یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پدیده ای بنام لی که مارتین ز - یورو ۲۰۱۷
هلند، دانمارک، اطریش و انگلیس در مرحله نیمه نهائیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٨ مرداد ۱٣۹۶ -  ٣۰ ژوئيه ۲۰۱۷دیدارهای نیمه نهائی:
سه شنبه هلند-انگلیس
دانمارک-اطریش

نادیا ندیم نگین تیم بانوان دانمارک
"می‌خواهم یکی چیزی دیگر پهلوی فوتبال داشته باشم. فوتبال سرگرمی‌ام است، دوستش دارم اما می‌خواهم یک چیزی دیگری هم در زندگی داشته باشم. در غیر آن زندگی تنها به عنوان یک بازیکن فوتبال به نظرم بی‌معنی است." نادیا ندیم.

اخبار روز- کرد سنندجی: فوتبال بانوان قهرمانی اروپا. یورو-۲۰۱۷ که در هلند جریان دارد دو تیم مرحله نیمه نهائی را شناخت. هلند و سوئد برگزار کننده دیدار نخست مرحله یک چهارم نهائی بودند و آلمان و دانمارک نیز بازی دوم این مرحله را انجام دادند. بازی آلمان و دانمارک که به علت بارندگی شدید بعد از یکساعت تاخیر با تصمیم داوران به علت نامساعد بودن زمین لغو شد شکستی برای یوفا و فدراسیبون فوتبال هلند بود. نبودن وسایل سخت افزار و ماشین آلات مخصوص تخلیه سریع آب از طرفی و بی خبری مسئولان برگزار کننده از وضعیت جوی از طرف دیگر شرایطی را بوجود آورد که هم مضحک بود و هم تاسف انگیز! آنجائی که سرمربی تیم بانوان آلمان خود سطل در دست به افراد تخلیه کننده آب در نیمکت این تیم در واقع آموزش داد که چگونه باید آب را تخلیه کرد که دوباره به جای اصلی بر نگردد.
اما در بازی نخست مرحله یک چهارم نهائی هلند در برابر سوئد قرار گرفت. کشورهای اسکاندیناوی حاضر در این تورنمنت بجز دانمارک بر خلاف سابقه و توانائی که در فوتبال بانوان دارند در این دوره ضعیف ظاهر شدند و نتایج این تیمها پیام و اخطار روشنی به برنامه ریزان فوتبال این کشورها بود تا تغییرات ساختاری جدیدی برای فوتبال بانوان شان پی ریزی کنند. در دوره قبل نروژ فینالیست بود و سوئد سوم شد و در المپیک ریو ۲۰۱۶ نیز تیم بانوان سوئد در فینال مغلوب آلمان شد و نقره المپیک را گرفت. لی که مارتین ز هافبک خلاق و خوش استیل تیم هلند که بهترین بازیکن این دوره تاکنون است در حضور مربی باشگاهی -اش که از اسپانیا به هلند آمده تا بازیهای بانوان را تماشا کند در دیدار با سوئد نمایش عالی از ترکیب خلاقیت، هوش و بازی سازی نشان داد و به غیر از گل نخست که با ضربه آزاد وارد دروازه سوئد کرد در بقیه زمان بازی بارها با بازی سازی و خوش فکری مهاجمان خود را بخوبی تغذیه کرد و گل دوم هلند نیز روی پاس عالی وی و با فرار وان سند لند مهاجم سیاه چرده نارنجی پوشان و پاس وی به می دلم مهاجم قد بلند اما لج باز هلند حاصل شد. سوئد در دیدار با هلند با این که در ده دقیقه پایانی صاحب دو موقعیت مناسب برای گل زنی بود اما در مجموع تیمی خسته و بدون برنامه نشان داد. اشکهای لو تا سائلین کاپیتان پا به سن گذشته سوئد و حرفهای پیا سند هاگ سر مربی صاحب نام سوئد از نشانه های آشکار ناکامی سوئدی ها در یورو ۲۰۱۷ بود.

در بازی دوم که با تاخیر یک روزه برگزار شد آلمان تیم تقریبا همیشه قهرمان یا فینالیست بانوان اروپا توسط تیم خوش ترکیب دانمارک و با درخشش ستاره مهاجرتبار آن نادیا ندیم حذف شد تا مهمترین و بزرگترین شگفتی یورو ۲۰۱۷-فوتبال بانوان روی دهد. نادیا ندیم که بازیکن پورتلند آمریکا است و در یورو ۲۰۱۷ همراه دانمارک حضور دارد در برنامه ای در کانال ۲۴ سوئد به مناسبت حضور این بازیکن در تیم دانمارک شرکت کرد. جهان بینی وی در سه قلمرو دانش، اخلاق و بازی، من را به یاد اصول مکتب شاهین انداخت. نادیا در این برنامه شخصیتی را از خود نشان داد که مثال زدنی و ممتاز بود. گذشته از مهارت وی در فوتبال در مباحث سیاسی اجتماعی و فرهنگی به واقع یک دنیا اطلاعات، آگاهی و دانش داشت. برخلاف اکثریت دو رگه های ما که غافل از اوضاع اجتماعی سیاسی و حتی تاریخی و جغرافیائی کشورمان هستند و جهان را از دریچه پول و فوتبال می نگرند اطلاعات و شناخت نادیا از اوضاع کشور اش تحسین برانگیز بود. او می‌گوید پیش بردن همزمان فوتبال و درس‌های پزشکی کاری دشواری است اما او به هردو رشته علاقه زیاد دارد.
"می‌خواهم یکی چیزی دیگر پهلوی فوتبال داشته باشم. فوتبال سرگرمی‌ام است، دوستش دارم اما می‌خواهیم یک چیزی دیگری هم در زندگی داشته باشم. در غیر آن زندگی تنها به عنوان یک فوتبالر (بازیکن فوتبال) به نظرم بی‌معنی است."

نادیه آرزو کرد روزی بتواند در افغانستان مدرسه فوتبال ایجاد کند و دختران افغان را در این زمینه آموزش دهد. او می‌گوید می‌خواهد بالاخره یا به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال و یا هم به عنوان پزشک کشور محل تولدش کمک کند.
نادیا در حالی که آلمان یک بر صفر بیش بود با ضربه سر دیدنی گل تساوی و روحیه بخش سرخ پوشان دانمارکی را به ثمر رساند و روی گل دوم دانمارک نیز تاثیر مستقیم داشت. تاکنون ندیده ام که تیمی از آلمان در فوتبال تا این حد ضعف سازماندهی و ساختاری در ترکیب داشته باشد. آلمان خیلی زود و در دقیقه سوم توسط کرزشوسکی هافبک خود به گل رسید و تا پایان نیمه نخست هم از این تک گل محافظت کرد و هم این که می توانست بر تعداد آن اضافه کند. در نیمه مربیان تیم دانمارک با تغییر تاکتیک و آوردن نادیا ندیمی به یک خط جلوتر و ارسال توپهای عمقی پشت دفاع وسط کم سرعت آلمان توانست آلمان را تحت فشار قرار دهد. در دقیقه ۴۹ روی ناهمآهنگی کمک داور و داور وسط دفاع آلمان به گمان آفساید ایستاد و در حالی که داور می بایست پرچم کمک خود را در آن حالت تائید می کرد اما با استفاده از آوانتاژ که خیلی دیر داده شد اجازه ادامه بازی را داد و مهاجم دانمارکی خیلی راحت و بدون سدی توپ را به جائی فرستاد که نادیا ندیم حاضر بود و وی با ضربه سر زیبا گل تساوی را وارد دروازه قهرمان دوره قبل کرد. دو تیم طی این نیمه خطرات جدی روی دروازه هم ایجاد کردند و جای تعجب داشت که مربی آلمان شکاف عمیق بین دو مدافع میانی و عقب ماندن هافبک دفاعی خود تدبیری اتخاذ نکرد. سرانجام دقیقه ٨٣ در حالی که بازی متعادل بود روی کم کاری مدافعین آلمان نیلسن مهاجم تیم دانمارک گل برتری دانمارک را وارد دروازه آلمان کرد تا در دقایق باقی مانده و وقتهای اضافی نتیجه دو بر یک باقی بماند و قهرمان دوره بیش از صعود به جمع چهار تیم نیمه نهائی باز بماند.

در بازی روز دوم از مرحله یک چهارم نهائی تیمهای اطریش و اسپانیا به مصاف هم رفتند. این بازی که در وقتهای قانونی و دو وقت اضافی گلی در برنداشت به ضربات پنالتی کشیده شد و تیم اطریش موفق شد با به ثمر رساندن سه پنالتی در برابر دو ضربه پنالتی اسپانیا که به تور دروازه اطریش چسبید نتیجه را ٣ بر ۲ در ضربات پنالتی به نفع خود کند و به مرحله نیمه نهائی صعود کند.

آخرین دیدار این مرحله برای شناخت تیم چهارم مرحله نیمه نهائی را تیمهای انگلیس و فرانسه برگزار کردند. در نیمه نخست موقعیت گل دو تیم را می توان نادیده گرفت زیرا فوتبال فیزیکی و قدرتی دو تیم که در ظرافت فوتبال بانوان در این دوره کمتر دیده شده موجب فشردگی بازیکنان دو تیم در اکثر صحنه های نیمه نخست بود و درگیری فیزیکی دو تیم عملا بر اجرای تاکتیک از طرف هر یک خط بطلان کشید. در نیمه دوم بر سرعت بازی افزوده شد و فرانسه بر خلاف نیمه نخست بهتر از انگلیس بود و در اغلب درگیری ها بر سر تصاحب توپ آبی پوشان فرانسوی موفق تر بودند. اما گل دقیقه ۵۹ تایلور مهاجم انگلیس و تیم آرسنال باعث شد تا نعره سه شیرها بیشتر از صدای خروسها شنیده شود و فرانسوی ها در بیست دقیقه پایانی هر چه زدند به درب بسته زدند و کسی نبود که دربی را برای آنان بگشاید و سرانجام سامپسون مربی موفق انگلیس که طی دو سال اخیر این تیم را در سطح کلاس جهانی معرفی کرده به سه مدافع تیم بانوان منچستر سیتی اعتماد کرد که در این دیدار با خط دفاعی مستحکم خود فرانسه را از رسیدن به دروازه خود محروم کنند.

با توجه به دیدارهای مرحله نیمه نهائی تیمهای هلند و دانمارک از اقبال بیشتری برای رسیدن به دیدار پایانی برخوردار هستند. هر چند فلسفه توپ گرد است و دروازه دراز را هیچوقت نباید فراموش کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست