یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

متحدین پنهان عربی اسرائیل
نیویورک تایمز:نایر زیلبر


ایرج واحدی پور


• فعا لیت های اسراییل در سوریه، اردن، ساحل غربی رود اردن،مصر و خلیج را نمیتوان جدا از همدیگربه حساب آورد، بلکه در عمل اسراییل خود را در گیر تعامل نظامی جها ن عرب علیه ایران وطرفدارانش و همچنین علیه دولت اسلامی کرده است. باید دید که آیا این حرکت یک هم آهنگی موقت علیه دشمنان مشترک است و یا شروع یک پیوند استراتژیک دراز مدت است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۶ تير ۱٣۹۶ -  ۱۷ ژوئيه ۲۰۱۷


 
تل آویو- به نظر می آید که مقامات ایالات متحده و اسراییل قانع شده اند که یک قرارداد محلی صلح بین اسراییل و جهان عرب دور از دسترس نیست.
پرزیدنت ترامپ در سفر اخیرش به خاورمیانه گفت : میزانی ازهمکاری در خاورمیانه امکان دارد که امنیت بیشتری به منطقه بیاورد، به آمریکا امنیت کافی بدهد وباعث خوشحالی جهان خواهد شد.؛ مانع اصلی در این راه اختلاف اسراییل و فلسطین است که موضوعی احساسی است و هنوز در پایتخت های عربی اهمیت استراتژیک دارد. آقای ترامپ کاملأ در اشتباه نیست. این روزها در سراسر خاورمیانه بدون اینکه در تیترهای رسانه ها منعکس باشد، اسراییل عمیقأ در جنگ با اعراب در گیر است.

روشن ترین شاخص موضوعی که «خاورمیانه جدید» نامیده میشود، در سوریه دیده میشود. آقای ترامپ در ملاقات با دیپلوماتهای روسی به موفقیت استراتژیک اسراییل اشاره کرد، و اینکه با عملیات اطلاعاتی مخفی آن کشوربه اطلاعات کافی علیه دولت اسلامی دست یافته است. بنا به گزارشات بعدی، سازمان اطلاعاتی نظامی اسراییل، شبکه کامپیوتری بمب سازی دولت اسلامی در سوریه را هک کرده است. چند هفته بعد روزنامه اسراییلی ها آرتز گزارش داد که اسراییل همکاری های اطلاعاتی و امنیتی مشترک با دولت اردن را در جنوب سوریه برای مما نعت از دست آوردهای ایران در آن نا حیه تشدید کرده است.
همکاری اسراییل و اردن به خودی خود چیز تازه ای نبود. اسراییل در سال ۲۰۱۵ هلی کوپترهای تهاجمی کبرا را به اردن فرستاده بود، و درعمل از سال ۱۹۷۰سیاست تحکیم ثبات اردن را در پیش گرفته بود. علاوه بر این عملیاتی هم آهنگ که از سوی ایالات متحده رهبری می شوند وجود دارند که از اردن گروههای مختلف شورشیان مسلح سوری را حمایت می کنند. سوالی که مطرح می شود این است که آیا اسراییل در این عملیات در گیر است؟ و در صورت جواب مثبت، این درگیری چگونه است؟
موضوعی که دیگرنیاز به سوال ندارد این است که اسراییل چه نقشی در عملیات مرزی خود با سوریه دارد. گزارشات اخیر روشن می سازند که اسراییل حد اقل از سال قبل کوشش می کرده است یک «منطقه حایل» دوستانه در سوی دیگر ارتفاعات جولان ایجاد کند. یک واحد نظامی اسراییلی ماموریت یافته که به صورت رابط، کمک های به غیر نظامیان و مواد غذایی ضروری را به داخل سوریه بفرستد و زخمی های سوری به ویژه جنگجویان شورشی زخمی را خارج کند و به بیمارستانهای اسراییل بفرستد. به گزارش وال ستریت ژورنال چاپ ماه ژوئن، فرماندهان شورشی سوری حتی ادعا میکنند که از اسراییل پول نقد دریافت میکنند که دستمزدها را پرداخت کنند و اسلحه و مهمات خریداری کنند. این سیاست «همسایگی مهربان» نامی که از سوی اسراییل گذاشته شده قراراست که جمعیت سوری محلی را ترغیب کند که کمک های ایران و حزب الله را نپذیرند.

اسراییل از مرز جنوبی خود به مصر در مبارزه طولانیش علیه شورشیان ایالت سینا، شاخه محلی دولت اسلامی کمک می کند. در اینجا نیز مقامات اسراییلی محتاط هستند که از همکاری آشکار صحبتی نشود. و رسانه های محلی نیز مثل موارد مشابه سانسور می شوند که از آنچه اطلاع دارند چیزی منتشر نکنند. وجود همکاری نظامی و اطلاعاتی بین اسرائیل و مصر در سطح با لا قطعی است. و بنا به گفته یک مقام بالای سابق اسراییلی آنچنانکه خبر گذاری بلومبرگ گزارش میدهد، در چند سال گذشته پهبادهای اسراییلی با موافقت مصر مستقیمأ به مخالفان دولت در شبه جزیره سینا حمله کرده اند.

در اطراف اسراییل، روابط نزدیک امنیتی بین این دولت و مقامات دولت فلسطین بر قرار است. این پیوند با حمایت ایالات متحده به صورت ستون اصلی رابطه اسراییل و فلسطین در آمده و شاید موفقیت آمیزترین وجه همه جریان صلح شده است. آنچنان که یکی از افسران فلسطینی به من گفت، افسران اسراییلی و فلسطینی هر روزه « تهدیدهای به موقعیت پایدارامنیتی هر دو طرف را مورد بحث قرار میدهند». در راس لیست تهدیدها، حماس مبارز قرار دارد - این سازمان تهدید تروریستی قطعی علیه اسراییل و همچنین یک تهدید داخلی به حکومت فلسطینی است. به عنوان یک واقعیت، اطلاعات اسراییلی یک توطئه سوء قصد حماس را علیه پرزیدنت محمود عباس در سال ۲۰۱۴ خنثی کرد.

اسراییل موافقتنامه صلح و روابط دیپلوماتیک با مصر، اردن و حاکمیت فلسطینی دارد. لذا پیوندهای نظامی با آنها الزامأ تعجب آور نیست. به هر حال رابطه رو به رشد با دولتهای عرب خلیج فارس، مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خوبی روشن نیست. این ارتباطات اغلب به وسیله مقامات اسراییلی به طور انحرافی به عنوان «منافع مشترک» نام برده می شوند، که برای امنیت و حوزه اطلاعاتی علیه تهدید مشترک ایران ضروری هستند.با این حال در سالهای اخیرگزارشهایی افشاء شده اند و از ملاقات های مخفی روسای سازمانهای اطلاعاتی اسراییل و همتایان آنها درخلیج خبر داده اند. گفته می شود که مایر داگان رییس پیشین موساد در سال ۲۰۱۰ برای مذاکرات مخفی در مورد برنامه اتمی ایران به عربستان سعودی سفر کرده است. بر خورد با مقامات بازنشسته عربستان این روزها در اماکن مختلف مانند واشینگتن،مونیخ و حتی اورشلیم عادی است.روابط بازرگانی نیز رشد میکنند، از آن جمله است فروش محصولات کشاورزی اسراییلی و همچنین تکنولوژی دیژیتال،اطلاعات و امنیت داخلی به امارات خلیج(عملن از طریق واسطه ها).

در مجموع، فعا لیت های اسراییل در سوریه، اردن، ساحل غربی رود اردن،مصر و خلیج را نمیتوان جدا از همدیگربه حساب آورد، بلکه در عمل اسراییل خود را در گیر تعامل نظامی جها ن عرب علیه ایران وطرفدارانش و همچنین علیه دولت اسلامی کرده است. باید دید که آیا این حرکت یک هم آهنگی موقت علیه دشمنان مشترک است و یا شروع یک پیوند استراتژیک دراز مدت است.
کلا این پیوستگی مدتی طول خواهد کشید. جنگ های این منطقه در آینده نزدیک به پایان نمیرسند. در حال حاضر اسراییل مانع اصلی صلح در منطقه شناحته نمیشود. آقای ترامپ به همین دلیل از دولت های عرب خواست که اهمیت نقش اسراییل در منطقه را بپذیرند. با توجه به اینکه در جبهه فلسطین اتفاق مهمی نیفتاده است انتظاری نیست که همه روابط منطقه عادی شود. ولی ممکن است کمک شود که جنگ های موجود به پایان خوبی برسد و صلح در خاور میانه برقرار شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست