یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا شش شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد


• به دنبال پرتاب ماهواره ی سیمرغ، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان از ایران خواستند برنامه موشکی خود را متوقف کند و دولت آمریکا شش شرکت دیگر ایرانی را به فهرست تحریم های خود اضافه کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۷ مرداد ۱٣۹۶ -  ۲۹ ژوئيه ۲۰۱۷هر چند حسن روحانی در جریان رقابت های انتخاباتی خود قول داده بود که مابقی تحریم ها را هم برطرف خواهد کرد، اما اینک در آستانه ی تشکیل دولت جدید او، بر فهرست تحریم های ایران دوباره افزوده می شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه، ۲۹ ژوئیه / ششم مرداد اعلام کرد شش شرکت وابسته به گروه صنعتی «شهید همت» را در پاسخ به پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ تحریم کرده‌ است. به گفته این وزارت، گروه صنعتی شهید همت نقشی کلیدی در توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران ایفا می‌کند.
وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر نه تنها خلاف روح توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است، بلکه قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را هم نقض می‌کند.
استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدید «نشانگر دغدغه‌های جدی آمریکا درباره توسعه و آزمایش ادامه‌دار موشک‌های بالستیک و دیگر رفتارهای تحریک‌آمیز ایران است.»
او تأکید کرد که «دولت آمریکا با قدرت در برابر فعالیت‌های موشکی ایران می‌ایستد؛ خواه این فعالیت پرتاب تحریک‌آمیز ماهواره‌بر باشد یا خواه حمایت از حملات موشکی حوثی‌های یمن علیه عربستان سعودی که این آخر هفته رخ داد.»

بر اساس این قطعنامه ایران از دستیابی به فن‌آوری ساخت موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، منع شده. جمهوری اسلامی می گوید هیچ قصدی برای ساخت موشک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارد. پرتاب موشک سیمرغ به مناسب افتتاح پایگاه فضایی «امام خمینی» در روز پنجشنبه صورت گرفت. ماهواره‌بر سیمرغ می‌تواند ماهواره‌هایی تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد.
آخرین شرکت‌های شش‌گانه تحریم‌شده از سوی آمریکا شامل «صنایع شهید کریمی، صنایع شهید رستگار، صنایع شهید چراغی، صنایع شهید ورامینی، صنایع شهید کلهر و صنایع امیرالمومنین» می‌شوند. این شرکت‌ها اجزاء موشک، موتورها و پیشران‌های موشک و سیستم‌های کنترل و هدایت موشکی را طراحی و تولید می‌کنند و به پژوهش در زمینه‌های مربوطه مشغولند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان: برنامه موشکی ایران متوقف شود
در همین حال، چهار کشور عضو گروه پنج به علاوه یک که توافق هسته‌ای با ایران را امضاء کرده‌اند با انتشار بیانیه‌ای مشترک از تهران خواسته‌اند برنامه موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند.
در این بیانیه که عصر جمعه (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) منتشر شده این چهار کشور غربی، پرتاب موشک سیمرغ که ایران آن را ماهواره‌بر و غیرنظامی معرفی کرده ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ارزیابی شده است.
این بیانیه تنها ساعتی پس از وضع تحریم های جدید وزارت دارایی آمریکا علیه ۶ شرکت ایرانی منتشر شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست