یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کشتی‌گیر سابق به ریاست جمهوری مغولستان رسیداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱٨ تير ۱٣۹۶ -  ۹ ژوئيه ۲۰۱۷خالتما بتولغا، قهرمان سابق کشتی، سرمایه‌دار بزرگ و نامزد حزب مخالف دموکراتیک، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مغولستان به پیروزی رسید.
آقای بتولغا پس از پیروزی گفت: "مغولستان به پیروزی رسید. من مستقیمان به سراغ حل مشکلات اقتصادی می‌روم و همان طور که قول داده‌ام مغول‌ها را از بدهی خلاص می‌کنم." آقای بتولغا به جز سابقه ورزش حرفه‌ای، فعالیت‌های اقتصادی موفقی نیز داشته است.
او صاحب صنایع غذایی، هتل، املاک و همچنین یک مجتمع تفریحی با فضایی مشابه دوران چنگیز خان است. میگومبین انخبولد از حزب حاکم مردم، رقیب آقای بتولغا در دور دوم انتخابات بود.
مغولستان در چند سال اخیر رشد اقتصادی چشمگیری داشته و در سال ۲۰۱۱ با نرخ رشد ۱۷ درصد تولید ناخالص داخلی، سریعترین رشد اقتصادی جهان را داشت. اما توگروگ، واحد پول مغولستان، سال گذشته سقوط شدیدی داشت و این کشور برای مقابله با بحران وام‌های زیادی گرفته که بدهی دولت را به بالای ۲۰ میلیارد دلار می‌رساند.
شکوفایی صنعت معدن مغولستان دلیل عمده رشد اقتصادی آن بود. یکی از وعده‌های خالتما بتولغا این بوده که با بهره‌گیری از منافع صنعت معدن مشکل بدهی را در مغولستان حل کند.انتظار می‌رود که نتیجه رسمی انتخابات روز یکشنبه اعلام شود.
آزادکار اسبق تیم ملی مغولستان، حریف عسکری محمدیان دارنده دو مدال نقره المپیک در وزن ۵۷ کیلوگرم بود.

منبع: بی بی سی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست