه روزه کارگران پالایشگاه اصفهان در زمستان سال 1356 داشت. وی پس از انقلاب یکی از اعضای بنیان گذار «سندیکای مستقل کارگران پروژه ای - فصلی آبادان و حومه» بود.
یک هفته پس از فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان، مصطفی آبکاشک و دیگر فعالین کارگری به همراه مردم آبادان در حمایت از خانواده های قربانیان و اعتراض به آتش سوزی سینما رکس و در مخالفت با رژیم شاه تظاهرات گسترده ای را از مزار قربانیان سینما رکس به سمت شهر آبادان سازماندهی کردند. در حین این تظاهرات یکی از کارگران جوشکار بنام ابراهیم غریب زاده که در صف اول راهپیمایی بود از ناحیه دست هدف گلوله ماموران شهربانی قرار گرفت.
چند ماهی پس از انقلاب، هنگامیکه خانواده های قربانیان این فاجعه در اداره دارایی آبادان متحص شدند و خواستار رسیدگی به پرونده این جنایت هولناک بودند سندیکای کارگران پروژ ه ای- فصلی آبادان به همرا اقشار وسیعی از مردم تظاهرات حمایتی در هبستگی با خانواده های قربانیان برگزار کرد. البته این تظاهرات آرام مورد حمله خشونت بار دستجات حزب الهی و عوامل حکومتی قرار گرفت.
یکی دیگر از کارهای حمایتی کارگران سندیکای پروژه ای آبادان ساختن گور دستجمعی در گورستان عمومی شهر برای سوختگان قربانی بود که اجساد آنان قابل شناسایی نبود. مسولیت این کار بعهده یکی از اعضای سندیکا بنام ابراهیم غریب زاده بود. این فعالیتهای انسانی که فعالین کارگری آبادان و سندیکا جزء وظایف خویش می دانستند و بدون هیچ توقعی آنها را محقق می کردند با آغاز جنگ خانمانسوز ایران و عراق در سال 1359 و آغاز سرکوب های گسترده توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران متوقف شد. در چنین شرایطی تعدادی از رهبران کارگری دستگیر و بعد اعدام شدند. تعدادی دیگر از جمله مصطفی آبکاشک مجبور به ترک وطن شدند. زندگی در تبعید فرصتی شد که مصطفی آبکاشک بتواند بخشی از مشاهدات و تجربیات خود را در مورد مسایل کارگری و فاجعه هولناک آتش سوزی سینما رکس آبادان که جگرش را سوزانده بود بنویسد. که حاصل این تلاش جزوه ای شد، بنام: «مسببین واقعی فاجعه هولناک سینما رکس چه کسانی هستند؟»
مصطفی آبکاشک، این رهبر کارگری در خرداد 1368 متاسفانه بر اثر سانحه رانندگی در لس آنجلس امریکا جان خود را از دست داد.

پی نوشت:
• «مسببین واقعی جنایت هولناک سینما رکس چه کسانی هستند؟» در لینک زیر:
www.enghelabe-eslami.com
19-15-46-56.html?Itemid=0
** گفتگوی علیرضا میبدی با پرویز صیاد در لینک زیر:
   clyp.it      


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست