یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

لوکاکو زیدان را از دور خارج کرد
دلالی که مربیان بزرگ از او نفرت دارنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۹ تير ۱٣۹۶ -  ۱۰ ژوئيه ۲۰۱۷سال ٢٠٠١ یکی از مهم‌ترین اتفاقات فوتبالی تاریخ رقم خورد؛ زین‌الدین زیدان در ازای رقم ٦٥ میلیون دلار از یوونتوس راهی رئال‌مادرید شد تا شاه‌کلید رئال کهکشانی در آن دوره باشد؛ واکنش‌ها اما نسبت به رقم قرارداد زیدان متفاوت بود و عده‌ای از آن به‌عنوان «قرارداد قرن» یاد می‌کردند. پرداخت رقم ٦٥ میلیون دلار برای هافبک خوش‌نقش فرانسوی‌ها‌به زعم عده‌ای «دیوانگی محض» بود که رئال مرتکب آن شد. این رقم در آن زمان چنان سنگین بود که بسیاری می‌گفتند امکان ندارد دیگر بازیکنی بیشتر از این رقم ترانسفر شود... زمان گذشت و حالا درست بعد از ١٦ سال، زین‌الدین زیدان از فهرست ١٠ نفره گران‌قیمت‌ترین ترانسفرهای دنیا هم بیرون رانده شد! رقمی که گفته می‌شد دیگر امکان ندارد «رودست» داشته باشد، در عرض ١٦ سال تبدیل به یکی از رقم‌های معمولی در دنیای فوتبال تبدیل شد؛ اینکه «زیزو» با آن سبک جادویی‌اش حالا در «تاپ ١٠» جایی ندارد، به‌خاطر قرارداد تازه‌ای است که منچستریونایتد با روملو لوکاکو، مهاجم بلژیکی اورتون، بسته است. این بازیکن طبق ادعای رسانه‌های انگلیسی با ٨٥ میلیون یورو ترانسفر شده که این رقم به آن معنی است که روملو تبدیل به ششمین ترانسفر گران تاریخ فوتبال شده است. البته این رقم نهایی نیست چون در قرارداد این بازیکن مبلغی نزدیک به ١٧ میلیون یورو هم پاداش دیده می‌شود که قرار است به مرور زمان پرداخت شود. به عبارت ساده‌تر، یونایتد برای خریدن این مهاجم بلژیکی چیزی بیش از صد میلیون یورو هزینه کرده است.
حالا لوکاکو با همین رقم کمی پایین‌تر از نیمار در رده ششم و بالاتر از سوارس در جدول گران‌ترین‌ها قرار گرفته است؛ جدولی که در صدرش پل پوگبا (١٠٥ میلیون یورو)، گرت بیل (١٠١)، کریس رونالدو (٩٤)، گونسالو ایگواین (٩٠) و نیمار (٨٨,٢ میلیون یورو) قرار دارند. جالب اینکه بعد از لوکاکو هم همچنان دو بازیکن هستند که بالاتر از ٨٠ میلیون یورو ترانسفر شده‌اند: لوئیس سوارس (٨٢) و خامس رودریگس (٨٠). رتبه‌های نهم و دهم این جدول را هم که آنخل دی‌ماریا (٧٥) و کوین دبروین (٧٤) به خودشان اختصاص داده‌اند. اگرچه با تبدیل رقم ٦٥ میلیون‌دلاری که زیدان در آن سال گرفت به ارزش پول امروز می‌توان به عدد ٧٥ میلیون یورو کنونی رسید و او را هنوز در جمع ١٠ ترانسفر گران تاریخ دانست، ولی با این سرعتی که رشد قیمت‌ها دارند، باید در چند سال آینده زیدان را از جمع ١٥ نقل‌وانتقال گران تاریخ هم بیرون انداخت.

تحولی ١٦ ساله
زیزو در سال ٢٠٠١ که به رئال مادرید پیوست، تا سال‌ها رکورددار گران‌قیمت‌ترین بود؛ به طور دقیق تا هشت سال بعد؛ یعنی درست زمانی که رئال مادرید باز هم دست‌به‌جیب شد و این‌بار با رقم ٩٤ میلیون یورو کریستیانو رونالدو را از منچستریونایتد خرید. بعد از آن دیگر تقریبا همه‌چیز به‌هم ریخت و حالا بازیکنی بدون سابقه درخشان مثل لوکاکو که تنها افتخار تیمی‌اش قهرمانی در لیگ بلژیک است با رقم ٨٥ میلیون یورو ترانسفر می‌شود. سوال اما اینجاست که چه می‌شود که این‌همه تغییر در این سال‌ها شکل می‌گیرد؟ این موضوع را باید به ایجنت (مدیربرنامه) و یا به‌اصطلاح به «دلال»‌ها ربط داد. در چند مورد مشخص که سروصدای زیادی به‌پا کرده می‌توان رد یک ایجنت سرشناس به نام مینو رایولا را دید؛ این مدیربرنامه‌های هلندی که حالا چشم فرگوسن را از یونایتد دور دیده، دو ترانسفر بسیار مهم رقم زده؛ اولی پل پوگبا از یووه به یونایتد و حالا هم لوکاکو از اورتون به یونایتد. جالب اینکه رایولا اعتقادی به عرف ندارد و کمیسیون‌هایی که دشت می‌کند حسابی چرب است؛ برای انتقال پوگبا ٤٩ میلیون یورو کمیسیون از یونایتد گرفته (!) و حالا در انتقال لوکاکو هم ١٢ میلیون دیگر به جیب زده است. بیخود نیست که الکس فرگوسن، سرمربی سابق یونایتد، او را «آشغال» و برای آینده فوتبال حضور چنین ایجنت‌هایی را خطرناک توصیف کرد. جالب اینکه پوگبا قبل از حضور در یوونتوس پیشنهاد تمدید قرارداد یونایتد را رد کرد و راهی یوونتوس شد؛ البته با پیشنهاد مدیربرنامه‌هایش. حالا او هر مربی‌ای که موکلانش را زیر سوال ببرد «بی‌دانش» توصیف می‌کند و فقط در ازای دریافت پیشنهادهای کلان، بازیکنانش را راضی به بستن قرارداد می‌کند. در زندگی رایولا همین بس که مربیان بزرگی از او نفرت دارند: فرگوسن، گواردیولا و یورگن کلوپ. همه این مربیان معتقدند او و امثال او روح فوتبال را کشته‌اند.

منبع: شرق


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست