یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اخبار مربوط به کابینه دوازدهم «مایوس‌کننده» است


• در حالی که یک هفته تا اعلام کابینه جدید باقی مانده، یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید در مجلس، اخبار مربوط به ترکیب کابینه ی دوازدهم را «مایوس کننده» خوانده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۷ مرداد ۱٣۹۶ -  ۲۹ ژوئيه ۲۰۱۷ دفتر خامنه ای دخالت «رهبر» در تعیین همه ی اعضای کابینه ی را رد کرده است، روحانی چندین بار گفته است، اکنون نوبت «کابینه ی ۲۴ میلیونی» است، با این حال حتی اصلاح طلبان از خبرهایی که در مورد ترکیب کابینه منتشر می شود، راضی نیستند.
روزنامه ی شرق در گزارشی از حواشی کنگره ی حزب ندا نوشته است، نه تنها حضور زنان در سطح وزیر در کابینه منتفی شده، بلکه حتی گفته می شود قرار است شهیندخت مولاوردی معاون روحانی در امور زنان در دولت یازدهم هم در کابینه ی جدید کنار گذاشته شود. برخی وزرای کلیدی که اصلاح طلبان خواهان برکناری آن ها بوده اند نیز در مقام خود ابقا خواهند شد.

امروز شنبه، یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایلنا اخبار مربوط به کابینه ی دوازدهم را «مایوس‌کننده» خواند.
جلال میرزایی با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره عدم تحقق خواست و مطالبه‌های عموم رای‌دهندگان و جریان اصلاحات در تشکیل کابینه دوازدهم اعلام کرد: اگر به اخباری که از ترکیب کابینه آینده منتشر می‌شود، با نگاه اصلاح‌طلبی و حامیان آقای روحانی در انتخابات بنگیریم، تا حدودی مایوس‌کننده است.
او گفت: رییس‌جمهوری در ایام رقابت‌های انتخاباتی تصریح کردند که مطالبات مردم و جریان اصلاحات را درنظرمی‌گیرند. آقای روحانی همچنین درمراسم تقدیر از فعالان ستادهای انتخاباتی نیز به‌صراحت گفتند که مردم انتخاب کردند که چه‌کسانی در مدیریت کشور باید حضور داشته باشند.
نماینده اصلاح‌طلب مردم ایلام در مجلس دهم اضافه کرد: این سخنان روحانی علائمی بود که در میان عموم مردم و نخبگان سیاسی خوش‌بینی ایجاد کرد که کابینه‌ای توانمند تشکیل شود و همچنین وزرایی معرفی شوند که به‌لحاظ گفتمانی مواضع مشخص داشته باشند و بتوانند پیگیر مطالبات مردم باشند و در مقاطع بحرانی نیز این کابینه بتواند انسجام خود را حفظ کند.
او با ابراز نگرانی نسبت به عدم تحقق مطالبات مردم و حامیان روحانی در تشکیل کابینه خاطرنشان کرد: آن‌چه در تشکیل کابینه شاهد هستیم و آن‌چه رخ می‌دهد تا حدودی نگران‌کننده است. وقتی کابینه‌ای شکل بگیرد که به‌لحاظ گفتمانی انسجام لازم را نداشته باشد، در مواجه با مشکلات و در مقاطع بحرانی منسجم عمل نخواهد کرد.
عضو شورای مرکزی فراکسیون امید همچنین گفت: مشکل دیگر در معرفی وزرایی که به‌لحاظ گفتمانی موضع مشخص ندارند، این است که امکان دارد برخی از این وزرا از سوی رقیب جذب شده و خودشان را از هم‌اکنون برای دوران پس از دولت و انتخابات ۱۴۰۰ بعد مصون نگه دارند.
میرزایی با تاکید بر درک شرایط خاص رییس‌جمهوری در معرفی کابینه جدید گفت: البته ما متوجه محدودیت‌ها هستیم؛ چرا که به هر حال برخی مراکز باید نظر بدهند و بحث هماهنگی با رهبری ضمن این‌که برای رییس‌جمهوری مهم است، برای ما نیز حائز اهمیت است؛ چرا که در غیر این صورت دولتی که با رهبری هماهنگ نباشد، نمی‌تواند در پیشبرد اهداف و تحقق برنامه‌ها موفق باشد.
این نماینده خاطرنشان کرد: قطعاً همراهی رییس‌جمهوری با رهبری بسیار مهم و با ارزش است اما به هر حال این گزینه‌ها باید کارآمد باشند و مردم و جریان اصلاحات نیز این افراد را بپذیرد.
وی خاطرنشان کرد: انتظار این است که براساس قرائتی که از مردم‌سالاری دینی داریم، بتوانیم مشارکت سیاسی را در کشور نهادینه کنیم و دورنمای پیشرفت را ببینیم. اگر انتخاباتی رقابتی برگزار شود و مردم به یک گفتمان رای بدهند اما اعضای کابینه متعلق به این گفتمان نباشند، دچار تردید می‌شود. اگر قرار بود فراجناحی عمل شود، باید در زمان رقابت نیز صادقانه می‌گفتند که کابینه فراجناحی خواهد بود.
او در پاسخ پرسشی مبنی بر این‌که منظور رییس‌جمهوری از سپردن مدیریت‌های کلان به جریان و گفتمان مدنظر مردم و اشاره به اعضای کابینه، استانداران و حتی فرمانداران به‌عنوان مصادیق مدیریت کلان گفت: این شبیه به طنز است که شما وزیری انتخاب کنید که موضع‌اش به‌لحاظ گفتمانی شفاف نباشد اما از او انتظار داشته باشید که مدیران اصلاح‌طلب انتخاب کند یا این‌که ابتدا وزیری را با دیدگاه گفتمانی نامشخص انتخاب کنید و بعد مجبور باشید از طریق معاونانش او را کنترل کنید. این رویکرد وزارتخانه‌ها را تاحدودی تضعیف می‌کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست