یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رئیس جمهور چین: ترامپ خویشتن داری کند!


• شی جین پینگ در گفتگوی تلفنی با ترامپ وی را به خویشتن داری در بحران شبه جزیره دعوت کرد. ارگان دولتی در چین نوشت، این کشور مانع براندازی حکومت کره شمالی توسط آمریکا و کره جنوبی خواهد شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۱ مرداد ۱٣۹۶ -  ۱۲ اوت ۲۰۱۷«شی جین پینگ» و «دونالد ترامپ» رئیسان جمهوری چین و آمریکا در یک گفت وگوی تلفنی بر خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره تاکید کردند. شی همچنین در این گفت و گو همتای آمریکایی خود را به خویشتن داری در برابر کره شمالی دعوت کرده است.

به گزارش ایرنا، در این گفت و گو که بر اساس یونهاپ خبرگزاری کره جنوبی امروز (شنبه) صورت گرفت، دو طرف اعلام کردند که شبه جزیره کره می بایست به سمت منطقه ای عاری از سلاح های اتمی گام بردارد.
«شی» در سخنان با تاکید بر حفظ صلح و ثبات در منطقه از آمریکا و کره شمالی خواست خویشتن داری پیشه کنند و به همتای آمریکایی خود گفت از رفتاری که باعث تشدید تنش ها با پیونگ یانگ می شود، بپرهیزد.
رئیس جمهوری چین همچنین تاکید کرده است که بهترین راه حل اختلافات و کاهش تنش ها استفاده از گفت و گو و راههای مسالمت آمیز است.
بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ نیز در سخنان خود گفته است که حفظ صلح در شبه جزیره کره علاوه بر کشورهای منطقه به نفع چین و آمریکا نیز هست.

کاخ سفید: کره شمالی رفتار تحریک آمیز خود را متوقف کند

در همین حال دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در پی گفت و گوی تلفنی «دونالد ترامپ» و «شی جین پینگ» رئیسان جمهوری آمریکا و چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: رهبران دو کشور توافق کردند که کره شمالی باید رفتار تحریک آمیز خود را متوقف کند.
در بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری (آمریکا) روز گذشته با 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین گفت و گو کرد. دو رهبر تاکید کردند که اتخاذ قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل درخصوص کره شمالی، گامی لازم و مهم برای رسیدن به صلح و امنیت در شبه جزیره کره است.
دفتر مطبوعاتی کاخ سفید تصریح کرد: ترامپ و شی جین پینگ رئیسان جمهوری آمریکا و چین توافق کردند که کره شمالی باید رفتار تحریک آمیز خود را متوقف سازد. هر دو رئیس جمهوری (آمریکا و چین) تعهد دوجانبه خود در عاری ساختن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای را تکرار کردند.
کاخ سفید در این بیانیه مطبوعاتی افزود: ترامپ مایل به دیدار شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سال جاری (میلادی) است؛ دیداری که می تواند یک واقعه تاریخی باشد.
کاخ سفید تصریح کرد: روابط بین دو رئیس جمهوری (آمریکا و چین) یکی از نزدیک ترین روابط بوده و امید می رود این موضوع منجر به راه حلی مسالمت آمیز در خصوص مشکل کره شمالی شود.
تنش بین آمریکا و کره شمالی با اظهارات تازه ترامپ شدت بیشتری یافته است. ترامپ سه شنبه گذشته در اظهاراتی تند علیه کره شمالی گفته بود: کره شمالی «بهتر است بیشتر از این ایالات متحده را تهدید نکند» در غیر این صورت «با آتش و خشمی مواجه می شود که دنیا هرگز نظیرش را ندیده است».
ازسویی دیگر ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز روز چهارشنبه در پی سخنان ترامپ، تهدید به نابودی کره شمالی کرد و توصیه داشت که پیونگ یانگ قبل از هر گونه اقدامی که به پایان گرفتن این رژیم و نابودی مردم آن بیانجامد، درباره آن بیندیشد.
کره شمالی نیز در پی شدت یافتن جنگ لفظی رئیس جمهوری آمریکا علیه کشورش تهدید کرده است تا اواسط ماه اوت چهار فروند موشک میان برد از نوع Hwasong-۱۲ را به سوی جزیره گوآم که پایگاه های نظامی آمریکا در آن و واقع هستند، پرتاب خواهد کرد.
سی ان ان در خبری دراین مورد نوشت: این موشک ها در صورت پرتاب برفراز آسمان ژاپن و از مناطق «شیمان» (Shimane)، هیروشیما و کویچی (Koichi) خواهد گذشت و پس از طی مسافتی بالغ بر سه هزار و ٣۵۶کیلومتر و در مدت زمان یک هزار و ۶۵ (۱۰۶۵) ثانیه در فاصله ٣۰ تا ۴۰ کیلومتری از جزایر گوآم در آب خواهند افتاد .
بسیاری از تسلیحات پیشرفته و راهبردی آمریکا از جمله بمب افکن های این کشور که قادر به حمل بمب اتمی هستند در این پایگاه استقرار یافته اند.

هشدار شدید چین به دو طرف در مورد وقوع جنگ

یک نشریه وابسته به ارگان حزب حاکم چین در سرمقاله خود نوشت: چنانچه آمریکا و کره جنوبی به دنبال اقدام نظامی برای براندازی حکومت کره شمالی باشند، چین جلوی آنها را خواهد گرفت اما اگر کره شمالی دست به حمله موشکی به خاک آمریکا بزند و تهدیدی برای واشنگتن باشد، پکن به پیونگ یانگ کمک نمی کند و بی طرف می ماند.
«گلوبال تایمز» نوشته است که در صورت حمله ی نظامی آمریکا به کره شمالی، چین در این مناقشه دخالت خواهد کرد. به گزارش ایرنا، انتشار این مطلب توسط نشریه گلوبال تایمز پس از آن صورت می گیرد که تنش ها میان واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت افزایش یافته و این رسانه با نفوذ چینی از هر دو کشور خواسته است تا جایی که می توانند از اظهارات و اقدامات تهدید آمیز دوری کنند.
در بخشی از این مطلب آمده است؛ تاکنون پکن نتوانسته واشنگتن و پیونگ یانگ را از اتخاذ مواضع تند منصرف کند اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که موضع روشنی در قبال تمام طرف‌ها اتخاذ کند و به آنها بفهماند که اگر اقداماتشان منافع چین را به خطر بیاندازد با قاطعیت با آنها برخورد خواهد شد.
این روزنامه تاکید کرده است که کره شمالی و آمریکا می گویند به دنبال درگیری نظامی و جنگ نیستند اما این جدال لفظی در حال حاضر به یک بازی افراطی تبدیل شده است که نه کره شمالی و نه آمریکا از تجربه کافی برای کنترل و مهار آن برخوردار نیستند.
نشریه ارگانی چین با بیان اینکه در صورت حمله کره شمالی به خاک آمریکا، پکن به پیونگ یانگ کمک نمی کند و بی طرف می ماند، به شدت از اظهارات آمریکا مبنی بر پرواز بمب افکن های خود در منطقه شبه جزیره کره در صورت لزوم و تهدید کره شمالی به حمله موشکی به ٣۰ تا ۴۰ کیلومتری جزیره گوام انتقاد کرده است.
روزنامه چینی با بیان اینکه در حال حاضر شبه جزیره کره محل همگرایی منافع استراتژیک تمام طرف‌هاست، تصریح کرده است: آمریکا و کره شمالی با رفتارهای نادرست خود شبه جزیره کره و جهان را ناامن کرده اند.
گلوبال تایمز ادامه می دهد که پرواز بمب افکن ها و حمله موشکی می تواند متغیرهای تازه ای را پیش روی منطقه قرار دهد و خطر یک جنگ تمام عیار را به دنبال داشته باشد.
نشریه می نویسد که پکن نتوانسته است طرفین را به مذاکره تشویق کند و آنها درخواست های چین برای بازگشت به میز گفت و گوها را نادیده گرفته اند اما اگر درگیری شروع شود بدانند که چین تدابیر سرسختانه ای اتخاذ خواهد کرد.
نشریه ارگانی چین افزوده است که چین علاوه بر وجود تسلیحات هسته ای در شبه جزیره کره، با جنگ نیز در این منطقه مخالف است و با هر تلاشی برای بر هم زدن وضع موجود مقابله می کند.

این در حالیست که روزنامه «مردم» دیگر ارگان حزب حاکم چین نیز روز شنبه در مطلبی تحلیلی آورده است که هر دو کشور باید اقداماتی را که باعث کاهش تنش ها می شود، انجام دهند تا بتوان به یک راه حل مناسب دست یافت.
این گزارش با بیان اینکه چین وجود تنش ها را مانع حل مساله هسته ای کره شمالی می داند، می نویسد: تا زمانی که تنش ها میان کره شمالی و آمریکا فروکش نکند، نمی توان برای حل مساله راهی پیدا کرد.
«مردم» می نویسد: چنانچه طرفین خود را به طور کامل و جدی به صلح پایبند نشان ندهند و به میز مذاکره بازنگردند راهی برای برون رفت از بحران هسته ای شبه جزیره کره وجود ندارد.
ارگان حزب حاکم چین تصریح کرده است که فشارهای بی امان آمریکا و کره جنوبی در روزهای اخیر و تحریم های شورای امنیت موجب شد تا کره شمالی هم تهدید حمله موشکی به گوام را مطرح کند.
این رسانه همچنین به همه طرفین هشدار داده است که حتی آخر این مناقشات نیز نباید به جنگ ختم شود زیرا فضایی برای آتش افروزی در شبه جزیره کره وجود ندارد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست