یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فینال فوتبال بانوان یورو ۲۰۱۷ - هلند ۴ دانمارک ۲
هنر، زیبائی، فن، تکنیک، احترام و قهرمانی هلنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ مرداد ۱٣۹۶ -  ۷ اوت ۲۰۱۷اخبار روز- کرد سنندجی: لاک ناخن های -اش را صورتی کمرنگ کرده و از دور و نزدیک پیدا ست ابرو کمندی اش فابریک و طبیعی است .موهای طلائی اش را با رو بندی بسته است که در هنگام پرواز و دویدن, نسیم استادیوم آن را پریشان نکند و دوربین های تلویزیونی هم آن را نامرتب نشان ندهند. از ناخن ها تا موها و از صحبت کردن تا شوت زدن و از آغاز تا پایان بازی، همه روی دادها زیبا و سبزتر از سبزی زمین چمن است. داوران از این که کارتهای زرد و سرخ خود را بیشتر در جیب نگه می دارند و کمتر بیرون می آورند شادمان و راضی هستند. در سکوها رنگهای متنوع و شاد همراه با چهره کودکان و زنان و مردانی که تحت فضای حاکم بر ورزشگاه فقط و فقط دنبال لذت و شادمانی و نشستن در فضائی که با عشق و شوق و اشک و گاهی گریه شکست یا شادی گل زدن همراه است اوقاتی را سپری می کنند که در بازگشت به خانه و کاشانه راضی از آن چه که دیده اند و آرام از این که در شادی و غم برنده و بازنده مثل آنان شریک و سهیم بوده اند. از این که فردای اش نیز هر آن چه را که در رسانه ها می بینند, می شنوند و می خوانند از خشونت، بگیر و ببند، تهدید و اخراج اثری نبوده، با افتخار به هم صحبت های خود نشان می د هند که دیروز آنان نیز در آن فضای صلح و دوستی حضور داشته اند.

داور هنوز در سوت خود ندمیده تا پایان بازی را اعلام کند که مفسر، گزارشگر و مهمان ورزشی با صدای رسا به تیم برنده تبریک می گویند و از بازی بدون خشونت و احترام تیم بازنده به حریف و داور با تحسین و تمجید می گویند و چون نقاشان عصر کوبیسم و اکسپرسیونیسم تصاویر بازی را بار دیگر به نمایش می گذارند تا هم خود و هم بینندگان آن صحنه های زیبا و دوست داشتنی را با تفکر و تعمیق بیشتری ببینند. عکاسها فقط برای ثبت تصاویر با یک مشکل روبرو هستند و در بقیه موارد کار برای ثبت و شکار لحظه ها برای شان آسان است. مشکل آنان وجود زیبائی های متعدد در فضای حاکم بر بازی است که کار انتخاب بهترین ها را برای آنان دشوار می کند. از فیلم بازی و حیله وقت کشی و ناز کردن برای قاضی و تماشاگر و کلک به حریف، پرهیزکاری به اندازه ابدیت وجود دارد. وقت کشی کن، برو بیرون، برگرد و دوباره صحنه های این فیلم بازی را تکرار کن در فوتبال بانوان هم غریبه است و هم ناجوانمردانه!! نه زروئی وجود دارد و نه کاپیتان گارسیائی! آن چه که هست، همان سیمای ساده و زیبائی و سیرت پاکی است که بی محابا مقابل توپ های شلیک شده قرار می دهند. وقتی در تلویزیون بازی فوتبال بانوان را می بینید از نظر روانی احساسی دست می دهد که قابل تامل و تعمق است. چون در فوتبال بانوان فیلم بازی و الم شنگه های رایج در فوتبال مردان وجود ندارد این احساس تقویت می شود که مدت زمان بیشتری در حال دیدن مسابقه هستید!


با چنین توصیفی است که یورو ۲۰۱۷ همانطوری که از آغاز زیبا و با طراوت بود، زیباتر و دلنشین تر به پایان رسید. فینال یورو ۲۰۱۷ بین هلند و دانمارک برگزار شد دانمارک خیلی زود به گل رسید و در دقیقه ۷ بازی بود که خطای مدافع هلند که ناخواسته بود و مهاجم دانمارک را سرنگون کرد یک ضربه پنالتی را نصیب دانمارک کرد و نادیا ندیم بانوی افغانی تیم دانمارک توپ را همان جائی زد که دروازه بان هلند رفته بود ولی توپ به تور نشست تا دستان دراز دروازه بان هلند باز کمی کوتاهتر نشان دهد. هنوز پنچ دقیقه از این گل نگذشته بود که نوبت به وان د سند مهاجم گریز پای هلند رسید تا با سرعتی باور نکردنی توپی را که مدافع دانمارک در حال تصاحب بود برباید و با ارسال دقیق مادیما را راهی کند تا گل تساوی هلند و سومین گل خود را تا این دقیقه وارد دروازه دانمارک کند.

هلند پس از این گل با کنترل توپ و بازی سرانجام روی حرکت انفرادی و چرخش عالی مارتین ز بهترین بازی کن هلند گل دوم را وارد دروازه دانمارک کرد تا رنگ نارنجی دوربین های تلویزیونی را در تسخیر خود گیرد. دانمارک با تغییر تاکتیک و ارسال توپ های عمقی سرانجام موفق شد روی یک ضد حمله و فرار هارد ر کاپیتان خود و یکی از بازیکنان برتر این دوره دروازه هلند را باز کند و در نیمه نخست دو تیم با این نتیجه به رخت کن روند.

نیمه دوم را هلند تهاجمی آغاز کرد و هنوز زمان به دقیقه پنجاه نرسیده بود که هلند توسط کاپیتان شان و روی مانور عالی وان دو گ یکی از یازده ستاره بی چون و چرای این دوره گل سوم را وارد دروازه دانمارک کرد و پس از آن بود که حرکتهای دیدنی دو هافبک خوش سیما و خوش تکنیک هلند یعنی مارتین ز و وان دو گ دفاع دانمارک را سراسیمه کرد و سرانجام در دقیقه ٨٨ مادی ما پاس دگرر را پاس داشت و گل دوم خود و گل چهارم هلند را به تور دروازه دانمارک چسباند تا ذخیره های هلند همراه با تماشاگران در این لحظات سرود قهرمانی را سر دهند که سرانجام پس از چهار دقیقه وقت اضافی چنین نیز شد و هلند با شایستگی و لیاقت قهرمان این دوره از یورو شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست