یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فیفا در انتظار شکایت مسعود شجاعی و احسان حاج صفیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۰ مرداد ۱٣۹۶ -  ۱۱ اوت ۲۰۱۷* در جمهوری اسلامی ایران هیچ قانونی برای بازی نکردن و مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی وجود ندارد!

اخبار روز- کرد سنندجی: درد مسعود شجاعی و احسان حاج صفی از بابت نرفتن به اسرائیل یا بازی مقابل نماینده این کشور نیست. شجاعی بیشتر و حاج صفی کمتر درد اجتماعی را با گوشت و مغز و پوست خود حس و تجربه کرده اند. ولتر گفته است برای مدتی می توان با سرنیزه حکومت کرد ولی برای همیشه نمی توان روی آن نشست. وجدان پاک و درد و رنجی که شجاعی کاپیتان تیم ملی کشیده سرانجام تصمیم به شکستن آن سرنیزه کرد که نه برای قدرت متوسل به آن جائی باقی بماند و نه برای دیگران که از آن در هراس باشند.

آن چه که اسطوره تاریخ فوتبال ایران پرویز قلیچ خانی همراه با مهدی لواسانی در زمان شاه کردند و با حضور بر صفحه تلویزیون شوک بزرگ و تلنگری شدید بر جامعه ایران وارد آوردند امروز در میدان و محدوده کوچکتری مسعود شجاعی و احسان حاج صفی آن را تکرار کردند. مسعود خود بهتر بیآد می آورد زمانی که برانکو ایووانویج سرمربی تیم ملی بود و در مقابل مخالفان حضور شجاعی جوان و درد کشیده فوتبال سینه سپر و ایستادگی کرد تا مسعود در تیم ملی بازی کند فساد به اندازه کنونی بر فوتبال حاکم نبود و هنوز کسانی می آمدند و مسئول یا صاحب منصبی می شدند از جنس خالص یا نیمه خالص فوتبال بودند.
باید به حال و روز جامعه ایران گریست. جامعه ای که نظام سیاسی -اش به تمام حقوق اجتماعی و شهروندی و جهانی اش تجاوز می کند و بجای فریاد هر چهار سال یک بار بطور علنی و عریان متجاوزان را تشویق به تجاوز بیشتر می کنند! در باره فوتبال کنونی جمهوری اسلامی حتی نمی توان آرزوی آن شعار-فوتبال مرد زنده باد فوتبال- را کرد.
مسعود از فوتبال اروپا و جهان بیش رفته هم تکنیک و فن آن را بیشتر یاد گرفته و هم شناخت عمیق از نهادها و بنیادهای دموکراسی در این کشورها بدست آورده. مسعود از کودکان کار ,از آزادی زنان نه فقط برای ورود به استادیوم و ورزشگاه, از سرنوشت غم انگیز و نداری کودکانی سخن می گوید که حقوق اجتماعی و حتی جسمی آنان مورد تجاوز افراد شبکه فساد حاکم بر سیستم قرار گرفته و می گیرد.

اما قانون چه می گوید:
مطابق آن چه که در قوانین موضوعه و حتی عرفی نظام در قلمرو ورزش وجود دارد محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج صفی فاقد وجاهت قانونی است. زیرا تبصره یا ماده قانونی در فوتبال یا تشکیلات ورزش جمهوری اسلامی وجود ندارد که تصریح کند ورزشکاران جمهوری اسلامی نباید با ورزشکاران اسرائیل دیدار و بازی کنند. تاکنون هم هر چه بوده و اگر ورزشکاران ما از رویاروئی با ورزشکاران اسرائیل سرباز زده اند بخاطر ترس, تهدید, زندان و حتی اعدام بوده. چون محرومیت این دو بازی کن از طریق وزارت ورزش اعلام شده و این وزارتخانه جزئی از دولت است و از ردیف بودجه دولتی استفاده می کند و در هیئت دولت کرسی دارد هر گونه شکایت از جانب این دو بازی کن علیه وزارت ورزش در نزد فیفا، نظام را با دو گزینه جدی روبرو می کند:
۱. محرومیت فدراسیون فوتبال که به تبع آن محرومیت تیم ملی از جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه قرار دارد. فیفا در صورتی وارد عمل می شود که مسعود شجاعی و احسان حاج صفی یا وکلاء رسمی آنان شکایتی تسلیم فیفا کنند.
۲. خصوصی کردن موضوع. در این صورت هم باید از این دو بازی کن اعاده حیثیت شود و هم این که محرومیت کذائی لغو گردد.
گذشته از این دو گزینه روشن, گزینه تکمیلی دیگری متعاقب آن می تواند مطرح شود. طرح در خواست از کنفدراسیون های آسیایی و تشکیلات کمیته بین المللی المپیک برای در نظر گرفتن مجازاتی برای جمهوری اسلامی ایران است.

به باور من هر گونه حمایت از افکار و اقدام این دو بازی کن شاخص فوتبال کشورمان بهتر است سازماندهی شده باشد. به طور شاخص در داخل کشور افرادی مثل علی کریمی، محمد نصرتی، امیر قلعه نوعی، محمد مایلی کهن، کمال کامیابی نیا، و فرهاد مجیدی از رفتار و اقدام شجاعی و حاج صفی حمایت کردند و فردی مثل مایلی کهن فراتر از این حمایت, وزیر, نماینده مجلس و کل فدراسیون فوتبال را بشدت کوبید. علی دائی هم با زیرکی خود را کنار کشید و گفت: صحبت من دردی را دوا نمی کند و در این زمینه مسئولان باید پاسخگوی این سئوال باشد!
در خارج از کشور نیز گذشته از تعداد اندکی از پیشکسوتانی قدیمی فوتبال، مهدی مهدوی کیا, وحید هاشمیان, علیرضا جهانبخش, کریم انصاری فر, رامین رضائیان و مرتضی پور علی گنجی از کار و اقدام شجاعی و حاج صفی حمایت کردند. در حالی که در جامعه مجازی هواداران زیاد فوتبالی بودند که حمایت خود را اعلام داشتند.
به باور من اکنون نوبت بیشکسوتان و ورزشکارانی فرا رسیده که در خارج از کشور مقیم هستند و می توانند برای جهت دادن به دفاع از حقوق این دو بازیکن اتاق فکری را تاسیس کنند. چون این موضوع در روزهای آینده و پس از تائید صلاحیت وزرای دولت در مجلس سلفی بگیران ممکن است وارد مرحله بحرانی تری شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست