یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بحث بر سر آینده برجام در دیدار مقام‌های ایرانی با موگرینی


• رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران دیدار کردند و به مذاکره بر سر آینده توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ پرداختند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۴ مرداد ۱٣۹۶ -  ۵ اوت ۲۰۱۷رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران دیدار کردند و به مذاکره بر سر آینده توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ پرداختند.

به گزارش زمانه، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران شنبه، ۱۴ مرداد در آستانه برگزاری مراسم تحلیف خود با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد؛ دیداری بر سر آینده توافق هسته‌ای ایران، اجرای آن و نیز افزایش همکاری‌های اقتصادی با اتحادیه اروپا.
موگرینی اروپا برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری ایران وارد تهران شده‌.
دیدار او با مقام‌های ایرانی بر سر آینده «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) پس از تصویب تحریم‌های جدید ایران در آمریکا و بیانیه مشترک این کشور با آلمان، فرانسه و بریتانیا علیه پرتاب موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» صورت می‌گیرد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چند روز پیش طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را که در سنا و کنگره آمریکا با اکثریت مطلق آرا به تصویب رسیده بود امضاء کرد.
حسن روحانی در دیدار با موگرینی تأکید کرد که ایران برجام را برهم نخواهد زد: «جمهوری اسلامی ایران همواره نسبت به اجرای برجام متعهد و پایبند است و تا زمانی که طرف مقابل آن را نقض نکند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد.»
او با این حال به عملی‌نشدن «بخش مهمی از برجام» اشاره کرد که به «گشایش در روابط اقتصادی، بانکی و فعالیت‌های تجاری» مربوط می‌شود.
اگرچه پای شرکت‌‌های غربی پس از برجام به ایران باز شده است، اما هنوز بسیاری از ترس جریمه‌های آمریکا از سرمایه‌گذاری در ایران رویگردانند.
روحانی آمریکا را به «نقض مکرر تعهدات» این کشور در برجام متهم کرد و گفت که مجلس ایران در برابر تحریم‌های مصوب در کنگره ایالات متحده «مقابله به مثل» خواهد کرد.
روحانی گفت که «جمهوری اسلامی هیچ مانعی برای توسعه مناسبات با اتحادیه اروپا قائل نیست» و در عین حال اروپا را عهده‌دار «وظیفه سنگین حفظ پایبندی همه طرف‌ها به برجام» دانست.
موگرینی نیز پس از تبریک انتخاب دوباره روحانی به سمت رئیس‌جمهوری گفت: «حضور هیأتی از اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رییس جمهور ایران یک تصمیم مهم سیاسی بوده و نشان‌دهنده اراده کشورهای اروپایی برای گسترش روابط با ایران و حراست از برجام است.»
او تأکید کرد که همه طرفین برجام باید در حفظ آن تلاش کنند.

انتقاد ظریف از بیانیه مشترک قدرت‌های اروپایی و آمریکا علیه ایران
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شنبه، ۱۴ مرداد گفت که «دولت جدید آمریکا به دنبال آن است تا نگذارد جمهوری اسلامی ایران از منافع برجام استفاده کند و اروپا لازم است در این زمینه هوشیار باشد.»
ظریف از بیانیه مشترک کشورهای اروپای با آمریکا علیه برنامه موشکی ایران انتقاد کرد و آن را «حرکت در مسیر اشتباه» خواند.
فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک، شنبه، ۲۹ ژوئیه در واکنش به پرتاب موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» نوشتند که «ما این اقدام را محکوم می‌کنیم» و آن را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانستند.
ایران برنامه موشکی‌اش را ناقض این قطعنامه نمی‌داند.
تهران پنج‌شنبه از پرتاب موشک سیمرغ به مناسب افتتاح پایگاه فضایی «امام خمینی» خبر داد. ماهواره‌بر سیمرغ می‌تواند ماهواره‌هایی تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد.

تأکید موگرینی بر حمایت اروپا از برجام
موگرینی در این جلسه بر حمایت اتحادیه اروپا از برجام و افزایش همکاری‌های اقتصادی این اتحادیه با ایران تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موگرینی در این جلسه گفت که « جامعه بین‌الملل منافع مشترک با ایران در خصوص اجرای برجام دارد. اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می‌کند و این موضع مشترک تمامی کشورهای اروپایی است. مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه روشن است و ما تلاش داریم تا آمریکا را هم در برجام کنار خود داشته باشیم.»
او که پس از انتقادهای ظریف سخن می‌گفت، ادامه داد: «همه ما نیازمند اقدامات خردمندانه و متناسب هستیم.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست