یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کویت دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت ایران را بست


• دولت کویت فعالیت و شمار دیپلمات‌های سفارت ایران در آن کشور را کاهش داده و فعالیت کمیته مشترک دو کشور را به حالت تعلیق درآورده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۹ تير ۱٣۹۶ -  ۲۰ ژوئيه ۲۰۱۷


دولت کویت فعالیت و شمار دیپلمات‌های سفارت ایران در آن کشور را کاهش داده و فعالیت کمیته مشترک دو کشور را به حالت تعلیق درآورده است.
وزارت امورخارجه ایران هم در واکنش، کاردار کویت را برای ابلاغ اعتراض به این تصمیم احضار کرده است.

به گزارش بی بی سی روز پنجشنبه، ٢٩ تیر (٢٠ ژوئیه)، منابع خبری کویت گزارش کردند که دولت این کشور دستور داده است دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آن کشور تعطیل شود و از سفارت ایران خواسته است تا شمار دیپلمات‌های خود را از ١٩ نفر به ٤ نفر کاهش دهد. به این دیپلمات‌ها ۴۵ روز مهلت داده شده است تا خاک کویت را ترک کنند.
وزیر اطلاع‌رسانی کویت گفته است که کشورش "در واکنش به حکم دادگاه در مورد شبکه جاسوسی تصمیم گرفته است در زمینه دیپلماتیک دست به اقدام بزند."
دستور دولت کویت پس از آن صادر شده که اعضای گروه موسوم به "هسته عبدلی" به دریافت آموزش نظامی در ایران و گردآوری و ارسال اطلاعات به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان متهم شدند.
بهرام قاسمی،سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهام‌های مقام‌های کویتی را واهی دانسته و از این که مقام‌های کویتی به جای "کاهش تنش‌های بی‌حاصل و خویشتن‌داری در قبال فشارها و تحریکات طرف‌های ماجراجوی منطقه‌ای به تحریک‌ها پاسخ داده و ایران را هدف اتهام‌ها قرار داده"، ابراز تاسف کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که این کشور هیچ ارتباطی با پرونده یاد شده نداشته و خاطرنشان کرده که ایران حق اقدام متقابل برای کاهش کادر دیپلماتیک کویت را برای خود محفوظ می‌داند.
هسته عبدلی در سال ٢٠١٥ و در جریان حمله نیروهای امنیتی به محلی در نزدیکی شهر کویت کشف و اعلام شد که در این حمله، مقادیری اسلحه، مهمات و مواد منفجره به دست نیروهای امنیتی افتاده است. بعدا بیست و چند نفر به اتهام ارتباط با این گروه بازداشت و محاکمه شدند.
ماه گذشته دیوان عالی کویت حکم اعدام یکی از متهمان را به حبس ابد کاهش داد. تعدادی از متهمان پرونده به دوره‌های حبس محکوم شده‌اند.
خبر اقدام کویت در محدود کردن فعالیت دیپلماتیک جمهوری اسلامی در آن کشور در حالی منتشر می‌شود که روابط ایران با برخی کشورهای عرب منطقه خلیج فارس، به خصوص عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی در سال‌های اخیر به خاطر اختلاف نظر بر سر مسایل منطقه‌ای به تیرگی گراییده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست