یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۸۰۰۰ میلیارد تومان هزینه ی مراسم تحلیف روحانی


• احمد توکلی نماینده ی سابق مجلس اسلامی، هزینه ی مراسم تحلیف روحانی و از جمله تعطیل یک روزه ی تهران به این منظور را برابر با ۸۰۰۰ میلیارد تومان برآورده کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۴ مرداد ۱٣۹۶ -  ۵ اوت ۲۰۱۷احمد توکلی نماینده ی سابق مجلس اسلامی، هزینه ی مراسم تحلیف روحانی و از جمله تعطیل یک روزه ی تهران به این منظور را برابر با ٨۰۰۰ میلیارد تومان برآورده کرده است.

در این مراسم تهران یک روز تعطیل شد و ده ها هیات نمایندگی خارجی به تهران دعوت شدند تا در این مراسم شرکت کنند. در میان آنان ٨ رئیس جمهور ۱۹ رئیس مجلس و مقامات دیگر تا حد نماینده ای از مجلس یک کشور حضور داشتند. توکلی نوشته است: جز دو سه استثناء، قاطع مهمانان از کشورهای کمتر تأثیرگذار در مناسبات بین المللی هستند.
در ادامه ی این بررسی آمده است: دولت با عذر حفظ امنیت، سطح حفاظت را از حساس به حیاتی ارتقاء داده و تمامی دستگاه های دولتی و بانک ها دولتی و خصوصی را در روز شنبه، تعطیل اعلام کرد.
او نوشت: هزینه اقتصادی از نظر مالی این اقلام را در بر میگیرد: هزینه پذیرایی از هیئت ها، هزینه حفاظت از مقامات مهمان. چون علی القاعده برای بازدید از نقاط دیدنی نیز برنامه ریزی میشود، هزینه سفر های داخلی با حفاظت پرخرج تر باید لحاظ شود. همین طور مبالغی که صرف خرید هدیه به مهمانان میگردد.
هزینه بزرگتر و مهمتر هزینه تعطیلی یک روزه تهران است. گرچه ظاهرا دولت فقط دستگاه های دولتی و بنگاه های بخش عمومی را تعطیل اعلام کرده است، اما به دلیل تعطیلی بانکهای دولتی و خصوصی؛ گستردگی دخالت دولت در امور اقتصادی، که کار بخش خصوصی بدون حضور دولت لنگ میشود و وزن سنگین تهران در اقتصاد کشور، تعطیلی به بخش دولتی و به تهران بزرگ محدود نمی ماند ؛ بلکه بر کسب و کار در همه بخش ها و در سطح کشور تأثیر جدی میگذارد.
بعید میدانم این تأثیر از نیمی از تولید ملی نصف روز کامل کمتر باشد.
بر اساس این برآورد سرانگشتی، میزان این هزینه قابل تخمین است. صندوق بین المللی پول تولید ملی ایران را در سال جاری، با روش برابری قدرت خرید(PPP)، ۱۵۴۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. با این مقدمات، درآمدی که با تعطیلی شنبه تهران کسب نمیشود ۲.۱ (دو و یک دهم) میلیارددلار است. به قیمت امروز ارز در بازار تهران (هر دلار ٣٨٣۵ تومان) تعطیلی شنبه تهران حدود ٨۰۰۰ میلیارد تومان برای اقتصاد ملی و میلیاردها تومان برای خزانه دولت هزینه در بر داشته است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست