یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در پی اعتصاب غذا، مهدی کروبی به بیمارستان منتقل شد


• در پی اعتصاب غذای خشک، مهدی کروبی رئیس سابق مجلس ایران و از رهبران جنبش سبز، ساعت یک بامداد روز پتج شنبه به بیمارستان منتقل شد. او همچنان در اعتصاب غذاست ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۵ مرداد ۱٣۹۶ -  ۱۶ اوت ۲۰۱۷در پی اعتصاب غذای خشک، مهدی کروبی رئیس سابق مجلس ایران و از رهبران جنبش سبز، ساعت یک بامداد روز پتج شنبه به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش سحام وضعیت جسمی وی بعد از اعتصاب غذای خشک رو به وخامت رفت و هم اکنون در بیمارستان بستری شده است. او با نظر پزشک وزارت اطلاعات در بیمارستان شهید رجایی بستری شد. پزشک وزارت اطلاعات تاکید کرده آقای کروبی باید تحت نظارت باشند.
بنابر این گزارش مهدی کروبی با وجود انتقال به بیمارستان همچنان در اعتصاب غذا است و تاکید کرده است تا رسیدن به خواسته های خود اعتصاب غذا را نمی شکند.

مهدی کروبی از صبح دیروز (چهارشنبه) در اعتراض به بازداشت خانگی خود دست به اعتصاب غذای خشک زده است. خانم فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در مصاحبه با سحام گفت: «آقای کروبی امروز پس از نماز صبح وارد اعتصاب غذای خشک شدند.»
خانم کروبی در پاسخ به سوالی پیرامون علل این اعتصاب غذا به سحام گفت: «آقای کروبی خواسته خودشان را صریحا اعلام کردند: ابتدا خروج ماموران امنیتی از منزل؛ که تا کنون در هیچ حصری در پیش و پس از انقلاب سابقه نداشته که ماموران امنیتی در درون منزل با فرد محصور زندگی کنند و تمام ابعاد زندگی او را به طور کامل شنود کنند و دوربین وصل کنند و شرایط زندگی را به طور بسیار بسیار عجیبی برای آن فرد و خانواده اش سخت کنند. دوم، همانطور که پیشتر به آقای روحانی و مطهری در نامه ای جداگانه گفته بودند در صورت تداوم حصر برگزاری دادگاه علنی را فراهم کنند، این خواسته ای صریح و شفاف است که پس از گذشت ۶ سال نیم از زمان حصر، ایشان خواسته اند که زمان برگزاری دادگاه هر چه زودتر اعلام شود. البته دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی که در آن آقای کروبی به همراه وکلایشان به ادعاهای حکومت پاسخ دهند و مردم را در جریان بسیاری از مسائل که مدنظرشان است قرار دهند. این خواسته بسیار مهمی است که ایشان بارها از ابتدای حصر مطرح کرده بودند.”

فاطمه کروبی در ادامه می افزاید: «آقای کروبی به عنوان رئیس اسبق قوه قانونگذاری؛ معتقد هستند که اعمال مجازات خودسر، غیرقانونی است و احدی هم حق ندارد فراتر از قانون، به اعمال مجازات علیه کسی اقدام کند. هرگونه مجازاتی اگر بناست اعمال شود باید از طریق دادگاه باشد. آقای کروبی ساختار دستگاه قضایی و میزان استقلال آن را می شناسد و انتظار محاکمه و دادرسی عادلانه در ساختار آن را ندارد؛ اما بر این باورند که ادامه این روند بدون طی شدن مراحل دادرسی امریست بسیار بسیار خطرناک که منتهی به رویه ای غیرقانونی خواهد شد. از این منظر ایشان تاکید کردند که نسبت به رای صادره احتمالی اعتراضی نخواهند کرد. اگر چه که نسبت به آراء صادره در محاکم قبل از انقلاب در دادگاه نظامی نظام سلطنتی اعتراض می کردند.”

خانم کروبی در ادامه می افزاید: «پیش از اعزام بار دوم به بیمارستان، ایشان پیامشان را به مقامات از جمله به وزیر بهداشت و درمان اعلام کردند و گفتند که اگر قرار بر تداوم حصر غیرقانونی، بدون محاکمه علنی است، ایشان دست به اعتصاب غذا خواهند زد. فقدان پاسخگویی مقامات نظام و مقامات رسمی کشور نسبت به رویه حصر و روندی که در خلال این ماجرا اتفاق افتاده،‌ آقای کروبی را به این نتیجه رسانده که دست به اعتصاب غذا بزنند. ایشان بر این باور است که این روند و ادامه آن به معنای پایان دادن به عمر محصورین است،‌ بدون اینکه پس از سال ها اتهام زدن و رفتارهای غیرقانونی و غیراخلاقی، کوچکترین فرصتی برای دفاع به آنها داده باشند.»

خانم کروبی با تاکید دوباره بر شرایط زندان خانگی می گوید: «تصور کنید زندگی در منزلی که شنود، دوربین و تعداد زیادی مامور ۲۴ ساعته در آن حضور دارند. در اعمال این حصر، حکومت مدعی شریعت نه تنها شرع، بلکه اصول اولیه انسانی را هم رعایت نکرده است، و برای آقای کروبی پس از تحمل بیش از ۲۴۰۰ روز، ادامه این روند امکان پذیر نیست. با اصرار من و پزشک وزارت اطلاعات، ایشان امروز تنها داروی قلبی شان را مصرف کردند و بجز آن لب به آب و غذا نزدند.»

در پایان این مصاحبه خانم کروبی اضافه کرد «حضور ماموران امنیتی درون منزل در هیچ یک از حصرهای گذشته، بنا به گفته عزیزان افراد محصور؛ تاکنون اتفاق نیافتاده. انتظار صریح ما این است که ماموران امنیتی از منزل بیرون روند و با یک کیوسک امنیتی یا پست انتظامی رفت آمدها را کنترل کنند، نه اینکه درون منزل حضور داشته باشند.»

مهدی کروبی بارها شفاهی و کتبی خواستار برگزاری دادگاهی علنی خود مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی شده است. وی تاکیده کرده بود که نسبت به رای آن دادگاه، چه عادلانه و چه فرمایشی؛ اعتراضی نخواهد کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست