یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آیا پیشقدم شدن کی روش نیاز است؟!
اتحادیه، جایگاهی برای هم گرائی و دفاع از حقوق فوتبالیست هااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲ مرداد ۱٣۹۶ -  ۲۴ ژوئيه ۲۰۱۷اخبار روز- کرد سنندجی: آغاز «دوران صنعتی» را می‌توان نقطه عطف و آغاز فعالیت‌های قانونی سندیکاها و تشکل‌های کارگری دانست. . در ایران با آغاز انقلاب مشروطیت و آزادی اجتماعات و انجمن‌ها، زمینه لازم برای شکل‌گیری تشکل‌های کارگری فراهم آمد و جوانه‌های انسجام و همگرایی میان کارگران رویید.
آغاز قرن نوزدهم شاهد شتاب تشکیل اتحادیه و سندیکا و تشکلهای مختلف صنفی است و همه اصناف و حرفه ها تاسیس چنین تشکیلات صنفی و اجتماعی را ضرورتی اجتناب ناپذیر یافتند و به تشکیل آن اقدام کردند.
به باور پژوهشگران تاریخی توجه به نهادهای مدنی و نقش آن در ایجاد توازن در تعاملات اجتماعی در جامعه ی ایرانی قدمتی طولانی ندارد یا لاقل پیوستگی و انسجام و تداوم لازم را برای نهادینه شدن و باز تولید فرهنگ اجتماعی نداشته است هر چند جرقه وار و ناپیوسته در برهه هایی خاص از تاریخ این سرزمین می توان توجه به روشهای احقاق حقوق اقشار مختلف مردم را از راه توسل به نهادگرایی یافت.
دولتها و حکومتها در ایران همواره به هر نوع گرایش و تشکیلات صنفی در معنای سندیکالیزم و اتحادیه گرایی و یا هر نوع تجمع صنفی هدفداری را با نگاهی استبدادی نگریسته اند. در حالی که خود در نظر و عمل برای ایجاد تشتت و تفرقه و سرانجام اضمحلال تشکیلات صنفی بذر تفرقه را در داخل تشکیلات های صنفی پاشیده اند. در هر کجای تاریخ ایران که در حوزه های صنفی خاص اتحادیه های خودجوش به عنوان عکس العملی زیر بار قدرتمندان اقتصادی تشکیل شده است همطراز زورمداران و حاکمان قدرتهای اقتصادی، حاکمان سیاسی نیز برخود لرزیده اند و عکس العمل خصمانه نشان داده اند. از طرفی در قلمرو اجتماعی و صنفی، کسانی که می بایستی بیشقراول هموار کردن چنین راههائی باشند نه فقط بی توجه به این مهم بوده اند بلکه با خارج شدن از پایگاه طبقاتی پائینی ها و دریافت پولهای کلان از راه فوتبال و صعود به جایگاه بالائی ها در عمل عامل بازدارنده شده اند و از تفکر همگرائی و جمع گرائی پرهیز کرده اند. اگر فضای داخل بسته است اما آنانی که در فوتبال کشورهای اروپائی بازی می کنند بجای ادامه تفکر سنتی حاکم بر ایران حداقل می توانند برای هموطنان ایرانی شان پیام آور بیشرفتها در سازمانهای اجتماعی و قواعد صنفی رایج در فوتبال این کشورها باشند. در حالی که متاسفانه چنین نیست و نسل جدید و تعدادی از نسل قدیم مثل اسطوره کذائی با زیرکی و فرصت طلبی و پیوند هر کار اجتماعی به غلط به سیاست, نه فقط کمکی به دیگران در تاسیس این تشکیلات نکرده اند بلکه در بسیاری مواقع در برابر چنین تفکراتی سدی ایجاد کرده اند.
در این جای هیچ شک و تردیدی نیست که ایران از جمله کشورهای جهان سوم است که حقوق شهروندی و حقوق صنفی در هر فلمروی که باشد مورد تجاوز متجاوزین دارا و صاحب قدرت قرار می گیرد و باز از جمله کشورهای جهان سومی هست که افراد تجاوز شده به حقوق اجتماعی و شهروندی شان یا از روی ترس و اجبار و یا از روی ناآگاهی و فریب از متجاوز تعریف و تمجید می کنند و حتی مسیرهای ناهموار ثروت اندوزی و چپاول و استثمار را برای متجاوزین هموار می کنند!! وقتی تفکر مستقل و کار فرهنگی پیوسته برای ایجاد تشکیلات صنفی وجود نداشته باشد افراد و گروههای مورد تجاوز, همیشه در معرض تجاوزهای متعدد و به قول معروف گزیدن چند باره از سوراخ مار قرار دارند.در گذشته نیز تعدادی از فوتبالیست ها در دهه پنجاه به صورت فردی موضوع تشکیل سندیکا را در فوتبال ایران مطرح کردند اما, چون شرایط ذهنی آن کاملا آماده نبود, چنین مواردی نتوانست مسیری را برای شرایط عینی آن باز و مهیا کند. دو دهه گذشت تا بار دیگر تعدادی از پائینی های وفادار به جایگاه طبقاتی خود که از بایت فوتبال جهش اقتصادی به سمت بالا را طی کردند اما هم چنان معتقد و باورمند به وجود تشکیلات صنفی بودند طرح تشکیل اتحادیه بازیکنان فوتبال را به وسط میدان گذاشتند تا بتوانند با اجرای آن راه های زر و زور و پایمال کردن حقوق بازیکنان فوتبال را مسدود کنند. اردیبهشت ۱٣۹۱ بود که خبرگزاری‌ها این خبر را روی خروجی خود قرار دادند. علی کریمی مهدی مهدوی کیا و کریم باقری سه بازیکن مطرح از نسل گذشته بودند که از تشکیل این تشکیلات استقبال کردند و در جلسات مقدماتی آن نیز شرکت کردند! در خبر تشکیل اتحادیه بازیکنان نیز چنین آمده بود:
«صبح امروز جلسه‌ای برای تشکیل اتحادیه بازیکنان فوتبال ایران با حضور وحید طالب‌لو کاپیتان شاهین بوشهر، علی سامره کاپیتان مس سرچشمه، محمدرضا طهماسبی بازیکن پیکان، سیدمهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال، سوشا مکانی دروازه‌بان نفت تهران، ابراهیم صادقی و امین منوچهری بازیکنان سایپا به همراه عزیز محمدی و صادق درودگر در اتحادیه باشگاه‌ها برگزار شد.»
مهدوی‌کیا پیش از این در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین، در واکنش به تشکیل اتحادیه بازیکنان فوتبال ایران گفته بود: «به نظرم این اتحادیه‌ای که راه‌اندازی شد، قانونی و مورد تایید فیفا نیست. من خودم دنبال این هستم که از طریق فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا تشکلی را راه‌اندازی کنم که همان اتحادیه بازیکنان فوتبال باشد و ساختار آن همان چیزی باشد که در همه دنیا هست.»
علی کریمی نیز در پست تلگرامی خود به خطاب به مهدی رحمتی از بیشگامان تشکیل اتحادیه چنین نوشته بود:همان طوری که گفته اند و نوشته اند و تکرار می شود در بسیاری از کشورها، اتحادیه بازیکنان بر امور و حقوق فوتبالی و بخشهایی از حقوق اجتماعی آنان احاطه دارد و حافظ منافع بازیکنان در فوتبال کشورهای شان هستند. بازیکنان فوتبال، عمر کوتاه ورزشی دارند و پس از این دوران، هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند و محروم از حداقل بیمه های اجتماعی نیز هستند. وجود و فعالیت اتحادیه بازیکنان فوتبال زمانی ضروری تر است که فوتبال ایران غرق در فساد و دست اندازی شبکه واسطه گری و دلالی سم بازاری در آن است. از طرفی ایران فقط تهران نیست و شهرستانی ها هم نیاز دارند که از ثمرات اتحادیه بی نصیب نمانند و اتحادیه مکانیسم و سازوکارهای و روابط آنان را با طرفین هدایت و کنترل کند.مکانیسم انعقاد قرارداد و حل و فصل اختلاف و نوع داوری بر اجرای قرارداد لازمه محیط دمکراتیکی است که افراد می توانند در تمام صور و حالتهای ممکن و احتمالی از حفظ حقوق و مطالبات شان مطمئن شوند و اراده ای فراتر از اراده و قواعد و قانونمندی برای حق و حق طلبی وجود نداشته باشد. در فوتبال فاسد و دلالی کنونی ایران حریم تجاوز به حقوق بازیکنان (نه اندک بازیکنانی که شاخص ولی بی خاصیت هستند) در چندین محدوده صورت می گیرد که حضورشبکه دلالی آن, از بدترین نوع زهر گزندگی است!
برای اطمینان از فعالیت اتحادیه بازیکنان از یک سوی, نشانه های نیاز به تفکر هم گرائی و جمع گرائی در فوتبال کشور احساس و دیده شده و از طرفی شاید کارلوس کی روش, با توجه به توانائی, پی گیری و قدرتی که دارد و می تواند حریف مسئولان خواب زده و بی کفایت ورزش و فوتبال شود موضوع فعالیت اتحادیه بازیکنان فوتبال را به فدراسیون, دولت و نیز به گروههائی از بازیکنان بی خیال از همه جا و فقط پول پرست تحمیل کند!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست